• Start
  • Wiadomości
  • 35. Festiwal Dźwięki Północy. Trzy dni i sześć koncertów z polską muzyką ludową. Od czwartku 

35. Festiwal Dźwięki Północy. Trzy dni i sześć koncertów z polską muzyką ludową 

Od czwartku do soboty, 1 - 3 października 2020 r., odbędzie się 35 edycja Festiwalu Dźwięki Północy. Przekonamy się, jak bardzo polska muzyka ludowa w interpretacji współczesnych twórców może być awangardowa i oryginalna. Na scenie w Centrum św. Jana wystąpią Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, Adam Strug z zespołem oraz Bastarda Trio, Vołosi, Lumpeks i Radical Polish Ansambl.
30.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1 października Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, pieśniami ukraińskiego Polesia, rozpoczną 35 edycję Festiwalu Dźwięki Północy. Ich wspólny album pt. “Oj borom, borom” był jednym z największych objawień muzycznych 2017 roku
1 października Maniucha Bikont wraz z Ksawerym Wójcińskim, pieśniami ukraińskiego Polesia, rozpoczną 35 edycję Festiwalu Dźwięki Północy. Ich wspólny album pt. “Oj borom, borom” był jednym z największych objawień muzycznych 2017 roku
fot. wojtek rudzki photography

 

 

Festiwal Dźwięki Północy / Festival Sounds of the North to jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce oraz jedyny, który tak wnikliwie koncentruje się na tradycji i kulturze regionu Morza Bałtyckiego. Tradycyjnie odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa zdecydowano nieco zmienić formułę: imprezę przeniesiono na jesień, zrezygnowano z warsztatów i potańcówek oraz przede wszystkim z występów zagranicznych wykonawców, ale jak twierdzą organizatorzy: - Ograniczenia mogą stać się szansą. 

Tegoroczny Festiwal poświęcony jest więc w całości muzyce polskiej. Podczas koncertów w Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy czołowych polskich wykonawców muzyki tradycyjnej i folk, ciekawe muzyczne nowości i zjawiska ostatnich miesięcy. Zaproszono artystów, którym bliżej do nurtu in crudo, odwołującego się do tzw. polskich źródeł (w istocie źródeł wielokulturowych), jak i tych, którzy odczytują tradycję poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 1 października, koncertem Maniuchy i Ksawerego. Warszawska wokalistka i antropolożka Maniucha Bikont śpiewa pieśni ukraińskiego Polesia na tle surowych, improwizowanych aranżacji jednego z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, Ksawerego Wójcińskiego (członek Wójciński/Szmańda Quartet, Charles Gayle Trio, a także współzałożyciel kultowej Hery). Ich wspólny album “Oj borom, borom”, oszczędny w formie, prezentujący pieśni ze wsi Kurczyca na Polesiu, które trzy mieszkanki wsi przekazały Bikont, okazał się jednym z największych objawień muzycznych 2017 roku. 

Tego dnia energię muzyki ludowej zastąpi na scenie klimat muzyki dawnej w autorskim ujęciu Bastarda Trio. Zespół Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Tomasza Pokrzywińskiego sięga do kompozycji średniowiecznych, barokowych i pieśni chasydzkich, ale muzycy interpretują je w sobie właściwy sposób.  

Drugiego dnia festiwalu (2 października) wystąpią najpierw nieszablonowi VOŁOSI. To jedyny zespół w tej edycji, który grał już na scenie “Dźwięków Północy" (w roku 2016) i dał ognisty spektakl. Tym razem organizatorzy zapowiadają podobne emocje. Następnie posłuchamy kojącego głosu Adama Struga, który w Centrum św. Jana pojawi się ze swoim zespołem. 

Ostatni dzień festiwalu uświetnią występy zespołów Lumpeks i Radical Polish Ansambl. O Lumpeksie (zespół tworzy trzech francuskich muzyków: kontrabasista Sebastian Beliah, kornecista Louis Laurain i saksofonista Pierre Borel, oraz wokalistka Olga Kozieł, która gra też na barabanie i bębenku obręczowym) dziennikarz i kurator muzyczny Jakub Knera napisał, że “szuka punktów wspólnych między jazzem i tradycją, tworząc barwną współczesną opowieść naznaczona ludowymi melodiami i improwizacjami, balansując pomiędzy awangardą a ludycznością”. W ubiegłym roku ich debiutancki krążek jury Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", nagrodziło Grand Prix. 

Radical Polish Ansambl udowadnia z kolei, że kultura ludowa, tzw. wiejska kryje w sobie estetyczne bogactwo, które wcale nie musi być przaśne, jak czytamy na portalu culture.pl. W repertuarze zespołu znajdują się utwory m.in. Tadeusza Sielanki, Zygmunta Krauzego, Agnieszki Stulgińskiej i Sławomira Kupczaka, a muzykę krytycy określają jako oryginalną, radykalną i awangardową. W skład Radical Polish Ansambl wchodzą skrzypkowie i skrzypaczki: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Izabela Kozak, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera na dżazie, wiejskim zestawie perkusyjnym.

Organizatorami Festiwalu Dźwięki Północy są: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Festiwal Dźwięki Północy i Centrum św. Jana w Gdańsku. 

 

Bilety i karnety dostępne są w serwisie Interticket: https://dzwiekipolnocy.interticket.pl/

 

 

PROGRAM:

1 października 2020 (czwartek)

19.00 Maniucha i Ksawery (POL)

20.30 Bastarda Trio (POL)

 

2 października 2020 (piątek)

19.00 Adam Strug (POL)

20.30 VOŁOSI(POL)

 

3 października 2020 (sobota)

19.00 Lumpeks(POL /FRA)

20.30 Radical Polish Ansambl (POL)


Wszystkie koncerty odbędą się w Centrum św. Jana w Gdańsku. Nowością, ze względu na ograniczenie liczby publiczności, będą transmisje online.

 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1