PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

55. Bieg Westerplatte. Prawie 3500 uczestników na starcie. Najszybszy Marek Kowalski [ZDJĘCIA]

55. Bieg Westerplatte. Prawie 3500 uczestników na starcie. Najszybszy Marek Kowalski [ZDJĘCIA]
Na starcie tegorocznej edycji Biegu Westerplatte stanęła rekordowa liczba 3452 zawodników, którzy biegli nową trasą, która prowadziła m.in. przez Most Siennicki i kładkę nad Motławą a finisz usytuowano w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności. Najszybszy na miecie był ubiegłoroczny triumfator Marek Kowalski. Ale byli też inni bohaterowie.

Marek Kowalski wpada na metę jako pierwszy

- Pomysłodawcą biegu był dziennikarz Jerzy Gebert, który zapewne nie przypuszczał, że bieg przetrwa tyle lat i będzie cieszył się taką popularnością - mówił tuż przed startem Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest współorganizatorem biegu.

Listę startową zamknięto, gdy zapisał się zawodnik nr 4034 - na więcej nie zezwalają przepisy bezpieczeństwa. Start do biegu nastąpił o godz. 11.00 przy pomniku na Westerplatte. Do pokonania było 10 kilometrów. 

Atrakcją dla biegaczy i kibiców była bez wątpienia kładka na Ołowiankę, którą m.in. wytyczono trasę. Pierwsi biegacze pojawili się tam ok. 11.20. Byli to Marek Kowalski i Łukasz Kujawski (obaj z Żukowa), którzy od początku nadawali ton wyścigowi. 


UCZESTNICY 55. BIEGU WESTERPLATTE NA KŁADCE

Zwycięzca Marek Kowalski jeszcze na kładce

Widok z kładki

Coraz więcej biegaczy nad Motławą

Kładka z biegaczami

Już zbiegamy z kładki...

... i pędzimy do mety

- Marek poczuł powiew zwycięstwa na 6-7 kilometrze i mi uciekł. Wcześniej zmienialiśmy się na prowadzeniu - mówił już na mecie Kujawski. 

- Satysfakcja jest duża, bo po raz kolejny wygrałem. Wynik szału nie robi, bo rok temu pobiegłem tutaj minutę szybciej, życiówkę mam jeszcze lepszą, ale jestem też po ciężkiej kontuzji i wracam do treningów. Na tym etapie jestem bardzo zadowolony. Najważniejsze, że udało mi się wygrać i obronić zwycięstwo z zeszłego roku - Kowalski.

Drugie miejsce zajął Łukasz Kujawski z czasem 31:13, a trzecie Sebastian Wąsicki - 32:40.

Najszybszą z pań okazała się Aleksandra Brzezińska, która przekroczyła linię mety z czasem 34:15.

- Już od pierwszych metrów wiedziałam, że największą rywalką będę dla siebie ja sama. Chciałam złamać dzisiaj 34 minuty. Niestety nie udało mi się, ale byłam blisko, więc wszystko jest na dobrej drodze. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ się zmęczyłam – podsumowała swój start tryumfatorka kategorii kobiet.

ZOBACZ RELACJĘ Z BIEGU


Najlepsza dziesiątka na mecie:

  1. Marek Kowalski        00:31:08
  2. Łukasz Kujawski      00:31:14
  3. Sebastian Wąsicki    00:32:41 
  4. Damian Sławiński     00:32:53
  5. Mateusy Drop          00:33:01
  6. Dawid Garski           00:33:11
  7. Marcin Spustek        00:33:54
  8. Krzysztof Żygenda   00:3:59
  9. Adrian Bednarek      00:34:21
  10. Michał Sowa            00:34:38

Wyniki 55. Biegu Westerplatte


Medale 55. Biegu Westerplatte

Na mecie na każdego zawodnika czekały wyjątkowe, odlewane medale, gratulacje składał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Historię 55. Biegu Westerplatte tworzył także udział dwóch szczególnych zawodników. Jednym z nich jest mieszkający w Olsztynie pan Kazimierz Podolak (l. 78), który uczestniczył w pierwszej edycji tej wyjątkowej imprezy, i wystartował również w jego 55. odsłonie. Z kolei pan Jacek Bandurski (l. 82), dla którego był to pięćdziesiąty (!) start w tej imprezie. GRATULUJEMY!

Chętni mogli kupić - za 59 złotych - wysokiej klasy koszulkę z limitowanej edycji przygotowanej na 55. Bieg Westerplatte. Medal i koszulka, poprzez stylistyczne akcenty, nawiązują do wydarzeń sprzed 78 lat, czyli wybuchu II Wojny Światowej.

W tym roku organizatorzy opracowali całkowicie nową trasę. Zawodnicy wystartowali tradycyjnie przy pomniku na Westerplatte, pobiegli przez Most Siennicki, a potem m.in. przez kładkę nad Motławą, tuż obok Muzeum II Wojny Światowej i zakończą bieg przy Europejskim Centrum Solidarności.

ZOBACZ TRASĘ BIEGU


Organizatorami biegu były Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu oraz Radio Gdańsk. oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl