• Start
  • Wiadomości
  • 31. rocznica wyborów czerwcowych. Biało-czerwona flaga powiewa nad Gdańskiem

31. rocznica wyborów czerwcowych. Biało-czerwona flaga powiewa nad Gdańskiem

W czwartek, 4 czerwca, na terenie Hevelianum zawisła ogromna biało-czerwona flaga, którą uszyto przed rokiem, w ramach 30. rocznicy wyborów przeprowadzonych 4 czerwca 1990 r. Na najwyższy w Gdańsku maszt wciągali ją wspólnie: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Warszawy oraz przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, Rafał Trzaskowski. - Setki kwadratów, które zszyliśmy tworząc tę flagę, są jak Polska. Każdy z nas jest inny, ale nasz los zszywają setki połączeń - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
04.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na Górze Gradowej
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na Górze Gradowej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Flaga patchworkowa została uszyta w 2019 roku, podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego w Gdańsku. W czasach pandemii Covid-19 zyskuje ona nowe wartości symboliczne - jako wyraz solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków tzw. lockdownu. W 2019 r., podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji Wspólna Flaga - Wspólna Polska. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.

 

Flaga patchworkowa została uszyta w zeszłym roku, podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego w Gdańsku
Flaga patchworkowa została uszyta w zeszłym roku, podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

   Gdańsk czci początek wolnej Polski: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca PROGRAM

 

W czwartek, tuż przed uroczystym wciągnięciem flagi, głos zabrali zaproszeni na tę uroczystość goście oraz jej gospodyni, prezydent Gdańska

- Za moment, na najwyższym maszcie w Gdańsku, podniesiemy flagę biało-czerwoną, flagę wyjątkową. Powstała ona rok temu w miejscu, gdzie 40 lat temu w sierpniu 1980 r. narodziła się Solidarność. Ta flaga została zszyta z niewielkich fragmentów materiału. Kolejne skrawki doszywali: tradycyjna rodzina i para żyjąca w wolnym związku, gdańszczanka w drugim pokoleniu i Czeczenka, która w Gdańsku znalazła swój nowy dom, student, wolontariusz w hospicjum i taksówkarz, katoliczka i ateista, singielka i matka czwórki dzieci, wegetarianie i tradycjonaliści, babcia z niesłyszącą wnuczką, polonus z Kanady - wielu z nas, tu stojących, dołożyło swój kawałek do tej flagi - przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Setki kwadratów, które zszyliśmy, tworząc tę flagę, są jak Polska. Każdy z nas jest inny, ale nasz los zszywają setki połączeń, a razem tworzymy piękną Ojczyznę. Dziś, w dzień pamięci wyborów 4 czerwca, i pamięci o ludziach, dzięki którym 31 lat temu nie polała się krew, widząc tę flagę, choć chwilę pomyślmy o wspólnocie. Pomyślmy o tym, co nas łączy i co nas czyni silniejszymi.

 

Zobacz zapis transmisji z uroczystości:

 

W czwartkowej uroczystości wziął udział Artur Dziadkiewicz, lekarz neurolog pracujący w szpitalu w Wejherowie.

- Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w tej symbolicznej uroczystości, bo pokazującej siłę i znaczenie wspólnoty. Dzisiaj, w tym miejscu, jestem przedstawicielem wielu zawodów medycznych. Ta uroczystość, w symboliczny sposób przypomina nam, że kryzys związany z epidemią i kryzys gospodarczy, jesteśmy w stanie pokonać, tak naprawdę, będąc tylko wspólnotą – podkreślił Artur Dziadkiewicz.

Iwona Kwiatkowska, właścicielka restauracji "Perła Bałtyku" reprezentowała w trakcie uroczystości małą i średnią przedsiębiorczość.

- Bądźmy solidarni z naszym małym i dużym biznesem. Wspierajmy się nawzajem - zaapelowała Iwona Kwiatkowska.

 

  Wideokonferencja Unii Metropolii Polskich w 31. rocznicę wolnych wyborów

 

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, reprezentował w czwartek wszystkich polskich samorządowców.

- To jedna z najbardziej radosnych rocznic w historii Polski. 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze wybory, które pozwoliły nam na nowo odzyskać niepodległość. Zawsze, kiedy widzę najpiękniejsze barwy narodowe, budzi to we mnie wzruszenie, ale i dumę. Biało-czerwona zawsze jest symbolem wspólnoty. Od pierwszej Rzeczpospolitej jest symbolem tego, co nas wszystkich łączy - podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski.

 

 

Kilka minut po podniesieniu flagi, odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Rafała Trzaskowskiego

- 4 czerwca to święto obywatelek i obywateli. To wtedy karta wyborcza stała się czymś szalenie ważnym, to wtedy poznaliśmy jej moc. Ona nie straciła na wadze przez te 31 lat. W tym roku, z przyczyn oczywistych, świętujemy skromniej - powiedziała prezydent Dulkiewicz, przypominając też o uroczystych obchodach 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które zorganizowano w Gdańsku.

- Wracamy do wspomnień z 1989 roku. Nagle wszyscy uwierzyli, że jest szansa prawdziwej odnowy, że jest szansa odbudować niepodległą Polskę. To, co było w tamtych dniach było niesłychanie mobilizujące, to poczucie, że jesteśmy razem, że możemy powiedzieć gromkie "mamy dość" tego, co działo się wcześniej, przez tyle lat z naszą ojczyzną, i że możemy wreszcie, z uśmiechem i ufnością spojrzeć w przyszłość - wspominał prezydent Trzaskowski. - Wiemy, że Polska potrzebuje dziś odnowy, że potrzebuje zmiany, ale że można to zrobić dzięki pozytywnym emocjom.

 

  Niedziela, 28 czerwca - termin wyborów na Prezydenta RP. "Wszystkie czynności idą od nowa"

 

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej.

 

Przy historycznej Bramie nr 2 wetknięto białe i czerwone róże
Przy historycznej Bramie nr 2 wetknięto białe i czerwone róże
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy udali się pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożono kwiaty. Prezydentom Aleksandrze Dulkiewicz i Rafałowi Trzaskowskiemu pod pomnikiem towarzyszył Bogdan Lis, działacz "Solidarności" i uczestnik Okrągłego Stołu, i Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk. Pojawiła się też grupa kilkunastu osób reprezentujących KOD, którzy stworzyli napis "Konstytucja". Następnie obecni przeszli pod historyczną bramę nr 2, gdzie wetknięto białe i czerwone róże, po czym udali się do Sali BHP. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, w tym wizyta w sali, w której znajdują się zdjęcia wszystkich osób kandydujących do Sejmu i Senatu w 1989 r.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, 4 czerwca zwiedzili wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, 4 czerwca zwiedzili wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Rafał Trzaskowski, który kandyduje obecnie na urząd Prezydenta RP, cieszył się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Niektórzy prosili go o autografy i wspólne zdjęcia. W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji w Gdańsku zaplanowano wydarzenia upamiętniające tę wyjątkową rocznicę. Mimo, że sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację dużych, spektakularnych wydarzeń to tegoroczne obchody będą miały uroczysty charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami.

 

Zapis konferencji prasowej po uroczystości:

 

Współpraca: Natalia Gawlik

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!