PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

6 grudnia. Przejedź się za darmo tramwajem z mikołajem

6 grudnia. Przejedź się za darmo tramwajem z mikołajem
Tradycyjnie z okazji 6 grudnia gdański ZKM zaprasza na przejażdżki zabytkowym tramwajem. Na pokładzie będzie czekał mikołaj i słodkie niespodzianki. Popołudniową porą ZKM zaprasza do rozświetlonej nowoczesnej Pesy, w której odbędzie się akcja „Zrób prezent - podziel się sobą”.

Zabytkowy tramwaj podczas mikołajkowej przejażdżki w 2012 r.
Zabytkowy tramwaj podczas mikołajkowej przejażdżki w 2012 r.
Jerzy Pinkas

Mikołajkowa N-ka będzie jeździć w niedzielę, 6 grudnia, od godz. 10 do 16. na trasie Strzyża PKM - Siedlce. Podróż wyjątkowych wagonem historycznym jest bezpłatna, a na pasażerów czekać będą słodkie niespodzianki. W rolę Mikołajów wcielą się członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Tramwaj będzie zatrzymywał się na wszystkich przystankach na trasie. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej ZKM: www.zkm.pl

Wsiądź do Pesy, zrób prezent
Jednak to nie koniec mikołajkowych niespodzianek, bo już po raz drugi gdański ZKM przyłączy się do świątecznej akcji „Zrób prezent - podziel się sobą”. Na tory wyjedzie specjalny tramwaj, w którym będzie można zrobić np. badania profilaktyczne, nauczyć się pierwszej pomocy, ale przede wszystkim - zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Będzie też można podpisać oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji i nauczyć udzielania pierwszej pomocy.
Akcja „Zrób prezent - podziel się sobą” rozpocznie się tuż przed godziną 16 Pesa ruszy z przystanku Strzyża PKM. Tramwaj będzie widoczny już z daleka, dzięki specjalnym dekoracjom. Dla wszystkich pasażerów przygotowano drobne upominki. Pesa pojedzie przez Wrzeszcz, Centrum do przystanku Łostowice Świętokrzyska i z powrotem do Pętli Strzyża. Na „dzielenie się sobą” organizatorzy przeznaczyli pięć godzin - prawie do 21. Przejazdy są bezpłatne, tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach na trasie. Szczegółowy rozkład jazdy na stronie ZKM: www.zkm.pl

Tramwaj Pesy w akcji „Zrób prezent - podziel się sobą” uczestniczył po raz pierwszy rok temu.
Tramwaj Pesy w akcji „Zrób prezent - podziel się sobą” uczestniczył po raz pierwszy rok temu.
Marcin Jagodda

Jest to już druga edycja tej akcji. Rok temu zarejestrowano 16 potencjalnych dawców szpiku, kilkanaście osób przeszkolono w udzielaniu pierwszej pomocy, kilka - odesłano do lekarza z powodu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Rozdano też setki oświadczeń woli w sprawie oddania narządów do transplantacji.

Akcję organizują Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”, Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.