• Start
  • Wiadomości
  • 3. InShort Film Festival w Gdańsku. Zobacz, co młodzi filmowcy myślą o świecie

3. InShort Film Festival w Gdańsku. Co młodzi filmowcy myślą o świecie?

Już po raz trzeci w Gdańsku, od 4 do 5 listopada 2017 roku, odbędzie się edycja InShort Film Festival. W sali Stacji Orunia GAK obejrzymy filmy krótkometrażowe z całego świata zrealizowane przez młodych i niezależnych twórców, których główną inspiracją jest dialog międzykulturowy.
03.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

'Retox' w reż. Elany Emery to krótki film eksperymentalny wykonany na filmie 16 mm i cyfrowym 16 mm.

InShort Film Festival ma siedzibę w Londynie i tam też rozpoczął działalność w 2014 roku. Wyselekcjonowane przez organizatorów filmy oglądają też widzowie polskiej edycji, organizowanej w Gdańsku już po raz trzeci. 

- Festiwal powstał z inspiracji Gati Gorskiej, czyli Agaty Górskiej, która pracując w branży filmowej, przy festiwalach filmowych w Londynie zauważyła, jak przy okazji takich wydarzeń w sposób naturalny odbywa się dialog międzykulturowy - tłumaczy Kasia Andrulonis, współzałożycielka i producentka festiwalu w Polsce. - Jaką wywołuje niesamowitą energię. To jak rodzaj dyfuzji kulturowej. W filmach pojawiają się potem te emocje i najróżniejsze refleksje. To stało się punktem wyjścia do powstania InShort Film Festival. Chcieliśmy, by oscylował wokół takich właśnie tematów i promował zespoły międzykulturowe. Początkowo był to nawet warunek konieczny, teraz poszerzyliśmy ten obszar - promujemy twórców młodych, niezależnych i debiutujących. 

'Podróż autobusem' - Sarah zostaje zaproszona do pokazania swojego filmu w Izraelu w ramach festiwalu filmowego. Co wydarzy się w podróży?

Pierwsza i druga edycja dzieliły filmy na dwie kategorie: dialog międzykulturowy w tematyce filmu bądź międzynarodowa ekipa twórców. Młodzi autorzy krótkich metraży, bo taka forma obowiązuje na festiwalu, wypowiadają się używając najprzeróżniejszych gatunków filmowych: animacji, fabuły czy paradokumentu. O tym, jak bardzo temat dialogu pomiędzy kulturami jest dla młodych twórców ważny niech świadczy fakt, że do trzeciej edycji festiwalu nadeszło prawie 1000 zgłoszeń z 80 krajów świata.

- W edycji 2017 też zobaczymy filmy z całego świata - zapewnia Kasia Andrulonis.

'Wujek' to czarna komedia o szalonym wieczorze, gdzie prawie wszystko wymyka się spod kontroli

Polska edycja InShort Film Festival również budzi coraz większą ciekawość. Rok temu gdańska publiczność miałą okazję obejrzeć 10 filmów w konkursie głównym i wybrać swojego faworyta, a w dodatkowych przeglądach kuratorskich około 20. Dla wszystkich chętnych zabrakło nawet miejsca w KinoPorcie w Łaźni2, więc w tym roku organizatorzy zdecydowali przenieść całość do większej sali. Festiwal odbędzie się w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Program też się rozbudował.

- W selekcji The best off zobaczymy 25 filmów, już nagrodzonych - wyjaśnia Andrulonis.

Widzowie, jak poprzednio będą mogli głosować na film, który podoba im się najbardziej.

Jakie tematy poruszają młodzi twórcy najczęściej?

- Te filmy skłaniają do refleksji na temat polityki międzynarodowej i łamania praw człowieka - tłumaczy producentka. - Zarówno w historii, jak i teraz. Są też filmy wzruszające jak “Poniżej zera”, który opowiada o życiu na Arktyce. Są też fantastyczne animacje eksperymentalne, energetyczne i refleksyjne jednocześnie. Zobaczymy dużo filmów fabularnych prowokujących do wzruszeń, śmiechu i zastanowienia się nad miejscem, w którym znalazło się współczesne społeczeństwo i my sami.

Wystawa plakatu filmowego studentów ASP towarzyszy festiwalowi. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 4 listopada 2017, o godz. 19


Festiwal będzie też okazją, by obejrzeć wystawę plakatu filmowego, których autorami są studenci gdańskiej Akademii Sztuk Plastycznych z Pracowni Plakatu i Form Reklamowych prowadzonej przez prof. Sławomira Witkowskiego i dr Adama Świerżewskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 4 listopada o godz. 19.00 w galerii Stacji Orunia GAK. Wystawę będzie można oglądać do 14 listopada 2017.

W tym roku gościem festiwalu będzie jej dyrektorka Agata Górska.

Wejście na wydarzenie odbywa się tylko na bezpłatne zaproszenia. Rezerwacja zaproszeń jest możliwa pod adresem e-mail: rezerwacjainshortff@gmail.com. Należy podać numer telefonu kontaktowego oraz daty wybranego dnia projekcji. Liczba miejsc ograniczona.

PROGRAM InShort Film Festival 2017

SOBOTA, 4 listopadda 2017


godz. 18:00 - Program: Od słowa do słowa część I. Trwa 55′

Poniżej 0° // reż. Itai Hagage oraz Jonathan Gomez // 05′ // animacja // Kostaryka // 2016 // DEBIUT // Międzynarodowy zespół: Izrael, Kostaryka

Meteorolog opowiada o swoim doświadczeniach z Arktyki, o tym jak jego życie fizycznie i duchowo łączy się z naturą.

Kim do diabła jest szatan? // reż. Leo Ferri // 11′ // dokument // Iran // 2016 // DEBIUT // Międzynarodowy zespół: Włochy, Iran

Teheran, Iran. Tu muzyka rockowa jest zabroniona. Muzyka metalowa to przejaw szatańskiego kultu. Kobiety nie mogą śpiewać publicznie. „5grs” to pierwsza irańska grupa metalowa z żeńskim wokalem i jeden z najbardziej znanych irańskich zespołów metalowych. Grożono im, bito ich i aresztowano, ale wciąż grają swoją muzykę.

Retox // reż. Elana Emer // 04′ // eksperymentalny // Kanada // 2016 // FFF // DEBIUT

Eye movement desensitisation and reprocessing features in this perceptive experimental work. W pracy omówiono terapeutyczną praktykę dezorientacji i ponownego przetworzenia (EMDR) ruchów oczu związanych z niepokojem, depresją i samookaleczeniem.

Atomowa para! // reż. Rodrigo Espinosa // 15′ // fabuła // USA // 2016 // F //

Międzynarodowy zespół: Meksyk, Brazylia, Indie, Peru

Maggie Adams, obiecująca pielęgniarka, zmuszona jest stawić czoło realiom małżeństwa. Gdy wybucha wojna nuklearna szereg nieoczekiwanych zdarzeń, staje się dla niej impulsem, by stać się tym kim zawsze pragnęła być.

Objawy // reż. Marianna Dean // 15′ // fabuła // Wielka Brytania // 2016 // F // DEBIUT // Międzynarodowy zespół: Słowacja, USA, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Polska

Student medycyny, Sam, mierzy się z końcowym, praktycznym egzaminem, jednak nie wszystkie “egzaminacyjne przypadki” są takimi jakimi się wydają.

Microscopia // reż. Nikolaus Jantsch // 05′ // eksperymentalny // Austria // 2016 // Międzynarodowy zespół: Austria, Belgia

Kod, który nas otacza, budujący łańcuchy życia: kodeks, który jest źródłem wszystkich żywych i martwych struktur. Czy istnieje związek między makr, a mikroświatem? Czy błąd ma podobną powierzchni księżyca?

godz. 19:00 - wernisaż wystawy plakatu filmowego studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

godz. 19:30 - Program: Od słowa do słowa część II. Trwa: 74′

Morning After // reż. Patricia Chica // 15′ // fabuła // Kanada // 2017 // F // Międzynarodowy zespół: Kanada, Salwador, Ukraina

Młody człowiek wraca do domu z długiego pobytu za granicą i spotyka się z przyjaciółmi. Zaproponowana przez przyjaciół zmysłowa zabawa konfrontuje go z głębokimi konfliktami wewnętrznymi i prowadzi do potężnego przebudzenia.

Projekt "12" // reż. Hadi Moussally // 12′ // fashion video // Francja // 2016 // Międzynarodowy zespół: Francja, Liban, Ukraina, USA, Wietnam, Senegal, Kanada, Włochy, Hong Kong, Południowa Korea, Wielka Brytania

12 miesięcy, 12 filmów, 12 projektantów, 12 modelek i 12 tematów.


Wujek // reż. Fabien Luszezyszyn // 11′ // fabuła // Francja // 2016 // Międzynarodowy zespół:

Czarna komedia o szalonym wieczorze, gdzie prawie wszystko wymyka się spod kontroli, a przynajmniej tak się wydaje. Poznajcie impulsywnego Tarek’a, porwaną Elie, Yanna – olbrzyma o umyśle dziecka oraz Marię, kobietę w ciąży na krawędzi załamania nerwowego.

The homegirl // reż. Iván Sáinz-Pardo // 04′ // fabuła // Niemcy // 2016 // F // Międzynarodowy zespół: Hiszpania, Niemcy

Otwórz, tu twoja najlepsza przyjaciółka.

dark_net // reż. Tom Marshall // 13′ // fabuła // Wielka Brytania // 2015 //

Alan (komik, Johnny Vegas) szuka odpowiedzi w niewłaściwych miejscach i tym razem uważa, że je znalazł… w internecie, w postaci profesjonalnego mordercy. Niebawem dowie się jednak jaka jest prawdziwa cena wejścia w, dark_net ‚.

Camrex // reż. Mark Chapman // 14′ // dokument // Wielka Brytania // 2015 // Międzynarodowy zespół: Anglia, Irlandia, Rosja, Polska

Camrex House to słynne schronisko dla bezdomnych, które przez 40 lat miało straszliwą reputację. Opierając się na wywiadach z mieszkańcami schroniska, autorzy CAMREX konstruują serię niezakłóconych sekwencji trzewnych, które ujawniają ukryty świat nieopowiedzianych historii.

Brzydki ale dobry // reż. Jordan Wong // 05′ // animacja // USA // 2016 //

Jak pozostać w zgodzie z ewentualnościami oraz rzeczami, których nigdy nie poznasz.


Niedziela, 5 listopada, godz. 18

godz. 18:00 - Program: Mity rzeczywistości część I i II. Trwa: 105′

Przepis // reż Gleb Torubarov // 05′ // fabuła // Chiny // 2016 // F // Międzynarodowy zespół: Chiny, Rosja, USA, Japonia

Kiedy “żyli długo i szczęśliwie” okazuje się nie być prawdą powstaje mamy przepis na katastrofę.

Susan // reż. Pavitra Chalam // 07′ // dokument // Indie // 2016 // FFF //

Susan uważa, że jej odważna i silna indyjska bohaterka jest ofiarą handlu żywym towarzystwem. Własnym głosem opisuje jej ciężkie przeżycia i traumy oraz nalega, abyśmy podjęli działania w celu ochrony ludzi przed złem w społeczeństwie.

Zamknij żaluzje // reż. Ynon Lan // 05′ // animacja // Izrael // 2016 // // DEBIUT

Młody człowiek stara się utrzymać obraz zmarłego dziadka, łącząc fragmenty wspomnień. Innowacyjny collage ruchomych obrazów.

Marina i Adrienne // reż. Lucy Campbell // 13′ // fabuła // Wielka Brytania // 2016 // FFF //

Tocząca się na targanym burzą statku opowieść,, w której poród, śmierć i przesądy są kwestionowane przez moc miłości.

Zemsta // reż Isabelle Nouzha // 15′ // narrative // Belgia // 2016 // FFF //

Morderca próbuje przetrwać słowo „zemsta” bez „e” wygrawerowanego na czole.

65,5 kobiety // reż. Liv Mari Mortensen // 06′ // fabuła // Norwegia // 2015 // FFF //

Aby zrozumieć niedawną porażkę, młody człowiek rozważa wszystkie kobiety, z którymi spał. Kiedy próbuje zredukować swoje romanse do prostych cech, wspomnienia stawiają go w obliczu jednej osoby, której naprawdę pragnął.

Neon // reż. Mark J. Blackman // 15′ // fabułą // Wielka Brytania // 2016 // Międzynarodowy zespół: Wielka Brytania, Jamajka, Nowa Zelandia, Kanada, Japonia, Australia, Szwajcaria, Nigeria

Eliasz dostaje drugą szansę na życie, ale zmuszony jest do pracy jako “swat” i zakaz zbliżania się do Marii, kobiety, przez którą zawsze jest kochany. Co się dzieje, gdy próbuje wreszcie zakończyć swoje cierpienie?

Pittari // reż. Patrick Smith // 04′ // animacja // USA // 2017 // Międzynarodowy zespół: USA, Japonia, Niemcy, Łotwa

Historia oparta na podstawie wyobrażenia Tom Robbina o Tanuki, japońskim mitycznym stworzeniu, znanym z psot. „Pittari” zostaje umieszczony w starym fonograficznym nagraniu ewangelii, co pomaga zilustrować nieubłaganą odporność tego stworzenia.

Miesiąc miodowy // reż. Ronit Meranda // 10′ // fabuła // Wielka Brytania // 2016 // FFF // debiut // Międzynarodowy zespół: Wielka Brytania, Turcja, Norwegia

Lucy i Johanna odbywają miesiąc miodowy. Johanna jest częściowo, a Lucy głęboko głucha. W pensjonacie wita ich ponura gospodyni. Miganie pozwala im być beztroskimi do czasu, gdy małe nieporozumienia zamienia się w kłótnię.

Niekończący się sen // reż. Berta Tilmantaite // 04′ // dokument // Litwa // 2016 // FF //

17-letni litewski pływak przygotowuje się do współzawodnictwa w pływaniu freestyle na dystansach 50m, 100m i 400m. On jest jedynym niepełnosprawnym pływakiem w reprezentacji Litwy na Paraolimpiadę 2016.

Podróż autobusem // reż. Sarah Gampel // 14′ // animacja/ mixed media // Szwecja // 2016 // FFF // Międzynarodowy zespół: Szwecja, Norwegia, Tajwan, Palestyna, USA

Sarah zostaje zaproszona do pokazania swojego filmu w Izraelu w ramach festiwalu filmowego. W podróży autobusowej ma nadzieję na rozmowy polityczne i nawiązanie kontaktów, ale rozmowa kończy niepowodzeniem za każdym razem, gdy pojawia się temat Palestyny. Więc zamiast tego, Sarah rozmawia przez telefon ze zmarłym tatą.

Zilan // reż. Mehmet Mahsum Akyel // 07′ // fabuła // Turkey // 2015 // DEBIUT

Liczbę kurdyjskich wiosek wyludnionych przez Turcję szacuje się na około 3000. Od 1984 roku wygnano z domów dwa miliony kurdyjskich uchodźców. Ten film opowiada historię ewakuacji widzianej w oczami małej dziewczynki.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór