• Start
  • Wiadomości
  • 500 lat reformacji na Pomorzu. Koncerty, wystawy, wędrówki po Gdańsku

500 lat reformacji na Pomorzu. Koncerty, wystawy, wędrówki po Gdańsku

Co społeczność luterańska i kalwińska zostawiła po sobie w Gdańsku, jak wpłynęła na rozwój miasta i regionu na przestrzeni stuleci - to m.in. tematy, o których mówić będą uczestnicy obchodów 500-lecia Reformacji w Trójmieście. Obchody to też ciekawe wystawy, wykłady a nawet wyjątkowy Koncert Reformacyjny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
17.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku - dziś należący do polskokatolickiej parafii przy ul. 3 Maja - w ubiegłych wiekach był miejscem aktywnej działalności reformacyjnych kaznodziejów

Wydarzenia w Trójmieście wpisują się w europejskie obchody 500-lecia Reformacji w roku 2017. Ich cel to przede wszystkim prezentacja kilkusetletniego dziedzictwa społecznego i kulturalnego luteran i kalwinów w Gdańsku.

I tak gdańskie Muzeum Narodowe zaprezentuje wystawę "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra", która przybliży najważniejsze wątki związane z historią protestantów w Gdańsku, ukaże też m.in. codzienne życie gdańskiego patrycjatu, mieszczan i plebsu. Prezentacja dziejów protestantyzmu w Gdańsku obejmie okres trzech stuleci – od XVI do końca XVIII wieku, czasy największej świetności miasta, jego chwały i osiągnięć na wielu polach. Na wystawie eksponowane będą dzieła sztuki i rzemiosła, obrazujące założenia ideologii i dogmatów reformacyjnych. Partnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Archiwum Państwowe w Gdańsku i Biblioteka Gdańska PAN.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do udziału w wielu przedsięwzięciach naukowych i kulturalnych, które odbędą się w Gdańsku i innych miejscowościach Pomorza. Najważniejszym z nich będzie konferencja naukowa w Ratuszu Staromiejskim "Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem". W planach są także wystawy: "Życie i dokonania Jana Bugenhagena", "Z życia kościołów i protestantów na Pomorzu w XIX i XX wieku" oraz "Sola Scriptura" – o pomorskiej sztuce kościelnej. Uczestnicy wydarzeń będą mogli wędrować z przewodnikami szlakiem Reformacji po ulicach Gdańska, odbędzie się także wyjazd studyjny na Pomorze, podążający śladami Reformacji.

Urząd Miejski w Gdańsku. Konferencja prasowa poświęcona organizacji obchodów 500 lat Reformacji w Gdańsku w 2017 roku w Gdańsku i Sopocie. Nz. od lewej: Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Biskup Diecezji Pomorsko - Wielkopolskiej KEA w RP ks. bp prof. Marcin Hintz

Ważnym elementem obchodów będzie Kongres Reformacyjny 18 i 19 maja, który rozpoczyna gdańskie obchody Reformacji. Podczas kongresu na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się konferencja naukowa pt. "Słowo Ewangelii i jego oddziaływanie w tradycji Reformacji XVI wieku". Podsumowaniem kongresu będzie debata w gdańskim Dworze Artusa z udziałem m.in. profesora Jerzego Buzka, pisarza Pawła Huelle, historyka prof. Sławomira Kościelaka i ks. bp prof. Marcina Hintza.

Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać Koncertu Reformacyjnego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na którym po raz pierwszy zostanie wykonana przez gdańskich filharmoników V Symfonia d-moll, op. 107 „Reformacyjna”, skomponowana przez Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego w 1830 roku z okazji 300. rocznicy Wyznania Augsburskiego. Oprócz tego w programie gdańskich i pomorskich obchodów planowane są cykle koncertów o kameralnym charakterze, odbywające się w wielu salach udostępnionych przez organizatorów i partnerów projektu.

Honorowy patronat nad obchodami w Gdańsku i na Pomorzu objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni i Jacek Karnowski – Prezydent Sopotu.

Program realizuje Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce we współpracy z: Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Uniwersytetem Gdańskim, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Polską Filharmonią Bałtycką oraz wieloma innymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi regionu. Nad całością czuwać będzie Komitet Organizacyjny, w którego skład z ramienia Diecezji wchodzą: bp Marcin Hintz, ks. Marcin Pilch, prof. Jan Iluk oraz Dominika Gzowska.

Więcej informacji na stronie organizatorów obchodów.

Dowiedz się więcej o historii luteran w Gdańsku

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku