PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

30 lat Fundacji „Sprawni Inaczej”. Uroczysta gala w ECS z okazji jubileuszu

30 lat Fundacji „Sprawni Inaczej”. Uroczysta gala w ECS z okazji jubileuszu
W tym roku mija 30 lat od powołania do życia Fundacji „Sprawni Inaczej”, jednej z pierwszych organizacji NGO w wolnej Polsce. Z tej okazji w sobotę, 5 października, w godz. 17-22 w ECS, odbędzie się uroczysta jubileuszowa gala. - Będzie to czas do podsumowania działalności Fundacji i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej aktywności i rozwoju - zapewniają organizatorzy.
Kartka z kalendarza - pierwszy lokal Fundacji Sprawni Inaczej otwarto przy ul. Słowackiego
Kartka z kalendarza - pierwszy lokal Fundacji Sprawni Inaczej otwarto przy ul. Słowackiego
Mat. Fundacji "Sprawni Inaczej"

 

Fundacja „Sprawni Inaczej” rozpoczęła działalność 30 czerwca 1989 r. z inicjatywy zaledwie 20 osób, w większości byli to nauczyciele i rodzice osób potrzebujących. Był to bardzo nowatorski pomysł na owe czasy, zarejestrowano ją jako 302. fundację w Polsce. Bezpośrednią inicjatorką powołania Fundacji była pedagog Justyna Rogińska, a powstanie organizacji poparli swoim autorytetem i weszli też w skład Rady Fundatorów: Danuta Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Merkel, znana aktorka Halina Winiarska oraz gdański alpinista i podróżnik Michał Kochańczyk. 

Głównym celem działalności powołania Fundacji była pomoc osobom niepełnosprawnym, poprzez ich aktywizację, integrację i rehabilitację społeczno-zawodową w ramach prowadzonych placówek, których dziś jest już kilkanaście. Oprócz Gdańska działają w takich miastach, jak: Bytów, Kościerzyna, Konarzyny, Lubieszyn i Miastko. 

W Gdańsku pomoc można uzyskać w Środowiskowym Domu Samopomocy na Morenie, na Warsztatach Terapii Zajęciowej na Niedźwiedniku i w Brzeźnie oraz w Domu Sąsiedzkim „Przy Północnej”, gdzie działa też placówka Wolontariatu Europejskiego i Domu Wolontariuszy Europejskich. 

Fundacja prowadzi też działalność informacyjną i popularnonaukową poszerzającą wiedzę społeczeństwa o problemach ludzi niepełnosprawnych. Występuje też w obronie ich godności i przysługujących im praw.

Gala będzie okazją do podsumowania dorobku i osiągnięć Fundacji. To też szansa na oraz wspólne, radosne świętowanie naszej obecności na pomorskiej scenie NGO.

- Chcemy też bardzo gorąco podziękować władzom samorządowym, krajowym, zagranicznym, darczyńcom i wolontariuszom za ich wkład w rozwój organizacji - mówią organizatorzy z Fundacji “Sprawni Inaczej”. - Planujemy elegancką, interesującą galę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z udziałem wielu znakomitych gości z kraju i z zagranicy są nimi byli wolontariusze z całej Europy.

Na galę przyjadą byli wolontariusze EVS (European Voluntary Service), członkowie programu Unii Europejskiej (z Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Węgier, Włoch), obecni też będą wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności, to również program Unii Europejskiej (z Armenii, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Ukrainy). 

Chociaż swoją wizytę zapowiadał też ambasador Danii Ole Ekberg Mikkelsen, ostatecznie nie będzie mógł być obecny na gali. Danię będzie reprezentował konsul honorowy Julian Skelnik. Ambasador Danii obiecał odwiedzić Fundację w jej siedzibie 10 października 2019. r. 

Podczas uroczystości goście obejrzą interesujący program artystyczny. 

- Jubileusz uświetni występ teatru „A może…”, który od 10 lat działa przy Fundacji „Sprawni Inaczej” - zapewniają organizatorzy. - Treść humorystycznej etiudy teatralnej, w której wystąpią osoby z niepełnosprawnościami, nawiązuje do długiej i ciekawej historii FSI.

Goście będą mieli również możliwość obejrzenia krótkich filmów przygotowanych na potrzeby jubileuszu, wystawy prac plastycznych utalentowanych uczestników warsztatów. Materiały historyczne będą wyeksponowane w foyer ECS.  Będzie też na rozmowy o trzech dekadach działalności Fundacji m.in.: z Danutą Wałęsową, osobowościami ze świata NGO i przedstawicielami władz samorządowych.

Po oficjalnej części uroczystości planowany jest poczęstunek i koncert duetu Afrocake w Sali Wystaw Czasowych.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, konsul honorowy Ambasadora Danii, Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Ekberg Mikkelsen.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl