• Start
  • Wiadomości
  • 45. Splendor Gedanensis. Omilanowska, Waras, Wesołowski i Ziaja to laureaci nagrody za rok 2017

45. Splendor Gedanensis. Omilanowska, Waras, Wesołowski i Ziaja to laureaci nagrody za rok 2017

Jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych gdańskich nagród, przyznawanych za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury, otrzymali w tym roku wykładowczyni i historyk sztuki Małgorzata Omilanowska, malarz i muralista Mariusz Waras oraz kompozytor Stefan Wesołowski. Po raz trzeci tytuł Mecenasa Kultury przypadł firmie Ziaja, której współzałożyciel i właściciel Zenon Ziaja tłumaczy, dlaczego warto być lokalnym patriotą.
09.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. (od prawej) Małgorzata Omilanowska, Stefan Wesołowski, Mariusz Waras, Zenon Ziaja i Paweł Adamowicz

Podczas piątkowej gali, która odbywała się w Teatrze Wybrzeże goście świętowali nie tylko sukces czworga laureatów, wybranych spośród 12 nominowanych, ale też 45. urodziny szacownej nagrody. Kim są nagrodzeni i za co otrzymali wyróżnienie?

Małgorzata Omilanowska ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała też architekturę w Berlinie. Jest historykiem sztuki, profesorem nauk humanistycznych, autorką wielu publikacji naukowych. W rządzie Ewy Kopacz zajmowała stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego (jako bezpartyjna). To ona z ramienia rządu otwierała Europejskie Centrum Solidarności. Związana jest zawodowo z Instytutem Sztuki PAN i Uniwersytetem Gdańskim.

W nominacji do nagrody przywołano jej ostatnią książkę - "Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi" oraz nieustającą działalność na rzecz kultury.

Teatr Szekspirowski się nie podoba? Prof. Omilanowska: "Jeszcze go pokochacie"

Każdy kto ceni malarstwo w przestrzeni miasta potrafi rozpoznać jego charakterystyczną kreskę. Mariusz Waras jest nie tylko malarzem murali, ale też grafikiem, ilustratorem, twórcą instalacji, kuratorem, podróżnikiem i doktorem sztuk plastycznych. Należy do światowej czołówki street-artu, ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i kilkanaście indywidualnych w 40 krajach.

Waras, z urodzenia gdynianin, maluje na całym świecie - w ramach projektu m-city stworzył kilkaset murali m.in. na Zaspie. Ukończył gdańską ASP, a dziś jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Czarny Generał - artystyczny antywojenny manifest inspirowany narodową historią

Samosąd - mural Mariusza Warasa na budynku WL4


Jeszcze do niedawna komentował polityczną rzeczywistość w Polsce muralami powstającymi na budynku (nieistniejącego już) Centrum Artystycznego WL4. O jego Polexicie, Samosądzie, Strajku czy portretach Misiewicza oraz ministrów: Jana Szyszki, Piotr Glińskiego i Antoniego Maciarewicza dyskutowało całe miasto. I właśnie za stworzenie tej specyficznej galerii społecznego muralu Kapituła przyznała mu, drugi już w karierze, tytuł Splendor Gedanensis. Pierwszą nagrodę Waras odebrał w 2012 roku.

Najmłodszym tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody jest kompozytor, skrzypek i producent muzyczny Stefan Wesołowski. Tworzy muzykę do spektakli i instalacji artystycznych, skomponował główny motyw muzyczny do filmu “Listen to Me Marlon” o Marlonie Brando. Ścieżka dźwiękowa tego filmu była nominowana do nagrody Bafta i znalazła się na short liście do Oscara.

Nagrodę Splendor Gedanensis muzyk otrzymał za płytę "Rite of the End", mroczną - jak sam mówi - kontemplacyjną, nieco groźną. Opublikowany w 2017 roku album zachwycił jednak krytyków i słuchaczy - zdobył tytuł Album Roku w plebiscycie Gazety Wyborczej, a jego autor nominację do Paszportu Polityki. Stefan Wesołowski jest gdańszczaninem, ale też (jak Mariusz Wars) obywatelem świata w kulturze. Uczęszczał do Akademii Muzycznej, ukończył Académie Musicale de Villecroze we Francji, związany jest z wytwórniami: amerykańską, francuską i brytyjską, a recenzje jego płyt pojawiają się równolegle w zagranicznych i polskich mediach.

Ostatnio mogliśmy go posłuchać w styczniu na festiwalu Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak, gdy wraz z Piotrem Kalińskim, znanym jako Hatti Vatti, premierowo wykonali wspólnie nagraną płytę “Nanook of The North”.

Gdańszczanin i Paszporty POLITYKI. Stefan Wesołowski z nominacją do prestiżowej nagrody

Ostatnia nagroda, niezwykle ważna, dotycząca mecenatu kultury, po raz trzeci z rzędu trafiła do tych samych rąk. Statuetkę przyznano bowiem firmie firma ZIAJA Ltd za wspieranie projektów Teatru Wybrzeże. 

Współpraca między teatrem a firmą ZIAJA trwa już kilkunastu lat, ale rozwinęła się szerzej w 2015 roku. Dzięki niej teatr poszerzył ofertę edukacyjną. W 2016 roku Ziaja objęła finansową opieką również Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar i Gdański Festiwal Muzyczny.

Marka została założona w 1989 roku przez farmaceutów Aleksandrę i Zenona Ziaja. Firma produkuje niezwykle popularne farmaceutyki i kosmetyki pielęgnacyjne. Pierwszym produktem był naturalny krem oliwkowy, który sprzedawany jest do dzisiaj, oprócz ponad 1000 innych pozycji. ZIAJA to firma ogólnopolska wspierającą lokalne instytucje kultury. Dlaczego? Opowiada o tym portalowi gdansk.pl 


Gala wręczenia Splendorów miała miejsce w Teatrze Wybrzeże

Rozmowa z Zenonem Ziają, właścielem firmy Ziaja Ltd.

Anna Umięcka: - Czy wspieranie kultury to przejaw społecznej, kulturowej odpowiedzialności biznesu czy też sztuka jest Panu osobiście bliska?

Zenon Ziaja: Firma Ziaja stara się wspierać różnorodne inicjatywy, zarówno kulturalne, edukacyjne, jak i sportowe. Tak postrzegamy naszą rolę i udział w rozwoju tych dziedzin zarówno w aspekcie regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Niewątpliwie jest to przejaw odpowiedzialnego społecznie podejścia do biznesu.

Jak pogodzić wizerunkowe zyski z mecenatu z wolnością sztuki? Czy firma, która wspiera finansowo projekt powinna mieć wpływ na jego kształt, wymowę?

- Starannie planujemy udział w tego typu przedsięwzięciach, dokładając wszelkich starań, aby odpowiednio wyważyć podział środków. Wierzymy, że ma to dużą wartość dla odbiorców, ale również korzystnie wpływa na nasz wizerunek.

Jak przekonać innych biznesmenów do angażowania się na rzecz sztuki? Jakie korzyści dla firmy przynosi mecenat sztuki?

- Jesteśmy firmą polską, od początku nierozerwalnie związaną z Pomorzem, które nieustannie jest dla nas źródłem inspiracji. Decyzja o wspieraniu regionalnych placówek i inicjatyw jest dla nas naturalna i wynika również z lokalnego patriotyzmu. Zależy nam na rozwoju Pomorza i cieszy nas udział w wydarzeniach, które są tak cenne nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób odwiedzających nasz region. Uważamy, że tego typu działania powinny na stałe wpisać się w strategie rozwoju firm. Przynosi to ogromne korzyści wizerunkowe i jest źródłem satysfakcji.

Lista wszystkich nominowanych: Nagroda Splendor Gedanensis. Znamy kandydatów do nagrody za rok 2017

Uroczystość 45-lecia nagrody Splendor Gedanensis, była okazją do wydania albumu "Twarze gdańskiej kultury", ze znakomitymi zdjęciami Renaty Dąbrowskiej i Rafała Malko, poświęconego laureatom tego prestiżowego wyróżnienia. Album można dostać bezpłatnie w gdańskim klubie Żak (od poniedziałku w godz. 10-23).

Laureatów do listy nominowanych wybrała Kapituła w składzie: Marek Bumblis (przewodniczący kapituły, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska), dr Krzysztof Polkowski - ASP, prof. Maciej Sobczak - AM, Antoni Pawlak, Anna Czekanowicz-Drążewska, prof. Małgorzata Drążek-Chełmińska, dr Hubert Bilewicz, Mikołaj Chrzan (Gazeta Wyborcza), Barbara Frydrych (dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury), Ewa Adamska (kier. referatu Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury) i laureaci z roku ubiegłego: prof. Paweł Machcewicz, Mikołaj Trzaska, Andrzej Nowakowski oraz Justyna Piórkowska (firma Ziaja).

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska