• Start
  • Wiadomości
  • 44. JarmaRock FEST. Największe ukraińskie wydarzenie muzyczno-teatralne online

44. JarmaRock FEST. Największe ukraińskie wydarzenie muzyczno-teatralne online

Największe ukraińsko-polskie wydarzenie muzyczno-teatralne dla dorosłych i młodzieży odbywa się online - organizatorzy 44. JarmaRock Fest zapraszają do soboty, 12 grudnia, na Facebooka. Główne wydarzenie - sobotni koncert „Ide Nove”, podczas którego wystąpią m.in. Susanna Jara z zespołem, Hylla, Coolбаба i Dagadana - będzie transmitowane na YouTube, jarmarockfest.com oraz www.gdansk.pl.
08.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w czarnej sukience na scenie, ma długie włosy, w rękach trzyma flet. Po jej obu stronach stoją gitarzyści
„Hanna” to polsko-ukraiński zespół muzyczny założony przez wokalistkę i kompozytorkę Hannę Tiekuczewą. Muzyka, którą tworzy, łączy i przeplata melancholijne melodie, motywy etniczne oraz brzmienia elektroniczne
fot. mat. organizatora

 

Jak co roku w Gdańsku odbywa się JarmaRock Fest - wydarzenie, które przybliża muzyczne brzmienia ukraińskie i polskie zespołów folkowych i rockowych, ale też grających w nurcie ska, reggae i funk, a nawet pop. Tegoroczna, 44. edycja organizowana jest znacznie później niż do tej pory - zamiast w listopadzie, główne wydarzenia zaplanowano na sobotę, 12 grudnia, a wydarzenia towarzyszące trwają już od poniedziałku, 7 grudnia. Inna jest także formuła - wydarzenie przeniosło się z klubu B90 i innych przestrzeni Gdańska do internetu. Obie zmiany spowodowane są pandemią.

Poza tym wszystko zostaje tak, jak było - nadal JarmaRock Fest jest otwartą dla publiczności przestrzenią, w której swobodnie mogą odnaleźć się artyści prezentujący różne dziedziny sztuki w obu krajach, służącą wymienia myśli i doświadczeń, zacieśnianiu braterskich więzów między Polską a Ukrainą.

 

Na zdjęciu młoda dziewczyna w czarnej koszulce na ramiączkach, która patrzy w bok
Oriana Dobrowolska należy do gdyńskiego zespołu Akrobatycznego Teatru Mira-Art, z którym występuje między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni
fot. mat. organizatora

 

- Głównym celem festiwalu jest promocja kultury ukraińskiej w Polsce, wspieranie artystycznego ruchu amatorskiego, młodych twórców i zespołów, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i czerpią z niej inspiracje, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji - „Ide Nove” (Idzie Nowe) - zaprasza Elżbieta Krzemińska ze Związku Ukraińców w Polsce, Oddziału Pomorskiego w Gdańsku. - Nowy jest bowiem format wydarzenia, debiutujący artyści i inna oprawa sceniczna. Będzie pięknie, magicznie i kolorowo - pod koniec listopada zaproszone przez organizatorów ukraińskie zespoły i soliści zarejestrowali swoje występy na scenie klubu B90 w Gdańsku, a 12 grudnia, po montażu przygotowanym przez profesjonalne studia filmowe i dźwiękowe, zobaczymy w Internecie wideo-relację z JarmaRock FEST.

Wśród wykonawców po raz pierwszy na jarmarkowej scenie zobaczymy i usłyszymy Susannę Jarę z Krakowa - wokalistkę, kompozytorkę, autorkę tekstów; zespół „Hylla” z Legnicy, który łączy ludowe pieśni z muzyką elektro i trans oraz etno grupę „Michalove” z Michałowa koło Słupska. W nowych rockowych aranżacjach wystąpią zespoły „Rybońka” i „Hanna” z Gdańska, a gorącą energię na scenę wniesie „Coolbaba” z Wrocławia, czyli Oksana Terefenko, wokalistka, jednocześnie scenarzystka i reżyserka festiwalu. Gwiazdą internetowego wydarzenia będzie polsko-ukraiński zespół DAGADANA, który umiejętnie łączy muzykę jazzową, elektro i etno.

 

Kobieta w białej bluzce śpiewa do mikrofonu, obok niej mężczyzna grający na skrzypcach, a po jej drugiej stronie mężczyzna z laptopem
Hylla to zespół z Legnicy, który wyrusza w muzyczną podróż ścieżkami swoich przodków. Muzyka, którą tworzy, jest oparta na pieśniach Łemków, Bojków i Hucułów
fot. mat. organizatora

 

To także okazja, by zapoznać się z projektami teatralnymi w wykonaniu artystów z obu krajów, oraz wziąć udział w ciekawych spotkaniach. Nowością tegorocznej edycji będą pokazy taneczne - artystyczno-akrobatyczne impresje w wykonaniu Oriany Dobrowolskiej i Oleny Hawran. Nie zabraknie też aktorek z Teatru Navpaky, które tradycyjnie wcielą się w role Tekli i Paraski, komentując na bieżąco to, co będzie się działo na scenie. Koncerty poprowadzi również tajemniczy gospodarz, który zna wszystkie zakamarki muzycznego klubu B90.

Wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Fest - będą to dwa panele o kulturze ukraińskiej w czasie pandemii, które poprowadzą dziennikarki: Katarzyna Komar-Macyńska i Mariana Kril. W ramach Młodej Muzy (przestrzeni muzyki alternatywnej i teatru) aktorzy z Navpaky będą recytować zaś wiersze młodych poetów i poetek. ArtBox (przestrzeń sztuki) stanie się okazją do pokazania twórczości Vasyla Netsko -pochodzącego z Ukrainy gdańskiego artysty-malarza.

 

Dwie kobiety siedzą na krzesłach, mają peruki, okulary i kolorowe szale boa
Teatr Navpaky został założony w 2012 roku i działa w siedzibie gdańskiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Łączy tradycję z nowoczesnością; w jego repertuarze znajdują się dramaty, komedie, spektakle muzyczne, bajki dla dzieci i pantomima
fot. mat. organizatora



Bezpłatna transmisja koncertów w sobotę, 12 grudnia, odbędzie się na kanale JarmaRock FEST w serwisie YouTube oraz na stronie internetowej jarmarockfest.com i na www.gdansk.pl. Wydarzenia towarzyszące można oglądać na profilu JarmaRock FEST na Facebooku. Wszystkie transmisje na żywo i nagrania są bezpłatne.

Organizatorem JarmaRock FEST jest Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski w Gdańsku, oraz Fundacja Teatru Navpaky. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy w Gdańsku Łewa Zacharczyszyna. Realizowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego i dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

PROGRAM 44. JarmaRock FEST:

Sobota, 12 grudnia

- godzina 18:00 - cz. I Koncert "Mołoda Muza". Wystąpią: RYBOŃKA, MICHALOVE, HANNA, Ola Kotowska (Teatr Navpaky), Anna Petrecka (Teatr Navpaky);

- godzina 20:00 - cz. II Koncert "Ide Nove". Wystąpią: SUSANNA JARA z zespołem, HYLLA, COOLБАБА, DAGADANA, Oriana Dobrowolska (taniec), Olena Hawran (taniec), Jurij Zabijaka (Teatr Navpaky).

 

Wydarzenia towarzyszące:

Poniedziałek, 7 grudnia, godzina 19:00 - Teatr Navpaky. Czytanie współczesnej poezji.

Wtorek, 8 grudnia, godzina 19:00 - Forum FEST Kultura w pandemii. Panel I (w języku ukraińskim): Kultura na ekranie. Formy prezentacji kultury w Ukrainie w czasie pandemii. Uczestnicy: Rymma Ziubina, Walerij Hładuneć. Moderatorka: Mariana Kril.

Środa, 9 grudnia, godzina 19:00 - Vasyl Netsko- prezentacja.

Czwartek, 10 grudnia, godzina 19:00 - Forum FEST Kultura w pandemii. Panel II (w języku ukraińskim): Kultura w kontakcie. Integracja kulturą w czasie izolacji - czy to możliwe? Uczestnicy: Daria Antoszko, Jełyzaweta Nahorna, Grzegorz Suchanicz, Piotr Jarmoła. Moderatorka: Katarzyna Komar-Macyńska.

Piątek, 11 grudnia, godzina 19:00 - Teatr Navpaky - czytanie współczesnej poezji.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór