• Start
  • Wiadomości
  • 25. Festiwal Szekspirowski od piątku w Gdańsku. Najważniejsi europejscy twórcy, głośne nazwiska

25. Festiwal Szekspirowski od piątku w Gdańsku. Najważniejsi europejscy twórcy, głośne polskie nazwiska

Od piątku, 30 lipca, do niedzieli, 8 sierpnia, w Gdańsku trwać będzie jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych - Festiwal Szekspirowski. Podczas jubileuszowej, 25. edycji, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Operze Bałtyckiej oraz innych lokalizacjach będzie można zobaczyć spektakle najważniejszych europejskich twórców - m.in. Oskarasa Koršunovasa, oraz cenionych polskich reżyserów, jak Anna Augustynowicz i Bartosz Szydłowski. Na część wydarzeń są jeszcze bilety - warto się pospieszyć.
29.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
25. Festiwal Szekspirowski w piątek, 30 lipca, otworzy spektakl „Burza” w reż Szymona Kaczmarka, pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nz Paweł Charyton jako Ferdynand i Wiktoria Dudek jako Miranda
25. Festiwal Szekspirowski w piątek, 30 lipca, otworzy spektakl „Burza” w reż Szymona Kaczmarka, pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nz Paweł Charyton jako Ferdynand i Wiktoria Dudek jako Miranda
fot. Dawid Linkowski

 

 

- To było dla nas bardzo ważne, żeby program zbudować tak, jak życzył sobie tego profesor Jerzy Limon. Czujemy dużą radość, bo udało nam się zaprosić spektakle twórców, na których nam ogromnie zależało - zaprasza koordynatorka 25. edycji Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego Joanna Śnieżko-Misterek.

Wśród tych spektakli będą wydarzenia artystyczne z Belgii, Finlandii, Litwy, Japonii, Polski, Portugalii oraz Włoch. Od piątku, 30 lipca, do niedzieli, 8 sierpnia, festiwalowa publiczność zobaczy ponad 20 spektakli. Jubileuszową odsłonę wielkiego święta teatru, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, zainauguruje piątkowy pokaz „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka - nagradzanego twórcy „Kupca weneckiego”. To głośna, wyczekiwana produkcja, która miała otwierać już ubiegłoroczny Festiwal Szekspirowski, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Inscenizacja jednego z najbardziej znanych dramatów szekspirowskich, i zarazem pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na scenę elżbietańską, jest uwspółcześnioną opowieścią o utracie władzy, pragnieniu zemsty i drodze do wolności.

Drugiego dnia festiwalu, w sobotę, 31 lipca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie można zobaczyć na żywo prezentowany w ubiegłym roku online „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” w reżyserii Damiana Josefa Necia, z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Spektakl powalczy o prestiżową nagrodę Złotego Yoricka, obok „Hamleta” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reżyseria Bartosz Szydłowski) i „Króla Leara” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu (reż. Anna Augustynowicz), które także można było zobaczyć w internecie. Miłośnicy oraz znawcy teatru doskonale jednak wiedzą, że transmisja spektaklu nie może równać się tej na żywo.

- Prawdziwy festiwal, prawdziwy teatr to obcowanie ze sztuką wprost - podkreśla Joanna Śnieżko-Misterek.

 

Drugi dzień festiwalu przyniesie m.in. podwójny pokaz spektaklu „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, w reż. Damiana Josefa Necia, z Teatru Żydowskiego w Warszawie
Drugi dzień festiwalu przyniesie m.in. podwójny pokaz spektaklu „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, w reż. Damiana Josefa Necia, z Teatru Żydowskiego w Warszawie
fot. Natalia Kabanow

 

 

Ważnym punktem programu 25. Festiwalu Szekspirowskiego będzie również dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Spektakle tego twórcy gościły już na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, zyskując uznanie, zarówno w oczach publiczności, jak i w opiniach krytyków. Powodem, dla którego tak często sięga po dramaty Szekspira, jest, jak mówi, fakt, że należy on do dramaturgów, którzy w swoich dziełach tworzą doskonałe matryce dla współczesnego świata. W Gdańsku, 4 sierpnia, zobaczymy jego „Otella” w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna - będzie to siódma już realizacja dzieła Szekspira w dorobku reżysera.

- Premiera „Otella” odbyła się w Wilnie 20 lipca, więc jest to międzynarodowe wydarzenie - mówi Joanna Śnieżko-Misterek. - W Gdańsku będziemy mieli okazję zobaczyć także dzieło portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa, który został właśnie dyrektorem artystycznym Festiwalu Teatralnego w Awinionie, będącego jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Będzie to „Antoniusz i Kleopatra”. Sztukę wspólnie z Władysławem Zawistowskim tłumaczył profesor Limon. Nie możemy także nie wspomnieć o zaprzyjaźnionych z nami tancerzach z włoskiej grupy ImPerfect Dancers. W Operze Bałtyckiej zaprezentujemy światową premierę tego zespołu przygotowaną specjalnie dla nas.

Tradycyjnie Nurtowi Głównemu towarzyszyć będzie nurt SzekspirOFF, w ramach którego spektakle prezentowane odbędą się w różnorodnych i nietypowych przestrzeniach. - Oprócz tego, że udało się nam wybrać najciekawsze artystycznie propozycje, ułożyły się one też w bardzo różnorodny i interesujący zestaw, który będzie dla widzów atrakcyjny. Mamy bowiem w tym roku przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira - mówi Katarzyna Knychalska, kuratorka nurtu SzekspirOFF.

 

„Król Lear” w reż. Anny Augustynowicz zostanie zagrany 1 sierpnia w Operze Bałtyckiej
„Król Lear” w reż. Anny Augustynowicz zostanie zagrany 1 sierpnia w Operze Bałtyckiej
mat. prasowe

 

Program wydarzeń stacjonarnych odbywających się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Operze Bałtyckiej, a także m.in. w Teatrze Miniatura i Teatrze w Oknie, uzupełnią prezentacje na dużym ekranie i online. Oprócz spektakli, w ramach Nurtu Głównego i SzekspirOFF, odbędą się spotkania z artystami i otwarte dla publiczności próby, a także wystawa z wernisażem performatywnym „ShakeART!”. Do tego szczególnego projektu, dedykowanego śp. prof. Jerzemu Limonowi, gdańska malarka Małgorzata Limon zaprosiła 15. artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Podczas wernisażu, który odbędzie się w poniedziałek, 2 sierpnia, zaprezentują zarówno swoje obrazy oraz samodzielnie zaprojektowane i wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy.

W programie także m.in. promocja publikacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „Z pomocą Muz. 25. lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”, na którą składają się wspomnienia i anegdoty osób związanych z Festiwalem Szekspirowskim na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jej redaktorkami są Katarzyna Lemańska i Anna Szynkaruk-Zgirska. Promocja książki odbędzie się w środę, 4 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Szczegółowy program oraz informacje o biletach dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl.

 

 

TV

Bajpas kartuski działa