• Start
  • Wiadomości
  • 4. Festiwal Literatury dla Dzieci. Wychowuje pokolenie świadomych czytelników

Festiwal Literatury dla Dzieci po raz czwarty. Wychowuje pokolenie świadomych czytelników

Czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, spektakle, warsztaty, spotkania z pisarzami i gra miejska - oto atrakcje 4. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w Gdańsku od 6 do 10 listopada 2018 r. Zobacz, jakie zajęcia oferuje.
02.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal Literatury dla Dzieci odbędzie w Gdańsku po raz czwarty, w dniach od 6 do 10 listopada 2018 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci odbędzie w Gdańsku po raz czwarty, w dniach od 6 do 10 listopada 2018 r.
Bartosz Bańka/IKM


Po co w ogóle dzieciom festiwal literatury?

- Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe - mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów, organizującej wydarzenie.

Po raz pierwszy festiwal odbył się we Wrocławiu w 2014 roku. W kolejnych latach jego działalność rozszerzyła się o kolejne miasta: festiwal zawitał do Poznania, Warszawy i Krakowa. Również w Gdańsku dzieci mają okazję od trzech lat bawić się na spotkaniach z literaturą, dzięki wsparciu którego Burzy Mózgów udziela gdański Instytut Kultury Miejskiej.

W tym roku, po raz pierwszy od powstania, Festiwal Literatury dla Dzieci został pozbawiony dotacji rządowej. Fundacja zaapelowała więc do uczestników o wsparcie, lecz środki zbierane przez platformę crowdfundingową Polak Potrafi okazały się zbyt małe, by zapewnić wszystkie planowane w programie atrakcje.

Na szczęście oszczędności nie dotknęły gdańskiej edycji. Tu, jak zapewnia Marta Bańka z IKM, wszystko odbędzie się według planu.

- Akcja nie powiodła się, ale nie dotyczy to naszego miasta - wyjaśnia Marta Bańka. - Wszystkie wydarzenia odbędą się na takim, jak zaplanowano w programie, poziomie.

Jaka idea przyświeca czwartej edycji Festiwalu pod hasłem "Cuda i widy"?

- W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie - tłumaczy Łukasz Dębski i dodaje: - Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też.

- Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn - przekonują organizatorzy festiwalu
- Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn - przekonują organizatorzy festiwalu
Bartosz Bańka/IKM


Co czeka miłośników literatury w Gdańsku?

Czytanie dzieciom sprawia frajdę nie tylko słuchającym, o czym przekonamy się biorąc udział w zajęciach z cyklu “Czytanki po zachodzie słońca”. Zasłuchać się w ciekawej literaturze będziemy mogli w nietypowych miejscach: na Stadionie Energa Gdańsk, w Operze Bałtyckiej czy “Sztuce Wyboru” we Wrzeszczu: w środę, 7 listopada o godz. 19, na stadionie dziennikarz sportowy Radia Gdańsk, Włodzimierz Machnikowski, przeczyta wybrane fragmenty pierwszej polskiej antologii tekstów sportowych od Bahdaja do Podsiadły; w czwartek, 8 listopada, w Operze Bałtyckiej posłuchamy książki Adama Święcickiego o przygodach Kacpra w operze; a w piątek, 9 listopada, w Sztuce Wyboru wybierzemy 10 najciekawszych wierszy dla dzieci.

Festiwalowe spotkania pojawią się także w Instytucie Kultury Miejskiej na Długim Targu. Odbędą się tu m.in. spotkanie z Jackiem Frąsiem na temat książki “Balbina i Bambak w lesie”, o “Amorach, zalotach i podbojach” w zwierzęcym świecie opowie Szymon Drobniak, Anna Dziewit-Meller przypomni życiorysy 17 Polek (na podstawie książki “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”), które zrobiły wiele ważnych rzeczy dla nas w historii, o których często już nie pamiętamy, a Michał Rusinek zaproponuje nam wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości.

Piracka gra miejska na finał

Festiwal zakończy się literacką grą miejską - Łata Pirata, która rozpocznie się 10 listopada o godz. 12.00, a zakończy o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Opis gry brzmi intrygująco: “W samo południe wyruszycie na nieznane i burzliwe wody Głównego Miasta w Gdańsku w poszukiwaniu części potarganej mapy Wyspy Skarbów. Ową mapę narysował dawno temu kapitan Golas na niezbyt czystych gaciach pewnego majtka, w nadziei, że nikt jej tam nie znajdzie. Ale przed prawdziwymi wilkami morskimi nic się nie ukryje.”

- W trzygodzinnych poszukiwaniach mogą wziąć udział 3-4-osobowe załogi Piratów bez Gaci, dowodzone przez co najmniej jednego kapitana w wieku 6-12 lat - wyjaśniają organizatorzy gry. - Cel rejsu: zdobyć i zeszyć fragmenty mapy tak, by ustalić miejsce ukrycia skarbu, a przy okazji… zacerować gacie. Po drodze czeka Was wiele przygód – od wizyty w tawernie „Pod Zdechłą Meduzą”, po zdobywanie fortu i spotkanie burta w burtę z prawdziwym Wilkiem Morskim. Prócz łat, będziecie gromadzić szlachetne kamienie i dziwne przedmioty, kupować i sprzedawać łupy oraz toczyć bitwy z innymi załogami, oczywiście grając w statki.

Jak zapisać się na to wydarzenie?

Zgłoszenia do udziału w wyścigu po skarb należy wysłać do 6 listopada włącznie, mailem na adres gra_gdansk@fldd.pl.

- Wymyślcie „piracką” nazwę swojego okrętu, podajcie imiona i nazwiska marynarzy, ich wiek, a także adres email, na który przyślemy Wam mewą pocztową potwierdzenie zgłoszenia - tłumaczą organizatorzy.

Regulamin wyprawy znajduje się na stronie fldd.pl, ale szczegóły poznają tylko osoby “zaokrętowane”.

Na festiwalowe  wydarzenia obowiązują zapisy. Należy się pospieszyć, bo na wiele z nich listy uczestników są już zamknięte. Informacje o dostępnych miejscach znajdziemy na: http://fldd.pl/2018/program/id,688-wydarzenia_festiwalowe_gdansku.html.

Cały program dostępny na: http://fldd.pl/2018/.

WiĘCEJ:

Festiwal Literatury dla Dzieci bez finansowania. Pomóż go zorganizować

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska