PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: dziś Polski Chór Kameralny. Są bilety

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: dziś Polski Chór Kameralny. Są bilety
W piątek, 21 sierpnia, w Bazylice Mariackiej wystąpi Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego, z towarzyszeniem Marka Rogalskiego. To przedostatni koncert w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, który trwa do 28 sierpnia. Początek koncertu o godzinie 20:15 - bilety jeszcze są.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to zaledwie jedna z dwóch samodzielnych instytucji chóralnych w Polsce. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to zaledwie jedna z dwóch samodzielnych instytucji chóralnych w Polsce. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

O samym festiwalu: 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwa. Koncerty w każdy piątek

 

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne.

W piątek, 21 sierpnia, w ramach trwającego 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Polski Chór Kameralny wystąpi w Bazylice Mariackiej (ul. Podkramarska 5) pod batutą dyrektora Jana Łukaszewskiego. Towarzyszyć im będzie organista i dyrygent młodego pokolenia Marek Rogalski (w zastępstwie za Bogusława Grabowskiego).

Będzie to okazja, by przekonać się o wszechstronności muzyków - w repertuarze znajdziemy utwory z XVII, XX i XXI wieku - w tym kompozycję śp. Krzysztofa Pendereckiego. Polski Chór Kameralny w ostatnich latach szczególnie intensywnie współpracował z Mistrzem - ów dedykował chórowi swoje utwory, i umożliwił mu prawykonanie swoich kompozycji. Polski Chór Kameralny jako jedyny na świecie wykonał a cappella wszystkie utwory Krzysztofa Pendereckiego.

I to właśnie jedną z kompozycji wybitnego twórcy zaprezentuje chór podczas piątkowego koncertu. Zabrzmi „O gloriosa virginum” na chór mieszany a cappella. Ponadto w repertuarze współczesne utwory chóralne innych polskich kompozytorów, kompozycje z przełomu renesansu i baroku, oraz liczne improwizacje organowe. Program: Marek Rogalski (ur. 1991) - Improwizacja organowa I, II i III, Andrzej Hakenberger (1574-1627) - Bernardus Doctor i Salve Regina, Michał Ziółkowski (ur. 1991) - Ave maris Stella i Agnus Dei, Olivier Messiaen (1908-1992) - O sacrum convivium, Łukasz Farcinkiewicz (ur. 1981) - Pater noster.

 

Posłuchaj jednego z motetów Andrzeja Hakenbergera, wybitnego gdańskiego kompozytora przełomu renesansu i baroku, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralego. W piątek, 21 sierpnia, usłyszeć będzie można dwie inne kompozycje ze zbioru motetów z Tabulatury pelplińskiej.

 

Koncert Polskiego Chóru Kameralnego w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej rozpocznie się godzinie 20:15. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, do nabycia online oraz w Bazylice Mariackiej na godzinę przed koncertem.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u na Facebooku: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

 

O Polskim Chórze Kameralnym:

Zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy wspomniany Krzysztof Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Oprócz ponad 80 płyt CD nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 22 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or - nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

 

Przeżyjmy to jeszcze raz: 40-lecie Polskiego Chóru Kameralnego. ZOBACZ, jak było na koncercie jubileuszowym

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze