Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

30-lecie Związku Sybiraków. Obejrzyj wideoczat, wtorek godz. 12.30

Związek Sybiraków w Gdańsku obchodzi 30-lecie działalności. Właśnie to będzie tematem wideoczatu Wszystkie Strony Miasta. Początek programu we wtorek, 9 września, o godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.

30-lecie Związku Sybiraków. Obejrzyj wideoczat, wtorek godz. 12.30
A
A
data publikacji: 08 października 2018 r.
Pomnik Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim
Pomnik Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W dniu 17 grudnia 1988 roku zarejestrowano Związek Sybiraków. Organizacja ta obchodzi więc w tym roku jubileusz 30-lecia działalności. Główne gdańskie uroczystości z tej okazji zaplanowano na środę, 8 października. Zanim to nastąpi porozmawiamy w naszym studiu z gdańskimi sybirakami. Ich działalność i osobiste historie są bolesne i zarazem niezwykłe. Łączy ich zesłanie na "nieludzką ziemię".

Początki działalności w Gdańsku Związku Sybiraków wiążą się z inicjatywą Antoniego Komorowskiego, który doprowadził do powołania grupy założycielskiej Związku. I Walne Zgromadzenie odbyło się 28 stycznia 1989 roku. Na prezesa zarządu Oddziału został wybrany Jan Ślizień. Siedziba Zarządu mieściła się w Sopocie. Pierwotna liczba członków wynosiła tysiąc osób. Ważnym momentem w działalności Związku Sybiraków było odsłonięcie na Cmentarzu Łostowickim w 1998 r. Sybirackiej Piety czyli Pomnika Golgoty Wschodu.


Nasze zaproszenie do rozmowy o historii i dniu dzisiejszym przyjęli Kordian Borejko - prezes zarządu Oddziału Gdańskiego Związku Sybiraków, wiceprezes Zofia Kłoczko, sekretarz Irena Witort, a także Celina Riedl, kierująca sekcją historyczną. Program poprowadzi Marek Wałuszko.

Wszystkie Strony Miasta na żywo 9 września o godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl