PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

5.5 Maraton Gdańsk. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie w innym terminie i formule

5.5 Maraton Gdańsk. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie w innym terminie i formule
Sytuacja dotycząca organizacji masowych imprez sportowych - z powodu pandemii Covid-19 - wciąż jest bardzo trudna, a rozwój wydarzeń w najbliższych miesiącach niemożliwy do przewidzenia. Gdański Ośrodek Sportu, organizator jednego z najpopularniejszych w Polsce biegów informuje, że tegoroczna edycja 5.5 Gdańsk Maraton zorganizowana zostanie w kilku wariantach. W ten sposób każdy uczestnik może wybrać opcję, która mu najbardziej odpowiada.
Maraton Gdańsk to jeden z najpopularniejszych biegów w Polsce. W tym roku w zmienionej formule
Maraton Gdańsk to od lat jeden z najpopularniejszych biegów w Polsce. W tym roku w zmienionej formule
źródło: Facebook/GOS


Początkowo 5.5 Maraton Gdańsk planowany był na kwiecień 2021. Jednak organizator Gdański Ośrodek Sportu zmuszony jest w związku z wciąż niepewną sytuacją pandemiczną przeprowadzić tę imprezę w innym czasie i w różnych wariantach. Proponuje tym, którym nie pasuje nowa data 21-23 maja 2021, różne opcje. Dotyczą one zarówno dystansu maratońskiego, jak i biegów towarzyszących: sztafety oraz Gdańsk na Piątkę 5 km.

Oto one:

  • zwrot wpisowego (prośba o kontakt na zwroty@gdanskmaraton.pl do 18 kwietnia)
  • przepisanie się z wersji hybrydowej na wirtualną, dla tych, co chcieliby dystans pokonać szybciej niż w dniach 21-23 maja (prośba o kontakt na info@gdanskmaraton.pl)

Wydłużony zostaje czas wirtualnych zmagań do 30 kwietnia.

Zapisy, na wszystkie dystanse, możliwe są do:

  • 30 kwietnia dla wersji wirtualnej
  • 14 maja do godz. 12:00 dla wersji hybrydowej


Zapisy – formularz rejestracji

Regulamin-5.5-Gdańsk-Maraton (695.27 KB)

 

Informacje o biegaczach, którzy już zmierzyli się z wyzwaniem 5.5 Gdańsk Maratonu zamieszczane są na bieżąco na profilu społecznościowym imprezy
Informacje o biegaczach, którzy już zmierzyli się z wyzwaniem 5.5 Gdańsk Maratonu zamieszczane są na bieżąco na profilu społecznościowym imprezy
źródło: Facebook/GOS

 

Maraton w wersji hybrydowej

Dzięki tej formule będzie można poczuć atmosferę wielkiego, biegowego święta, jakim jest Gdańsk Maraton. Impreza zaplanowana jest na termin 21-23 maja 2021. Biuro zawodów będzie znajdowało się na parkingu na końcu Al. Jana Pawła II. Biuro zawodów będzie czynne w piątek w godzinach 15.00-20.00, a w sobotę i niedzielę między godz. 9.00-18.00.

Trasa nie będzie konkretnie wytyczona, każdy uczestnik będzie mógł pokonać tę odległość według własnego uznania. Warto jednak zaplanować ją z wyprzedzeniem, wykorzystując w tym celu infrastrukturę i ścieżki biegowe, których w Gdańsku nie brakuje. Uczestnicy posiadający numery startowe, będą mogli skorzystać także z punktów odżywczych, umiejscowionych w kilku punktach miasta: przy Ergo Arenie, Operze Bałtyckiej, Stadionie na Letnicy, Targu Węglowym oraz Hali Olivia. W tych punktach będzie można skorzystać z wody, napojów izotonicznych, posilić się bananem czy skorzystać z sanitariatów.

Zawodnicy nie będą klasyfikowani ani nagradzani za najlepszy czas. Biegacze, którzy ukończą Maraton w określonym terminie otrzymają na mecie medal, pamiątkową bawełnianą koszulkę finiszera oraz recovery bag (bawełnianą torbę, zawierającą wodę, izotonik, banana i jabłko).
Przebiegnięty dystans weryfikowany będzie za pomocą zrzutu ekranu z aplikacji lub urządzeń monitorujących trasę, czas i przebytą odległość.
Na identycznych zasadach, w tym samym miejscu, będzie można wystartować w tradycyjnie towarzyszących Gdańsk Maratonowi imprezach: Biegu na Piątkę oraz Sztafecie Maratońskiej. Łączny dystans przebiegnięty przez członków sztafety ma być równy co najmniej maratońskiemu, bez konkretnego podziału odległości do pokonania dla poszczególnych biegaczy.

Maraton w wersji hybrydowej na raty

Dystans 42 kilometrów i 195 metrów, korzystając przy tym z infrastruktury opisanej powyżej, będzie można pokonać w rozłożeniu na trzy dni, pomiędzy 21 a 23 maja.

 

Czas i miejsce pokonanie trasy 42 km 195 metrów zależy od zawodników
Czas i miejsce pokonanie trasy 42 km 195 metrów zależy od zawodników
źródło: Facebook/Gdansk Maraton

 

Maraton wirtualny

W dniach 2-30 kwietnia Maraton, Bieg na Piątkę oraz Sztafety będzie można przebiec w formule wirtualnej, w dowolnym miejscu na świecie. Będzie można dokonać tego także na raty. Zawodnicy, którzy w takiej formie ukończą imprezę , otrzymają pocztą pamiątkowy medal i koszulkę.

Co z 6. Gdańsk Maratonem w wersji tradycyjnej?

Na liście startowej 6. Gdańsk Maratonu widnieje już blisko 1700 osób. W związku z aktualnymi obostrzeniami niemożliwe jest sprawne przeprowadzenie imprezy w dotychczasowej formule, dlatego tradycyjną wersję 6. Gdańsk Maratonu zdecydowano się przełożyć na rok 2022. Opłaty startowe wszystkich zarejestrowanych uczestników automatycznie zostają przeniesione na ten termin. Zawodnicy, którzy zdecydują się pozostać na liście startowej 6. Gdańsk Maratonu w 2022 roku, mogą skorzystać z niższej opłaty startowej w imprezie 5.5 Gdańsk Maraton.

Osoby, które chcą zrezygnować z uczestnictwa, otrzymają zwrot 100 % uiszczonej opłaty. Warunkiem będzie przysłanie e-maila z adresu, z którego nastąpiła rejestracja, zawierającego: imię, nazwisko oraz informację o fakturze i danych na jakie była wystawiona na adres: zwroty@gdanskmaraton.pl.

Możliwość uzyskania zwrotu możliwa będzie do 18 kwietnia 2021 r.

 

GOS informuje, że 6. Gdańsk Maraton zostanie rozegrany w 2022 r.
GOS informuje, że 6. Gdańsk Maraton zostanie rozegrany w 2022 r.
źródło: Facebook/Gdansk Maraton


Opłaty:

Gdańsk Maraton 5.5:

  • dla przenoszących pakiet na 2022 r.: 39 PLN
  • dla nowo zarejestrowanych uczestników: 59 PLN

Sztafety:

  • dla przenoszących pakiet na 2022: 149 PLN
  • dla nowo zarejestrowanych uczestników: 199 PLN

Bieg na Piątkę:

  • dla przenoszących pakiet na 2022: 19 zł
  • dla nowo zarejestrowanych uczestników: 29 zł

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl