PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Każdy może pomagać. Zobacz wideoczat o 27. Finale WOŚP w Gdańsku

Każdy może pomagać. Zobacz wideoczat o 27. Finale WOŚP w Gdańsku
W najbliższą niedzielę - 13 stycznia 2019 r. - w całej Polsce odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). O szczegółach gdańskiego finału, ale też o potrzebie czynienia dobra rozmawialiśmy w programie Wszystkie Strony Miasta.
W studiu gdansk.pl (od prawej) goście Łukasz Wrycz-Rekowski, Agnieszka Buczyńska i prowadzący program Marek Wałuszko
W studiu gdansk.pl (od prawej) goście Łukasz Wrycz-Rekowski, Agnieszka Buczyńska i prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Organizowana przez Jerzego Owsiaka Orkiestra ma już długą tradycję i jest największą charytatywną akcją w Polsce. W tym roku Finał odbędzie się po raz 27. Zaproszenie do wideoczatu Wszystkie Strony Miasta, nadawanego na żywo na portalu gdansk.pl przyjęli:

  • Agnieszka Buczyńska, gdańska koordynatorka WOŚP
  • Łukasz Wrycz-Rekowski, wolontariusz


Goście pojawili się w studiu z mnóstwem atrakcyjnych wielkoorkiestrowych gadżetów. Przedmioty te będą dostępne w ramach tegorocznego finału WOŚP: kubki, znaczki, parasolki i rzeczy, które będzie można wylicytować na aukcji np. numery startowe na Gdańsk Maraton czy Triathlon.
W sztabach - jak mówiła Agnieszka Buczyńska - trwają ostatnie przygotowania przed niedzielą.

- Lista wolontariuszy kwestujących z puszkami zamykana jest wprawdzie w listopadzie, ale wszyscy chętni, którzy chcą wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mogą jeszcze włączyć się do pomocy - mówiła Agnieszka Buczyńska, która kieruje największym sztabem wolontariuszy w Gdańsku.

Agnieszka Buczyńska zachęcała też do przyjścia na koncert. Scena usytuowana jest na ul. Bogusławskiego tuż obok Złotej Bramy. Widać ją z Targu Węglowego. Będą grały liczne młodzieżowe i regionalne formacje. Jako gwiazdy wystąpią BLUE CAFE oraz VARIUS MANX & KASIA STANKIEWICZ.

Na godz. 20.00 zaplanowane jest Światełko do Nieba. Tym razem nie będzie fajerwerków, ale będzie za to pokaz pirotechniki scenicznej, bezhukowej - takiej, która nie będzie niepokoić zwierząt w całej okolicy.

Czytaj też: Będzie się działo! 27. Finał WOŚP w Gdańsku już w niedzielę. PROGRAM


Łukasz Wrycz-Rekowski wolontariuszem jest od wielu lat. Zbiera datki do puszek, a na Targu Węglowym, na specjalnym stanowisku ratowniczym edukuje w zakresie niesienia pierwszej pomocy. Od lat uczestniczy ze swoimi dziećmi w kolejnycch edycjach Orkiestry. Na co dzień pracuje jako ratownik medyczny w Szpitalu Copernicus.

- Codziennie pracuję na sprzęcie, na którym są serduszka wielkoorkiestrowe - mówił o swoich motywacjach Łukasz Wrycz-Rekowski. - Jest to sprzęt bardzo nowoczesny i przydatny. Jestem ojcem trzech córek i wiem, że jak się tylko urodziły, to od razu miały przesiewowo badany słuch. Jest to program, który jest ewenementem na skalę światową. Orkiestra dostarcza też sprzęt do ratowania tych dzieci. Na szczęście jako ojciec nie musiałem z niego korzystać, bo moje córki są zdrowe. Zaangażowałem je do wspólnego kwestowania. Chcę, żeby wiedziały, że można zrobić coś dobrego. Nikt nie ma monopolu na czynienie dobra. Każdy może pomagać.


Zobacz cały program:
Szczegóły dotyczące 27. Finału WOŚP w Gdańsku znajdziesz na: gdanskdlaorkiestry.pl


oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl