Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

25 lat temu zatonął „Jan Heweliusz”. Rocznicę katastrofy uczci Narodowe Muzeum Morskie

To była jedna z największych tragedii morskich w historii polskiej floty: prom „Jan Heweliusz” zatonął na Bałtyku, ocalało jedynie 9 osób z załogi. W niedzielę, 14 stycznia, przypada 25. rocznica katastrofy. Pamięć o wydarzeniu postanowiło uczcić Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które zaprasza na Ołowiankę, na wystawę poświęconą promom, zatytułowaną „Bałtycka autostrada”.

25 lat temu zatonął „Jan Heweliusz”. Rocznicę katastrofy uczci Narodowe Muzeum Morskie
A
A
data publikacji: 08 stycznia 2018 r.

Pasażersko-samochodowy prom Gryf pierwszy rejs pod polską banderą odbył 20 czerwca 1967 roku. Na wystawie będzie można prześledzić jego dalsze losy
Pasażersko-samochodowy prom Gryf pierwszy rejs pod polską banderą odbył 20 czerwca 1967 roku. Na wystawie będzie można prześledzić jego dalsze losy
mat. Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Zima 1993 roku, dokładnie 14 stycznia, bardzo wczesne godziny poranne, niedaleko niemieckiej wyspy Rugia. W przewożący samochody ciężarowe i towarowe wagony kolejowe prom o swojsko brzmiącej nazwie „Jan Heweliusz” (należy do Polskich Linii Oceanicznych z siedzibą w Gdyni), który wypłynął z portu w Świnoujściu w kierunku szwedzkiego Ystad, uderza tornado.

W wyniku starcia z żywiołem, prom obraca się do góry dnem, dokładnie o godz. 5.12. Ginie 55 osób - wśród nich są marynarze (20) i pasażerowie (35) - głównie kierowcy tirów, obywatele Polski, Szwecji, Węgier, Jugosławii, Austrii, Czech i Norwegii. 

- Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem - mówili po katastrofie „Jana Heweliusza” ocalali członkowie załogi. Nie jest ich wielu, przeżyło zaledwie dziewięciu ludzi. Ciał niektórych ofiar do dziś nie odnaleziono. 

Huragan, który wówczas szalał na Bałtyku, wiał z prędkością 180 km/h. Fale osiągały 6 metrów wysokości, do tego widoczność była ograniczona do kilku metrów. Jednostka, która w toku późniejszego dochodzenia zdaniem Odwoławczej Izby Morskiej w Gdańsku (z siedzibą w Gdyni) była w złym stanie technicznym, nie mogła wytrzymać starcia z żywiołem. Mimo to, kapitan Andrzej Ułasiewicz, do końca pozostawał na mostku. I wraz z innymi zginął.

Wrak noszącego imię gdańskiego astronoma promu do dziś spoczywa w miejscu zatonięcia. Cześć zmarłym co roku jest oddawana w Szczecinie i Gdyni, po raz kolejny pamięć o tamtym wydarzeniu uczci także nasze miasto.

25. rocznicę jednej z największych tragedii morskich w powojennej historii polskiej floty handlowej postanowiło uczcić Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Dwa dni przed rocznicą zatonięcia promu „Jan Heweliusz”, a także dla uczczenia 50. rocznicy powstania polskiej żeglugi promowej, muzeum zaprasza na wernisaż wystawy poświęconej promom pasażerskim, samochodowym i kolejowym, które wyruszały i nadal wyruszają z polskich portów.

- Katastrofa „Jana Heweliusza” to wielki dramat, o którym pamiętamy nie tylko w związku ze styczniową rocznicą zatonięcia jednostki - podkreśla dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor NMM, który zaprasza na wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada”. Jak mówi, w ten sposób nie tylko pragnie uczcić tę rocznicę, ale także przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju. - Wystawa ma oczywiście przypominać o tej tragedii, o której zapomnieć nie wolno, ale też pokazać, że polskie przewozy promowe rozwijają się, a flota jest coraz bardziej nowoczesna.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie głównej NMM, w Spichlerzach na Ołowiance (Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13). Na 18. tablicach przedstawionych zostanie prawie 60 promów, które od 1945 roku kursowały i nadal kursują z Gdańska, Gdyni i Świnoujścia, głównie do portów szwedzkich. Oprócz tego zaprezentowany zostanie model promu „Jan Heweliusz”, oryginalne koło ratunkowe z tego promu oraz gwasz (obraz malowany specjalnymi farbami) autorstwa Grzegorza Nawrockiego, przedstawiający moment katastrofy.

Wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada” odbędzie się w piątek, 12 stycznia, o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10.00-15.00. Na wernisaż wstęp wolny, w pozostałe dni obowiązują bilety w cenie: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora