• Start
  • Wiadomości
  • 6. Shalom Polin - Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

6. Shalom Polin - Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Od czwartku do niedzieli, 21-24 marca, na Uniwersytecie Gdańskim odbywają się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską, w ramach 6. Shalom Polin - Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
19.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akcja filmu „Wilkołak” rozgrywa się latem 1945 roku. Dla dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się była więźniarka Hanka
Akcja filmu „Wilkołak” rozgrywa się latem 1945 roku. Dla dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się była więźniarka Hanka
mat. prasowe

 

- Podczas 6. Shalom Polin zaprezentujemy filmy w ramach retrospektyw dwóch największych polskich festiwali filmowych: 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej WJFF.pl - mówi koordynator projektu, Tomasz Pupacz z Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG . - Odbędą się także pokazy, które zostały objęte partnerstwem Ambasady Izraela w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Tegoroczna edycja Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej potrwa od czwartku, 21 marca, do niedzieli, 24 marca. Podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43 i 039).
 
Przegląd otworzy przedpremierowy pokaz filmu „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka. Projekcji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Pamięć o Zagładzie 2.0”, z udziałem prof. Joanny Rutkowiak (Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego), prof. Grzegorza Berendta (Muzeum II Wojny Światowej) oraz dra Rafała Kowalskiego (Muzeum Żydów Mazowieckich). Rozmowę poprowadzi dr Piotr Kurpiewski.
 
- Tegoroczna edycja Shalom Polin będzie okazją do spotkania z wieloma ciekawymi gośćmi; m.in. z Sylwią Borowską - autorką książki „Mój mąż Żyd”, oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Midrasz”, drem Piotrem Pazińskim - dodaje Tomasz Pupacz. - Podczas bloku podróżniczego #shalomizrael młodzi podróżnicy, opowiedzą nam o swoich wyprawach, ich wrażeniach z tej wycieczki, powiedzą co ciekawego kryje to państwo i dlaczego warto wykupić bilet lotniczy do Izraela.
 
Jak co roku, nie zabraknie warsztatów językowych, kulinarnych i tanecznych. W tajniki podstaw języka hebrajskiego wprowadzi Katarzyna Mazurkiewicz, a warsztaty kulinarne „Kugel - żydowska babka ziemniaczana” poprowadzi dr Wojciech Śledź. Ostatniego dnia festiwalu Alicja Stark poprowadzi warsztaty tańca izraelskiego, a restauracja Bagażownia zaprosi na kolejną kulinarną podróż w głąb Izraela, przygotowując Żydowski lunch w Etno (Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku).
 
Ogromną częścią kultury żydowskiej jest muzyka, dlatego zwieńczeniem czterech festiwalowych dni będzie Koncert piosenek jidysz - „Achsanjes - Ukrycia” - w wykonaniu Marii Ka Solo. Koncert odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury.
 
- Shalom Polin ma służyć przybliżeniu nam kultury żydowskiej, zwalczać stereotypizację. Dlatego zapraszamy na Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej nie tylko znawców tematu, ale każdego kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o historii i kulturze żydowskiej - podkreślają organizatorzy.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG i Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet.

 

PROGRAM znajdziesz tutaj.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim