• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - dzisiaj PROGRAM OBCHODÓW

27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu PROGRAM OBCHODÓW

Poniedziałek 27 stycznia obchodzony będzie na całym świecie - również w Gdańsku - jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten ma przypominać o milionach Żydów zamordowanych w czasie II Wojny Światowej, w eksterminacji zaplanowanej i przeprowadzonej przez hitlerowskie Niemcy. Zobacz program gdańskich obchodów.
26.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Synagoga w Gdańsku
Wielka Synagoga w Gdańsku została rozebrana do fundamentów w maju-lipcu 1939 r. Całkowicie zdominowane wówczas przez nazistów władze Wolnego Miasta Gdańska miały ambicję, by Gdańsk był pierwszym niemieckim miastem wolnym od Żydów. Członków żydowskiej wspólnoty bito i zastraszano, gminę żydowską zmuszono do sprzedania wszystkich nieruchomości za ułamek wartości. Przerażeni gdańscy Żydzi w większości zdążyli wyjechać przed rozpoczęciem Holokaustu i ocaleć. Ci, którzy zostali, zginęli - głównie w obozie koncentracyjnym Stutthof, który był miejscem kaźni mieszkających na Pomorzu Polaków, a później także m.in. elity litewskich działaczy niepodległościowych
mat. Muzeum Gdańska


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które miało miejsce 27 stycznia 1945 roku. W Gdańsku obchody zainaugurowano z inicjatywy śp. prezydenta Pawła Adamowicza 2 lata temu. Wówczas główne uroczystości miały miejsce pod Pomnikiem Kindertransprtów nieopodal Dworca Głównego PKP w Gdańsku.

Czytaj też: Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gdańsku w 2018 r.

W tym roku głównym miejscem wydarzeń związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu będzie plac przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie przed II Wojną Światową stała gdańska Wielka Synagoga. Zbudowana pod koniec XIX w. została zburzona przez niemieckich nazistów od maja do początków lata 1939 r. 8 października 2018 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w miejscu, w którym się znajdowała, dokonał odsłonięcia jej pamiątkowej makiety w skali 1:70, której autorem jest Michał Wysocki.

W programie obchodów zaplanowana jest też rozmowa na temat publikacji Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej
W programie obchodów zaplanowana jest też rozmowa na temat publikacji "Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej"
mat. Muzeum Gdańska


I właśnie Wielka Synagoga będzie głównym motywem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W programie obchodów zaplanowano bowiem promocję książki „Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej”, będzie też spacer z przewodnikami szlakiem gdańskich synagog.

Zobacz relację wideo z ubiegłorocznych obchodów:



PROGRAM OBCHODÓW W 2020 R.:

  • godz. 12.00
    Uroczyste obchody Dnia Pamięci
    miejsce: makieta Wielkiej Synagogi przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ul. Bogusławskiego 1
  • godz. 12.30
    Spacer szlakiem gdańskich synagog
    miejsce rozpoczęcia spaceru: makieta Wielkiej Synagogi przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ul. Bogusławskiego 1
    prowadzący: Noemi Etush (Uniwersytet Gdański), Klaudiusz Grabowski (Muzeum Gdańska)

          Uwaga! Udział nie wymaga zapisów

  • godz. 17.00
    Promocja książki „Wokół Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej”
    miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
    Publikację przedstawią dr hab. Waldemar Ossowski i dr Ewa Barylewska-Szymańska. Głos zabiorą dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (Franka Meislera tory i meandry życia. Z Danzig do Gdańska) oraz dr Seweryna Konieczna (Adolf Wallenberg (1862-1949) i Aniela Gelbard / Zofia Majewska (1907-1997) - wybitni gdańscy neurolodzy żydowskiego pochodzenia).


Obchody organizują: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Fundacja Kultury Zbliżenia.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej