• Start
  • Wiadomości
  • 30 lat Związku Byłych Więźniów Politycznych. Medale od Miasta dla zasłużonych WIDEO I ZDJĘCIA

30 lat Związku Byłych Więźniów Politycznych. Medale od Miasta dla zasłużonych WIDEO I ZDJĘCIA

Jubileusz 30-lecia obchodzi Związek Byłych Więźniów Politycznych. Z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość, podczas której Medalem Miasta Gdańska uhonorowano zasłużone osoby.
06.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marian Całko, prezes Związku byłych Więźniów Politycznych
Marian Całko, prezes Związku byłych Więźniów Politycznych
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Marian Całko w 1948 r. miał niespełna 18 lat. Był harcerzem. Podobnie jak wielu kolegów nie zgadzał się wówczas z decyzjami komunistycznego rządu, który rozwiązał harcerstwo. Około 20 druhów w Gdańsku Wrzeszczu, w tym nastoletni Marian Całko, zawiązało niezależną organizację Młoda Polska. Został za to skazany na 5 lat więzienia. Na wolność wyszedł po 2,5 roku. Od 26 lat jest prezesem Związku Byłych Więźniów Politycznych (ZBWP).

- Najważniejsze dla nas jest utrwalenie pamięci o tamtych czasach, żeby docierała nie tylko do kombatantów, ale do społeczeństwa, bo historii nie można zmienić, a pamiętać o niej trzeba. Wydaliśmy wiele książek, wiele broszur, było wiele spotkań i myślę, że to w jakiś sposób pomogło utrwalić tę pamięć – mówi Marian Całko.

W środę 6 listopada w Europejskim Centrum Solidarności miała miejsce jubileuszowa uroczystość 30-lecia kierowanego przez niego Związku Byłych Więźniów Politycznych. Skupia on osoby, które przed 1989 rokiem były represjonowane w związku z ich walką o wolność i niepodległość Polski. W 2011 roku śp. prezydent Paweł Adamowicz otrzymał tytuł „Honorowego Członka Związku Byłych Więźniów Politycznych” za zasługi na rzecz stowarzyszenia. W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz Medale Miasta Gdańska wręczył podczas uroczystości Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta ds. edukacji i usług społecznych.

Uroczystość z okazji 30-lecia Związku Byłych Więźniów Politycznych w ECS
Uroczystość z okazji 30-lecia Związku Byłych Więźniów Politycznych w ECS
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- My bardzo potrzebujemy dzisiaj rzetelnej historii, która będzie przekazywana przez świadków tego wszystkiego, co się wydarzyło. Państwo jesteście bohaterami II konspiracji, to państwo zbudowaliście podwaliny tego, co wydarzyło się później, w 1989 roku. Chcę dzisiaj przed Państwem pokłonić się i z całego serca za to podziękować - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.

Oto lista osób uhonorowanych Medalem Miasta Gdańska:

Krystyna Bielaszewska
Magdalena Fortunka
Elżbieta Grott
Tadeusz Nowogrodzki
Tadeusz Prus
Mieczysław Śliwka
Ewa Szymańska
Dorota Rabek


Były też nagrody i podziękowania od Marszałka Województwa Pomorskiego. Uhonorowani zostali prezes ZBWP Marian Całko i wiceprezes Ryszard Uliński.

Medale w imieniu samorządu wojewódzkiego wręczył senator RP Ryszard Świlski, który przez wiele lat był członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego. Pamiątkową grafikę wręczył prezesom Związku za inspirację do działania, były działacz opozycji demokratycznej - Andrzej Kowalczys. Z kolei kombatanci, za pomoc i przyjaźń uhonorowali swoim wyróżnieniem Macieja Kuklę, kierownika Referatu Organizacyjno – Protokolarnego UM w Gdańsku.


Zobacz relację wideo:



Oficjalnie poinformowano też uczestników spotkania, że już od czerwca działa na Przymorzu Punkt Konsultacyjny dla Seniora-Kombatanta, który ma pomóc środowisku kombatantów i byłych więźniów politycznych w rozwiązywaniu różnych problemów:

 

                                                     Punkt Konsultacyjny dla Seniora-Kombatanta

                                                     ul. Śląska 66 B (Dom Kultury „Przymorze”)
                                                     tel. 58 553 40 21 lub tel. kom. 600 834 914

                                                     Punkt czynny jest w każdy czwartek w godz. 10.30 - 13.30.

 

 

- Okazuje się, że część osób represjonowanych może też zostać kombatantami. Mają na to dowody, ale nie wiedzą jak uzyskać świadczenia. Jest wielu kombatantów, którzy są w trudnej sytuacji materialnej i należy im się pomoc od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie każdy wie na przykład, że przysługuje mu dofinansowanie do aparatu słuchowego. W punkcie konsultacyjnym można będzie uzyskać pełną informację o przysługujących świadczeniach, a także otrzymać porady prawne - wyjaśnia Barbara Całka, która zajumuje się Punktem Konsultacyjnym.

Spraw ważnych dla środowiska jest wiele i - jak mówią działacze Związku - różnie w kolejnych latach bywało. Jako przykład podają odebranie wielu osobom na parę lat statusu inwalidy wojennego. Potem uprawnienie uzyskali ponownie. Wiceprzewodniczący Związku Ryszard Uliński zaznacza, że bardzo pomaga im samorząd gdański i wojewódzki. Wojewoda pomorski też finansowo wspomógł jubileusz 30-lecia.

Ryszard Uliński, wiceprezes ZBWP: - Staramy się jeszcze przekazać wiedzę młodemu pokoleniu, żeby coś po nas zostało
Ryszard Uliński, wiceprezes ZBWP: - Staramy się jeszcze przekazać wiedzę młodemu pokoleniu, żeby coś po nas zostało
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Staramy się pomóc naszym członkom tam, gdzie możemy pomóc. Niestety władze nasze, obojętnie które, nie za bardzo mogą nam pomóc. Na przykład biuro i wszystkie inne koszty musimy sami sobie pokryć. Który 90-letni starzec może nam płacić składki? Prawie nikt, ale to nie jest najważniejsze. Ważne jest zupełnie co innego, że coraz nas mniej – mówi wiceprzewodniczący Związku Ryszard Uliński. - Zaczynaliśmy od prawie tysiąca członków, teraz to nie wiem, czy doliczylibyśmy się 130? No niestety, schodzimy z tego teatru życia. Takie jest prawo biologii. Nic na to nie poradzimy, ale staramy się jeszcze przekazać wiedzę młodemu pokoleniu, żeby coś po nas zostało. Czy coś po nas zostanie? Nie wiem, ale ci co najbardziej zasłużyli się dla tej pamięci niestety już odeszli – mówi wiceprzewodniczący Ryszard Uliński.

Wykład prof. Zbigniewa Szczurka na temat II konspiracji
Wykład prof. Zbigniewa Szczurka na temat II konspiracji
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Całość spotkania uświetnił występ młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Leźnie zakończony wspólnym odśpiewaniem „Marszu I Brygady” oraz koncert uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku. Dyrektorka szkoły z Leźna również znalazła się wśrod uhonorowanych Medalem Miasta Gdańska.

- To medal za działaność uczniów na rzecz kombatantów, na rzecz tego, żeby historia w naszej szkole była wiecznie żywa - powiedziała dyrektorka szkoły w Leźnie Ewa Szymańska.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę