• Start
  • Wiadomości
  • 25. Festiwal Szekspirowski. „Hamlet” Bartosza Szydłowskiego ze Złotym Yorickiem. Jury nagrodziło też off

25. Festiwal Szekspirowski. „Hamlet” Bartosza Szydłowskiego ze Złotym Yorickiem. Jury nagrodziło też off

Jury 27. Konkursu o Złotego Yoricka wyłoniło zwycięzcę podczas tegorocznego, 25. Festiwalu Szekspirowskiego. Najlepszą Polską Inscenizacją Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021 został „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W nurcie SzekspirOFF przyznano dwie nagrody główne, dwa wyróżnienia oraz Nagrody Specjalne. Wręczono także Nagrodę Publiczności.
09.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Konkursie o Złotego Yoricka zwyciężył „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - spektakl z imponującą scenografią i znakomitym aktorstwem. Nz. Marcin Kalisz w tytułowej roli
W Konkursie o Złotego Yoricka zwyciężył „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - spektakl z imponującą scenografią i znakomitym aktorstwem. Nz. Marcin Kalisz w tytułowej roli
fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski

 

Werdykt Jury 27. Konkursu na Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021, zwanym w skrócie Konkursem o Złotego Yoricka:

Po obejrzeniu trzech spektakli finałowych, prezentowanych w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego:

  • „Der Szturem. Cwiszyn” reżyserii Damiana Josefa Necia z Teatru Żydowskiego im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie
  • „Króla Leara” w reżyserii Anny Augustynowicz, będącego koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatrum im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
  • oraz „Hamleta” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Jury w składzie: Monika Żółkoś, Jacek Kopciński i Tomasz Kubikowski, postanowiło większością głosów Nagrodę Złotego Yoricka 2021 przyznać Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, zgodnie z zaleceniem Stanisława Wyspiańskiego podtrzymującego polskość Szekspira.

 

Werdykt Jury SzekspirOFF 2021 w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku:

Rolą Jury była ocena dziewięciu spośród trzynastu zaprezentowanych w nurcie SzekspirOFF spektakli. W związku z tym Jury postanowiło przyznać następujące, regulaminowe nagrody i wyróżnienia:

  • dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 1500 PLN dla spektakli:
    • 1. „A teraz sowy dorzućmy skrzydła…” Jakuba Snochowskiego - za wplątanie Szekspira w aferę ekologiczną ukazującą ingerencję człowieka w ekosystem
    • 2. „Szekspirowskie kobiety” Magdaleny Dąbrowskiej i zespołu - za wykorzystania w spektaklu formy rytualnego transowego tańca.
  • Nagrodę w wysokości 5000 PLN dla spektaklu „Porcje” Zdenki Pszczołowskiej i Anny Oramus - za oszczędne w formie wpisanie problemów szekspirowskich bohaterek we współczesne realia.
  • Nagrodę w wysokości 7000 PLN dla spektaklu „I Come to You River: Ophelia Fractured” Studia Kokyu - za dojrzałość formy teatralnej oraz siłę aktorskiej obecności.

 

Niezależnie od nagród regulaminowych Jury postanowiło uwzględnić wartość artystyczną produkcji pozakonkursowych, czyli spektakli powstałych w ramach konkursu na wsparcie projektów artystycznych - SzekspirOFF Produkcje 2021 i utworzyło honorowe Nagrody Specjalne.

  • Pierwszą Nagrodą Specjalną dla spektaklu „Szekspir: makieta” kolektywu dziewczyńskiego „blisko”/Mira Mańka, Anna Rogóż - za błyskotliwe odczytanie czterech dramatów Szekspira i ich nowatorską interpretację.
  • Drugą Nagrodę Specjalną dla przedstawienia „Ofelie” Kolektywu Kobietostan - za poruszający spektakl wpisujący historię Ofelii w losy współczesnych kobiet polskich. Jury szczególnie podkreśla pracę zespołową oraz oryginalność kostiumów.
  • Trzecią Nagrodą Specjalną otrzymują Paweł Palcat i pies Mania za duodramę „Mój niepokój jest twoim niepokojem” - za zaprzeczenie idei hegemonii człowieka wobec innych istot.

 

Nagroda redakcji gazety festiwalowej Shakespeare Daily

Nagrodę „Shakespeare Daily” otrzymuje spektakl, który w minimalistycznej formie potrafił poruszyć wiele istotnych treści oraz nawiązać głęboką, emocjonalną relację z widownią. Przedstawienie było niezwykle wzruszającym oraz intensywnym doświadczeniem, które z pewnością doprowadziło wielu widzów do przemiany wewnętrznej. Za nieszablonowe podejście do postaci Szekspira, spokój, prostotę oraz stworzenie teatru intymnego, w najlepszym znaczeniu tego słowa, chcielibyśmy podziękować twórcom „Straconych lat” w reżyserii Ewy Mikuły.

 

Nagroda Publiczności:

Jury Publiczności przyznało zarówno nagrodę, jak i wyróżnienie.

Nagrodę Publiczności dla reżyserki Miry Mańki i zespołu aktorskiego kolektywu dziewczyńskiego „blisko” za spektakl „Szekspir: Makieta” za przekonujące, spójne w wymowie choć zróżnicowane warsztatowo ukazanie mikronarracji wpisanych w szekspirowski kadr ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych kreacji aktorskich Julii Lewandowskiej i Szymona Michlewicza Sowy.

Wyróżnienie Publiczności dla zespołu aktorskiego Studia Kokyu w składzie Anita Szymańska, Marie Walker, Katarzyna Stankiewicz za spektakl „I come to you river. Ophelia fractured” - za profesjonalny warsztat, wyrazistość i czystość gry.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej