PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

57. Bieg Westerplatte. W sobotę czasowe zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej

57. Bieg Westerplatte. W sobotę czasowe zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej
W sobotę, 14 września, odbędzie się 57. Bieg Westerplatte. W związku z jego organizacją nastąpią zmiany w ruchu drogowym części ulic, polegających na czasowym wyłączaniu ulic z ruchu kołowego i ograniczeniu ich przepustowości oraz czasowych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
W sobotę, 14 września, do południa kierowcy muszą się liczyć z czasowymi utrudnieniami na kilku ulicach Gdańska
W sobotę, 14 września, do południa kierowcy muszą się liczyć z czasowymi utrudnieniami na kilku ulicach Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Bieg Westerplatte to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Dla wielu uczestników zawsze był symbolem pamięci, historii, drogi od wojny do wolności. W sobotę, 14 września, odbędzie się jego 57. edycja ze startem i metą w historycznych miejscach Gdańska: początek biegu na Westerplatte, zakończenie przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności. 

Start zaplanowano na godz. 10.10. Do przebiegnięcia jest 10 km, najlepsi ten dystans pokonają w około 30 minut. Zamknięcie trasy biegu nastąpi o godz. 11.45. 


TRASA BIEGU WESTERPLATTE (kliknij w mapę, aby powiększyć)

bieg westerplatte mapa mala

 

W związku z biegiem w sobotę, 14 września, nastąpią zmiany w ruchu drogowym części ulic, polegających na czasowym wyłączaniu ulic z ruchu kołowego i ograniczeniu ich przepustowości oraz czasowych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. 


Zmiany w ruchu drogowym:

a) w godzinach 6:00-14:00 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu na odcinku ulicy Popiełuszki pomiędzy ulicami Nowomiejska, a Rybaki Górne,

b) w godzinach 6:00-10:00 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu na ulicy Nowomiejskiej pomiędzy ulicami Popiełuszki i Jana z Kolna,

c) w godzinach: 8:00-12:00 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu w kierunku Westerplatte od ronda KOR oraz na skrzyżowaniu ulic Pokładowej i Sucharskiego.

d) w godzinach 09:45-12:00 na ulicach:

 • ulica Sucharskiego - droga serwisowa (od ronda KOR do Lenartowicza)
 • ulica Lenartowicza (w kierunku Centrum)
 • ulica Siennicka (w kierunku Centrum od ul. Lenartowicza do ul. Angielska Grobla)
 • most Siennicki (w kierunku Centrum)
 • ulica Angielska Grobla (całkowite wyłączenie)
 • ulica Ołowianka (całkowite wyłączenie)
 • Kładka na Ołowiance
 • ulica Grodzka (całkowite wyłączenie od Kładki na Ołowiance do ul. Wapienniczej)
 • ulica Wapiennicza (całkowite wyłączenie)
 • ulica Stara Stocznia (całkowite wyłączenie)
 • ulica Wałowa (całkowite wyłączenie od ul. Stara Stocznia do ul. Rybaki Górne)
 • ulica Rybaki Górne (od ul. Wałowej do ul. Popiełuszki)


Zmiany w komunikacji miejskiej:

TRAMWAJE

Linia 8
Począwszy od kursu wykonywanego o godz. 8:50 z przystanku „Jelitkowo” [201] w kierunku Stogów, tramwaje zostaną przekierowane z Dworca Głównego trasą linii 10 w kierunku krańca „Brętowo PKM”.

Linia 9
Począwszy od kursu wykonywanego o godz. 8:56 z przystanku „Strzyża PKM” [213] w kierunku Przeróbki, tramwaje zostaną przekierowane z Dworca Głównego trasą linii 3 w kierunku pętli „Chełm Witosa”.

AUTOBUSY

Na czas trwania zmienionej organizacji ruchu przystanek „Sucharskiego” [1050] w kierunku „Jana z Kolna” zostanie cofnięty o kilkadziesiąt metrów pod wiadukt Trasy Sucharskiego nad ul. Wosia Budzysza.

Linia T8
- od ok. godziny 9:20 do ok. godz. 13:00 linia będzie funkcjonować na przedłużonej trasie:

Stogi Plaża [173] – Nowotna – Sienna – most wantowy – Elbląska – Podwale Przedmiejskie – Brama Wyżynna – Dworzec Główny [1022],
Dworzec Główny [1017] (jak dla linii 106, 138, 606) – Brama Wyżynna – Siennicka – Lenartowicza – Sienna – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża [373]
Na wydłużonej trasie będzie obowiązywać obsługa wszystkich istniejących przystanków (w tym tymczasowego, przeniesionego przystanku „Sucharskiego” [9050]). Na czas zmienionej organizacji ruchu wszystkie przystanki na trasie będą miały status przystanków stałych.

Linia 106:
- nie zostaną wykonane kursy o godz. 09:14 z Dworca Głównego i 09:48 z Westerplatte.

Linia 111:
- kursy o godzinach: 09:24 i 10:04 z przystanku „Górki Zachodnie” w kierunku Wałów Piastowskich zostaną wykonane na zmienionej trasie, od tymczasowego przystanku „Sucharskiego” [9050] do przystanku „Brama Żuławska” [1042] autobusy pojadą przez most wantowy ulicami: Budzysza – Sucharskiego – Elbląską – Podwalem Przedmiejskim i dalej po stałej trasie. Na czas zmienionej organizacji ruchu wszystkie przystanki na trasie będą miały status przystanków stałych.

Linia 130:
- w godzinach od ok. 09:30 do ok. 10:04 trasa linii zostanie awaryjnie skrócona do Dworca Głównego [1014]. Autobusy nie będą dojeżdżać do pętli „Muzeum II WŚ”.

Linia 158:
- kursy o godzinach: 09:18, 09:58 z przystanku „Wrzeszcz PKP” w kierunku Stogów oraz ich kursy powrotne o godzinach: 09:55 i 10:35 z przystanku „Stogi Plaża” w kierunku Wrzeszcza nie zostaną wykonane.

Linia 606:
- rozpoczęcie funkcjonowania tego dnia dopiero od kursu o godz. 11:04 z przystanku „Dworzec Główny”. Pierwszy kurs z Westerplatte o godz. 11:48.

Linia 658:
- rozpoczęcie funkcjonowania tego dnia dopiero od kursu o godz. 10:50 z przystanku „Stadion Energa Gdańsk” i o godz. 12:01 z przystanku Ku Ujściu.

57. Bieg Westerplatte już 14 września. Oglądaj transmisję z rywalizacji na gdansk.pl

 

Również w sobotę, 14 września, na Westerplatte odbędzie się koncert „Każdy ma swoje Westerplatte”. Autobusy linii 606 pojadą ze zwiększoną częstotliwością, wg taryfy zwykłej, celem ułatwienia dojazdu na koncert. Dodatkowo dla uczestników koncertu przygotowane będą 4 bezpłatne autobusy.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl