PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

59. Bieg Westerplatte. Po przerwie pandemicznej, teraz w formule bezpośredniej dla 1500 osób

59. Bieg Westerplatte. Po przerwie pandemicznej, teraz w formule bezpośredniej dla 1500 osób
59. Bieg Westerplatte w tym roku odbędzie się 12 września. To jedna z największych i zarazem najpopularniejszych imprez biegowych w regionie. Zapisy już trwają. Warto po pandemicznej przerwie spróbować rywalizacji bezpośredniej z innymi biegaczami.
Bieg Westerplatte w 2021 r. ponownie w formule bezpośredniej
Bieg Westerplatte w 2021 r. odbędzie się ponownie w formule rywalizacji bezpośredniej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Celem Biegu Westerplatte, oprócz promocji aktywnego trybu życia, zawsze było uczczenie obrońców polskiego wybrzeża z września 1939 roku. Miał on zawsze wymiar symboliczny. Na trasie biegacze odwiedzali ważne historycznie miejsca – teren bitwy Westerplatte czy teren dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina – od wojny do wolności. Każdy, kto chociaż raz wystartował w Biegu Westerplatte podkreślał, że na trasie można odczuć, że nie jest to zwykła, kolejna impreza biegowa, a historia przeplata się z atmosferą sportowej rywalizacji.

mapa-59-bieg-westerplatte-web


W ubiegłym roku z powodu pandemii Covid-19 bieg odbył się w wersji wirtualnej. Teraz wraca rywalizacja w formule bezpośredniej. Po dwóch latach wraca jedna z najbardziej lubianych przez biegaczy imprez, z możliwością startu dla większej liczby uczestników. Zapisy do udziału w tegorocznej edycji rozpoczęły się w lipcu i potrwają 03.09.2021 r.


Zapisy: TUTAJ
Regulamin 59. Biegu Westerplatte (309.62 KB)


W tegorocznej 59. edycji Biegu Westerplatte obowiązuje limit zgłoszeń 1500 osób, w tym 500 osób nie zaszczepionych oraz 1000 osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Decyduje kolejność opłaconych zgłoszeń, nie warto więc odkładać decyzji o starcie na ostatnią chwilę. Koszt rejestracji przez cały czas trwania zapisów wynosi 49 zł. Trasa 10‑kilometrowego biegu posiada atest PZLA. Organizatorem zawodów jest Gdański Ośrodek Sportu.

Trasa biegu rozpoczyna się na Westerplatte, w miejscu gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej
Trasa biegu rozpoczyna się na Westerplatte, w miejscu gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Klasyfikacja prowadzona będzie w następujących kategoriach:

  • kategoria open mężczyzn,
  • kategoria open kobiet,
  • ośmiu kategoriach wiekowych męskich i żeńskich
  • kategoria osób niepełnosprawnych w podziale na kobiety i mężczyzn

Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, nieopodal pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Po drodze do mety biegacze pokonają m.in. kładkę nad Motławą. Sama meta znajdzie się na terenie Stoczni Gdańskiej, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam zaś na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy, odlewany medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku.

Więcej informacji: biegwesterplatte.pl

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl