• Start
  • Wiadomości
  • 500 lat Reformacji na Pomorzu. W finale - uroczysty obiad i pamiątkowe zdjęcie

500 lat Reformacji na Pomorzu. W finale - uroczysty obiad i pamiątkowe zdjęcie

- Pamiętajmy, że nie każdy Polak jest katolikiem, ewangelicy są również bardzo porządnymi Polakami - mówił Paweł Adamowicz prezydent Gdańska po uroczystym obiedzie dla gości obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku. Uczestnicy uroczystości na pożegnanie zrobili sobie wspólne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa. Było to zwieńczenie 3-dniowych obchodów Reformacji w naszym mieście, ale nie ostatni akord. We wrześniu br. w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa.
20.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po obiedzie wydanym przez prezydenta Adamowicza uczestnicy obchodów 500-lecia Reformacji zrobili sobie współne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa

W sobotę, 20 maja, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podejmował gości obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku uroczystym obiadem w Sieni Gdańskiej Dworu Artusa. Następnie uczestnicy zrobili sobie współne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa.

- Gdańsk jako miasto do którego bardzo szybko dotarła reformacja, bo już w 1524 roku, a potem stało się miastem luterańskim, jest szczególnym miejscem dla obchodów jubileuszu reformacji w Polsce - powiedział Jerzy Samiec, biskup kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. - Gdańsk ma wiele do powiedzenia, czym jest luteranizm, co przyniósł miastu. Byliśmy, jesteśmy i - mam nadzieję - będziemy wiele lat w Gdańsku.

CZYTAJ: 

Kongres Reformacyjny. Debatowali bp Marcin Hintz, Jerzy Buzek i Paweł Huelle [FILM I ZDJĘCIA]

Reformacja, czyli pierwsza rewolucja w Gdańsku

500 lat Reformacji na Pomorzu. Koncerty, wystawy, wędrówki po Gdańsku

- Pamiętajmy, że nie każdy Polak jest katolikiem, ewangelicy są również bardzo porządnymi Polakami - dodał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Powinniśmy mieć szacunek do innych religii, innych kościołów, do innych tradycji religijnych. A Gdańsk jako miasto otwarte, miasto wolności jest dumne ze swojej przeszłości i tę otwartość promuje w dniu współczesnym.  

Gdańskie uroczystości są częścią obchodów 500-lecia Reformacji w całej Polsce. W czwartek, 18 maja, odbyła się konferencja na Uniwersytecie Gdańskim. W piątek - debata w Ratuszu Głównego Miasta z udziałem m.in. Jerzego Buzka i Pawła Huelle. 

We wrześniu 2017 r. Instytut Historii PAN wraz z Instytutem Historii oraz Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przygotowują międzynarodową konferencję "Jubileusz Pięćsetlecia Reformacji (1517–2017). Protestantyzm w Prusach Królewskich i Książęcych. Historia - Ludzie - Sztuka - Literatura". Przedmiotem rozważań naukowców będą dzieje i pokłosie Reformacji, zarówno w sferze religijnej, jak i w dziejach państw i społeczeństw, w sztuce, architekturze, literaturze, nauce. Celem badań będzie również pogłębiona refleksja nad różnymi dziedzictwami Reformacji w przestrzeni obu części Prus, dziś już po części utraconych w skutek dziejowych katastrof. Konferencja skupiać się będzie na okresie od XVI wieku po początki wieku XIX, czyli od pojawienia się Reformacji aż do zniesienia autonomicznych Kościołów luterańskich w wielkich miastach pruskich oraz unii i utworzenia Kościoła ewangelickiego w Prusach w 1817 r.

     

TV

Światowa stolica bursztynu