Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

71 lat temu nad ruinami Dworu Artusa powiewała polska flaga

Kiedy 28 marca 1945 roku zawieszono polską flagę na Dworze Artusa, walki o Gdańsk były jeszcze w toku. 29 marca 2016 r., na pamiątkę 71. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy, flaga państwowa na Dworze Artusa znów załopotała nad miastem.

71 lat temu nad ruinami Dworu Artusa powiewała polska flaga
A
A
data publikacji: 29 marca 2016 r.

Dzisiaj widok z dachu Dworu Artusa jest zupełnie inny od tego sprzed 71 lat. Miasto ma też zupełnie innych mieszkańców.
Dzisiaj widok z dachu Dworu Artusa jest zupełnie inny od tego sprzed 71 lat. Miasto ma też zupełnie innych mieszkańców.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uroczystości z okazji rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy rozpoczęły się o godz. 10.45 na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich przy placu Zebrań Ludowych, później przeniosły się pod pomnik Tym, Co za Polskość Gdańska. W obu miejscach przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich oraz konsulowie generalni i honorowi akredytowani w Gdańsku złożyli wieńce.

Następnie, w samo południe, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na Dwór Artusa. Symbolicznego aktu dokonali żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Komendy Portu Wojennego Gdyni, która przedefilowała wcześniej przez ul. Długą z towarzyszeniem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

- 71 lat temu, 31 marca 1945 roku, twierdza Gdańsk została zdobyta - przypomniał w swoim wystąpieniu Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Dzień wcześniej dekretem Rady Ministrów utworzono województwo gdańskie. To właśnie tu, na Dworze Artusa, po raz pierwszy po latach okupacji zawieszono biało-czerwony sztandar. Na ulicach trwały jeszcze walki, ale symbol polskości, oczekiwany od lat, był już obecny na swoim miejscu.

Bogdan Oleszek zaznaczył, że radość uczestników tamtych wydarzeń z powrotu do Gdańska do Macierzy nie była jednoznaczna: - Przeplatała się z bólem po stracie najbliższych, stracie dobytku, często podeptanej godności.

Wspomniał również o późniejszych ważnych etapach w historii miasta: - To tutaj rozpoczęły się ruchy wolnościowe 1970 i 1980 roku, które na zawsze zmieniły kształt naszego kraju i współczesnej Europy, uruchamiając ewolucyjną drogę do wolności wielu narodów.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podkreślił: - Wojna to nie Hitler, Stalin, Assad czy Putin. Wojna to ból matki żołnierza radzieckiego rzuconego na front bez możliwości powrotu, to tragedia kobiet w wyzwolonym Gdańsku, strach dziecka pozostającego w pułapce Aleppo i niewinnych ofiar, które zginęły w zamachu na lotnisku w sercu Europy - mówił. - Doświadczając takiej perspektywy wojny w Gdańsku, perspektywy nieszczęść zwykłych ludzi, musimy w tym miejscu wciąż powtarzać: „Nigdy więcej wojny!”.

Na zakończenie obchodów odbył się pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Odegrany został również „Hymnu do Bałtyku”.

W uroczystości wzięli udział uczniowie (poczty sztandarowe) z gdańskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr VII, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Łączności, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej nr 47 i Szkoły Podstawowej nr 57.

Tradycyjnie, coroczne obchody jubileuszu powrotu Gdańska do Macierzy zorganizowała Rada Miasta Gdańska.

 
Zobacz zdjęcia z uroczystości:
 

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora