• Start
  • Wiadomości
  • 3. edycja Nocy Księgarń. Wieczorne rozmowy o książkach i ludziach. W piątek

3. edycja Nocy Księgarń. Wieczorne rozmowy o książkach i ludziach

Zbliża się Noc Księgarń, w piątek, 22 października 2021 r., a to oznacza rozmowy o Gdańsku, samotności i ludzkiej kondycji oraz warsztaty z kreatywnego pisania, a także spotkania z niezawodnymi gdańskimi twórcami: Barbarą Piórkowską i Janem Danilukiem w Księgarni Wydawnictwa Marpress oraz Jarosławem Maślanką i Moniką Rogowską-Stangret w “Sztuce Wyboru”.
21.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
3. Noc Księgarń przed nami. Daj się namówić na jesienne spotkania wokół książek
3. Noc Księgarń przed nami. Daj się namówić na jesienne spotkania wokół książek
mat. pras.

 

 

 

PROGRAM 

SZTUKA WYBORU

Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 19

Piątek, 22 października Noc Księgarń

godz. 19
Spotkanie Klubu czytelniczego PIW-u wokół książki "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka

Będziemy dyskutować o samotności: czy rzeczywiście rodzimy się i umieramy sami? Dlaczego czujemy tak silną potrzebę bliskości, budowania relacji i odnajdywania prawideł w świecie pełnym sprzeczności? Czy wszystko jest policzalne i czy mamy szansę na nowe spojrzenie na swoje człowieczeństwo?
Dyskusję poprowadzi Natalia Soszyńska.
(Zgłoszenia do klubu na mail malwina@sztukawyboru.eu. Wszystkim uczestnikom udostępniamy za darmo książki w formie e-booków)

godz. 20
Spotkanie z Moniką Rogowską-Stangret, autorką niedawno wydanej książki pt. „Być ze świata. Cztery eseje o etyce posthumanistycznej"

Jak myśleć o życiu i śmierci, o utracie i nadziei w postapokaliptycznym i posttraumatycznym świecie? Jak tworzyć odpowiedzialne relacje ze światem, jak o nim opowiadać i myśleć? Jak myśleć o człowieku inaczej niż przez pryzmat autonomiczności, samowystarczalności, atomizacji czy jednostkowości? Jak pomyśleć człowieka jako „bycie ze świata”, uchwycić ruch antropodecentralizacji, immanentnej relacyjności, sieci współzależności?

Monika Rogowska-Stangret jest adiunktką w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku i filozofką prowadzącą badania na styku filozofii feministycznej, humanistyki środowiskowej i posthumanizmu, zajmuje się tłumaczeniami. Publikowała w „Feminist Theory” (2020), „Philosophy Today” (2019), „The Minnesota Review: A Journal of Creative and Critical Writing” (2017); autorka książki „Ciało – poza innością i tożsamością. Trzy figury ciała w filozofii współczesnej” (Gdańsk 2016, 2019); współredaktorka między innymi zbiorów „Feministyczne nowe materializmy: usytuowane kartografie” (2018) i „Feminist new materialisms: Activating ethico-politics through genealogies in social sciences” (2019).

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Szalewska dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, pracownica Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, teoretyczka literatury, zajmuje się kulturowymi studiami miejskimi i animal studies. 


Księgarnia Wydawnictwa Marpress
Targ Rybny 10B, Gdańsk, księgarnia będzie czynna tego dnia w godz. 9:00-21.
Można ją również odwiedzić na Facebooku.


22 października 2021, godz. 17, warsztaty na temat podstawowych patentów na usuwanie blokad twórczych poprowadzi Barbara Piórkowska
Autorka o warsztatach: „Na tych krótkich zajęciach pobudzimy kreatywność i zajmiemy się blokadami, które nie pozwalają nam swobodnie tworzyć. Wykorzystamy proste narzędzia pisarskie i psychologiczne po to, by móc wrócić do domu i swobodnie zająć się pisaniem albo każdą inną dziedziną sztuki. Dostęp do naszej wewnętrznej kreatywności to coś łatwego, trzeba tylko dobrze się nastawić. Jeśli chcesz pisać albo masz przestój w tworzeniu kolejnych stron - pokażę tu, od czego zależy dobry przepływ i jak pracować z tym tematem.”
Wstęp wolny. Limit osób 12. Zapisy pod adresem: marta@marpress.pl
22 października 2021, godz. 18:00-18:30
Barbara Piórkowska podpisuje książkę „Kraboszki”

22 października 2021, godz. 19 - spotkanie z Janem Danilukiem

"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Wolnym Mieście Gdańsku, ale dotąd baliście się zapytać...". Na pytania będzie odpowiadał Jan Daniluk, historyk specjalizujący się w historii Wolnego Miasta Gdańska. Spotkanie w formule „zadaj pytanie”.

Wydarzenie będzie transmitowane online, więc na pytania zadawane drogą elektroniczną też postaramy się odpowiedzieć.
Limit osób: 25 (Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa)
22 października 2021, godz. 20:30-21:00
Jan Daniluk podpisuje książki „Góra Gradowa. Krótka historia” i „Dzieje fortu. Spacerownik” wydane przez Hevelianum (do kupienia w księgarni).

Sprawdź, jak było:

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej