Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy rekord: gdańszczanie zamówili już 30 tys. Kart Mieszkańca

Po zaledwie pierwszym dniu od wprowadzenia Karty Mieszkańca przez Gdańską Organizację Turystyczną, 10 tysięcy uprawnionych osób złożyło wniosek, by ją uzyskać. Dziś, po dwóch tygodniach wniosków jest aż trzy razy więcej, a karty w swoich portfelach ma już ponad 14 tys. osób. Szczęśliwi posiadacze zaczęli już korzystać z bezpłatnych miejskich atrakcji, które zapewnia karta - największą popularnością cieszy się Centrum Hewelianum, Europejskie Centrum Solidarności, miejskie lodowisko i nadchodzący mecz Lechii Gdańsk.

Nowy rekord: gdańszczanie zamówili już 30 tys. Kart Mieszkańca
A
A
data publikacji: 30 listopada 2017 r.

Karta Mieszkańca - grzech nie mieć!
Karta Mieszkańca - grzech nie mieć!
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Zgłoszono 30 tysięcy wniosków o wydanie karty - to stan na czwartek, 30 listopada, 2017 r., na godzinę 14. Gdańska Organizacja Turystyczna nie ma wątpliwości, że ta liczba będzie się nieustannie zmieniać, choć największy „boom” powoli się kończy.

- Na razie tempo było zawrotne, ale obserwujemy, że ta fala zaczyna lekko opadać. Jeśli znowu wzrośnie i potrzeba będzie więcej kart, na bieżąco będziemy reagować - mówi Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która jest operatorem karty.

Z tych 30. tysięcy prawie połowa - dokładnie 14 tys. 124 karty - już została odebrana przez ich posiadaczy, i co ciekawe, już jest używana. Jak na razie najpopularniejszymi atrakcjami okazało się Centrum Hewelianum - obecny stan to 130 wykorzystanych darmowych wejść od początku funkcjonowania karty, Lodowisko Miejskie na Placu Zebrań Ludowych - 98 wejść, i Europejskie Centrum Solidarności - 70. Posiadacze Karty Mieszkańca odebrali także 44 bilety na najbliższy mecz Lechii Gdańsk na Stadionie Energa Gdańsk.

Dla przypomnienia: sprzedaż Karty Mieszkańca ruszyła 15 listopada, do 27 listopada gdańszczanie i gdańszczanki złożyli już 27 tys. wniosków o wydanie karty, odebrali zaś 9,3 tys. egzemplarzy.

Karty uprawniającej do bezpłatnego korzystania raz w roku (każdego roku, bo KM to projekt wieloletni) z dziesięciu atrakcji: Europejskiego Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, wieży Bazyliki Mariackiej, jednej z pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu, Lodowiska Miejskiego na Placu Zebrań Ludowych, Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Pałacu Opatów - oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego (Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej) i uczestniczenia w meczu Lechii Gdańsk.

Warto zaznaczyć, że z posiadaniem karty łączy się także możliwość korzystania z rabatów u kilkunastu komercyjnych partnerów projektu. Jak obiecuje Michał Brandt, to jeszcze nie koniec atrakcji na liście bezpłatnych wstępów i zniżek.

- Będziemy rozwijać ten projekt, bo takie jest jego założenie, on ma być „żywy”. Prowadzimy już rozmowy z wieloma podmiotami chętnymi do współpracy. Będziemy na bieżąco informować o kolejnych atrakcjach.

Aby otrzymać Kartę Mieszkańca, wystarczy spełnić jeden z warunków:

  • być zameldowanym w Gdańsku,
  • rozliczać się z podatku dochodowego w dowolnym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku
  • opłacać w Gdańsku podatek od nieruchomości lub rachunki za media związane z nieruchomością


Następnie trzeba złożyć wniosek i dołączyć skan/kopię dokumentu potwierdzającego spełnienie jednego z w/wym. warunków (dowód osobisty, pierwsza strona PIT, faktura za media).

Można go złożyć zrobić przez internet - na stronie projektu www.jestemzgdanska.pl, lub na miejscu - w jednym z czterech punktów: w Urzędzie Miejskim w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 8/12, Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, na parterze budynku), w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29), w Informacji Turystycznej w tunelu przy dworcu PKP oraz w Informacji Turystycznej i Lotniskowej w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy.

Karta jest do odebrania od razu. Wystarczy uiścić opłatę w wysokości symbolicznej złotówki. Dla każdego członka rodziny trzeba wyrobić oddzielny egzemplarz.

Uwaga, jeśli ktoś ma Kartę Miejską ZTM może „dograć” do niej pakiet Karty Mieszkańca! Zrobi to również za pomocą portalu www.jestemzgdanska.pl.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora