• Start
  • Wiadomości
  • 25. Festiwal Szekspirowski - 30 lipca do 8 sierpnia. W programie spektakle z Włoch, Litwy, USA

25. Festiwal Szekspirowski od 30 lipca do 8 sierpnia. W programie spektakle z Włoch, Litwy, USA

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia i jak zawsze przyciągnie do Gdańska najważniejsze nazwiska teatralne z całego świata. W programie znalazły się spektakle z: Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. Festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.
04.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Poor, poor Lear” - reż. Katja Krohn. Spektakl w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 3 sierpnia na scenie Starej Apteki
„Poor, poor Lear” - reż. Katja Krohn. Spektakl w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy 3 sierpnia na scenie Starej Apteki
mat. prasowe

 

 

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

- To szczególna edycja, nie tylko ze względu na ćwierćwiecze tego prestiżowego wydarzenia. To pierwszy Festiwal, który odbędzie się bez swojego założyciela i Dyrektora artystycznego, Profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Program tegorocznego Festiwalu jest Jego dziełem - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premiera spektaklu odbędzie się 8 lipca 2021 roku na scenie elżbietańskiej GTS. Więcej o spektaklu: Długo wyczekiwana premiera „Burzy” w Teatrze Szekspirowskim, w reżyserii twórcy nagradzanego „Kupca weneckiego”.

Ważnym punktem programu 25. edycji Festiwalu będzie również dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych, Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Jego „Otello” w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna jest już siódmą realizacją dzieł Szekspira w dorobku reżysera. Wiele z jego przedstawień: „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”. „Miranda” (oparta na „Burzy”) gościło na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, zyskując uznanie jako najlepsze spektakle – zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków.

- Jak mówi Oskaras Koršunovas, teatr jest instrumentem, który pomaga lepiej poznać siebie i społeczeństwo, w którym żyjemy. Powodem, dla którego tak często sięga po dramaty Szekspira, jest fakt, że należy on do dramaturgów, którzy w swoich dziełach tworzą doskonałe matryce dla współczesnego świata - opisuje Magdalena Hajdysz.

 

„Król Lear” - reż. Anna Augustynowicz. Spektakl zostanie zagrany 1 sierpnia w Operze Bałtyckiej
„Król Lear” - reż. Anna Augustynowicz. Spektakl zostanie zagrany 1 sierpnia w Operze Bałtyckiej
mat. prasowe

 

Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie z pewnością dzieło portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa, zrealizowane z zespołem Teatro Nacional D. Maria II - spektakl „Antoniusz i Kleopatra”. To poetycka i rozbudowana adaptacja sztuki Szekspira, inspirowana po części tekstem Plutarcha o Marku Antoniuszu w „Żywotach Sławnych Mężów”, po części filmem Josepha L. Mankiewicza „Kleopatra” (1963), a także innymi historiami zebranymi na temat tych postaci. Tiago Rodrigues, jeden z najbardziej fascynujących autorów i reżyserów współczesnego teatru, podaje nam swoją własną wizję mitu.

Miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy również najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira, który zobaczymy tuż po premierze w Barcelonie. Zadaje on pytania o to, co we współczesnym świecie oznacza przemoc w sztuce i dlaczego tak lubimy ją oglądać. Czy jest dziś postrzegana inaczej, niż na przełomie XVI i XVII wieku?

 

„Billy’s violence” - reż. Jan Lauwers. Spektakl zobaczymy ostatniego dnia festiwalu, 8 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
„Billy’s violence” - reż. Jan Lauwers. Spektakl zobaczymy ostatniego dnia festiwalu, 8 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
mat. prasowe

 

Podczas 25. edycji Festiwalu odbędzie się również światowa premiera najnowszego spektaklu włoskiej grupy ImPerfect Dancers, której pełne ekspresji, piękne wizualnie taneczne spektakle spotkały się z dużym uznaniem gdańskiej publiczności podczas ostatnich edycji festiwalu. Po zrealizowanych wcześniej przez zespół spektaklach: „Lady Makbet” i „Hamlecie”, trylogii dopełni najsłynniejsza historia miłosna na świecie: „Romeo i Julia”. W spektaklu wystąpią również aktorzy-amatorzy z Gdańska.

 

Wydarzenia towarzyszące i Konkursy SzekspirOFF

Podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się także ostatnie w tym sezonie, czwarte już spotkanie w ramach cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.”. Gośćmi prowadzącego Piotra Augustyniaka będą Marta Abramowicz i Andrzej Leder, a w rozmowie towarzyszyć im będzie Król Lear Williama Szekspira.

- Tematem spotkania będzie tym razem „Wojna pokoleń”. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie jest źródło konfliktu, niezrozumienia i wzajemnej niechęci pomiędzy kolejnymi generacjami naszego społeczeństwa. Dlaczego są one tak radykalne? Dlaczego brak nam empatii i wzajemnego zaufania? Czy da się te konflikty sprowadzić do różnicy poglądów, czy też mają one zupełnie inne, irracjonalne i ukryte przyczyny? - zaprasza prowadzący.

Na program Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, oprócz Nurtu głównego, składają się również wydarzenia w Nurcie SzekspirOFF, który już od 6 lat odbywa się w formule konkursowej. W ramach SzekspirOFF prezentowane są dzieła niezależnych i alternatywnych artystów, w twórczy sposób interpretujących dzieła Williama Szekspira. Będzie to okazja, by zobaczyć OFF-owe, niezależne zespoły teatralne, a także twórców indywidualnych z Polski i zagranicy - artystów teatru, tańca, performerow oraz twórców form multimedialnych.

 

„Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” - reż. Damian Josef Neć. Spektakl prezentowany był podczas ubiegłorocznej edycji online, teraz będzie okazja, by zobaczyć go na żywo - 31 lipca na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
„Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” - reż. Damian Josef Neć. Spektakl prezentowany był podczas ubiegłorocznej edycji online, teraz będzie okazja, by zobaczyć go na żywo - 31 lipca na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
fot. Natalia Kabanow

 

Jedno z największych wydarzeń teatralnych w Europie

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Gdański festiwal jest również jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie blisko 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów - m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Declan Donellan, Romeo Castellucci, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi, zainicjowana w 2006 roku, Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 festiwali, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwalowi towarzyszy Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którym nagrodzone zostały spektakle w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Macieja Prusa, Grzegorza Wiśniewskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Klaty, Anny Augustynowicz czy Agaty Dudy-Gracz.

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Od lat w ramach festiwalu organizowany jest bogaty program edukacyjny „Letniej Akademii Szekspirowskiej” kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy, który umożliwia jej kontakt z teatrem na najwyższym światowym poziomie oraz spotkania z jego twórcami.

TV

Światowa stolica bursztynu