• Start
  • Wiadomości
  • 22. Festiwal Jazz Jantar: Cécile McLorin Salvant, Christian Scott, Shabaka Hutchings, Matt Nelson...

22. Festiwal Jazz Jantar: Cécile McLorin Salvant, Christian Scott, Shabaka Hutchings, Matt Nelson...

23. wykonawców z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Estonii, Japonii i krajów arabskich, w tym najgorętsze nazwiska w świecie jazzu na arenie międzynarodowej - taka będzie jesienna odsłona 22. Festiwalu Jazz Jantar. Wielkie muzyczne święto odbędzie się tradycyjnie w Klubie Żak, od 25 października do 20 listopada 2019 r.
23.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sons of Kemet to jeden z najgorętszych obecnie zespołów. 10 listopada usłyszymy ich w klubie Żak
Sons of Kemet to jeden z najgorętszych obecnie zespołów. 10 listopada usłyszymy go w klubie Żak podczas 22. Festiwalu Jazz Jantar
mat. prasowe

 

Jazz Jantar to jedno z tych wydarzeń muzycznych, na które czeka się miesiącami, o ile nie przez cały rok - ten najstarszy na Wybrzeżu festiwal jazzowy organizowany jest cyklicznie, późną jesienią - w okolicach listopada, i od lat także wczesną wiosną - w marcu.

W tym roku odbywa się już. 22 edycja tej jednej z najważniejszych imprez jazzowych w kraju, jednak jej początki sięgają jeszcze dalej, tak naprawdę aż do lat 70. ubiegłego wieku i czasów działalności Klubu Studentów Wybrzeża Żak, który mieścił się w Nowym Ratuszu, dzisiejszej siedzibie Rady Miasta przy Wałach Jagiellońskich.

Zmieniło się miejsce kulturalnego i muzycznego świętowania, ale sam festiwal z tak znakomitą tradycją na szczęście przetrwał do dziś - z wielokrotnie ewoluującą formułą, która nieustannie się rozwija i stawia na poszukiwania nowych brzmień i wykonawców. Niezmienne pozostaje to, że wydarzenie do Gdańska przyciąga zawsze najważniejsze muzyczne gwiazdy i najbardziej liczące się nazwiska w świecie jazzu, a także młodych, ale niezwykle utalentowanych artystów, których kariera dopiero rozkwita.

Nie inaczej będzie podczas tegorocznej, jesiennej edycji - 22. Festiwal Jazz Jantar odbędzie się w klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) w dniach od piątku, 25 października, do środy, 20 listopada. W ciągu dwunastu festiwalowych dni (25-27.10, 8-11.11, 14-17.11 i 20.11) na scenie Sali Suwnicowej wystąpi aż 23. wykonawców z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Estonii, Japonii i krajów arabskich - w tym pięć dużych składów, które zachwycą bogatym instrumentarium.

 

Cécile McLorin Salvant i Sullivan Fortner
Cécile McLorin Salvant za swój ostatni album „The Window” otrzymała Nagrodę Grammy 2019. Płytę nagrała z pianistą Sullivanem Fortnerem (na zdjęciu) - występ duetu zakończy tegoroczny Jazz Jantar 20 listopada
Fot. Mark Fitton

 

Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu są nowości, premiery i najświeższe trendy. Jazz Jantar skupia się na dostrzeganiu nowych zjawisk i muzyków, ale i na prezentowaniu najświeższej twórczości artystów w Gdańsku już znanych - dlatego podczas tegorocznej edycji ponownie wystąpią aż trzy sławy o najgorętszych obecnie nazwiskach na światowej scenie jazzowej.

Będą to: trzykrotna laureatka Grammy Cécile McLorin Salvant (FJJ 2015) - Amerykanka uważana za spadkobierczynię słynnych wokalistek jazzowych Elli Fitzgerald, Billie Holiday i Sarah Vaughn; amerykański trębacz Christian Scott - znany także jako Christian Scott aTunde Adjuah (FJJ 2013 i 2016) - tym razem przyjedzie z siedmioosobowym składem, w którym znajdzie się m.in. Logan Richardson i zagra materiał ze swojego ostatniego albumu „Ancestral Recall”; i brytyjski saksofonista Shabaka Hutchings (FJJ 2015 i 2017) - zaprezentuje się ze swoim zespołem Sons of Kemet, którego ubiegłoroczny album, zatytułowany „Your Queen Is A Reptile”, został okrzyknięty Albumem Roku przez magazyn The Wire.

 

Christian Scott
Christian Scott
mat. prasowe

 

Do Żaka po krótkiej przerwie powróci również pochodzący z rejonu zatoki San Francisco wybitny saksofonista Matt Nelson (FJJ 2017), który na co dzień stacjonuje na Brooklynie i gra z Battle Trance oraz Elder Ones, jest także aktywnym członkiem nowojorskiej sceny eksperymentalnej. W swojej tworczości korzysta z szeregu tradycyjnych i rozszerzonych technik gry na saksofonie, często sięgając przy tym po elektronikę. W Gdańsku wystąpi ze swoim trio GRID, które zabierze publiczność w mroczne, ciężkie i psychodeliczne rejony muzyki improwizowanej.

Jedyny koncert w Europie, właśnie w klubie Żak, zagra trio: Matthew Shipp, William Parker i Daniel Carter, o którego albumie koncertowym „Seraphic Lights” krytycy pisali „Błyskotliwy. Wielki. Świetny. Piękny.” Wszyscy trzej muzycy poświęcili jazzowi awangardowemu całe swoje twórcze życie, dochodząc do klasy mistrzowskiej w dziedzinie kompozycji i improwizacji. Każdy ma za sobą wiele lat pracy twórczej w uchodzącym za mekkę jazzowych środowisk kreatywnych Nowym Jorku.

22. Jazz Jantar będzie też okazją do zaznajomienia się z równie wybitnymi przedstawicielami brytyjskiej sceny - oprócz wspomnianego Sons of Kemet, wystąpi wokalistka Yazmin Lacey i pianista Kamaal Williams, którzy mają swój udział w tworzeniu niebanalnego, świeżego i zaskakującego jazzu po drugiej stronie Kanału. Williams wykorzystuje klasyczny jazz-funk i fuzję z hip-hopem oraz jego brytyjską odmianą, czyli grimem, połamanymi bitami i drum'n'bassem, a Lacey dysponuje klasycznym, soulowym głosem, budzącym skojarzenia z zadymionym, małym klubem gdzieś w Chicago czy w Nowym Orleanie.

Prezentacje sceny brytyjskiej zamknie koncert Enemy, które uważa, że muzyczny rozwój klasycznego fortepianowego trio nie został zakończony. „Wnoszą nowe, świeże akcenty do gry, a słuchanie ich to sama przyjemność” - tak o debiutanckim albumie Enemy pisało „Rondo Magazine”. Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce.

 

Yazmin Lacey
Yazmin Lacey
mat. prasowe

 

W programie królować będzie też pianistyka jazzowa, z takimi wykonawcami na czele, jak Sławek Jaskułke, Myra Melford, Grzegorz Tarwid, Matthew Shippa czy Satoko Fuji, która po raz pierwszy wystąpi na gdańskim festiwalu. Ci znakomici pianiści prezentować się będą solo, w duecie oraz w trio - będzie więc okazja, by poznać jazz w ich wykonaniu w rozmaitych odsłonach.

Natomiast kontrabasista Olo Walicki i perkusista Jacek Prościński pokusili się o niekonwencjonalną formułę duetu akustycznych instrumentów kojarzonych z jazzem, i wzbogacili ją o elektronikę i samplery - otrzymali w zamian zaczyn do nowoczesnej produkcji live, jednocześnie zachowując możliwość wykonywania klasycznych partii kontrabasu i akustycznej perkusji. Tak powstał projekt LLovage, który zadebiutuje właśnie na festiwalu.

Ciekawie zapowiada się też powrót kompozytorki i kontrabasistki Lindy May Han Oh (FJJ 2013), która tym razem w Żaku zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Aventurine” ze specjalnym udziałem gdańskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. 

 

Linda May Han Oh powraca na festiwal Jazz Jantar po sześciu latach. Wystąpi 8 listopada
Linda May Han Oh powraca na festiwal Jazz Jantar po sześciu latach. Wystąpi 8 listopada
Fot. Shervin Lainez

 

Z kolei muzycy tworzący RASP Lovers (projekt gitarzysty i kompozytora Szymona Wójcika), którzy swoją twórczość określają jako miks punku, awangardowego jazzu, elektroniki, muzyki improwizowanej oraz alternatywnego rocka, na festiwalu zaprezentują materiał z debiutanckiego albumu, zarejestrowanego w Monochrom Studio. Ich twórczość jest ciekawym przykładem połączenia duńskiej edukacji muzycznej z polską młodą sceną - prawie wszyscy muzycy wchodzący w skład zespołu otarli się o naukę w Syddansk Musikkonservatorium w Odense w Danii.

Koncerty festiwalowe pozwolą też publiczności nieco rozeznać się w tym, co dzieje się u bliskich sąsiadów. Pod szyldem Estonia.NOW pojawią się dwa składy: Kirke Karja Quartet, na czele którego stoi wschodząca gwiazda estońskiej sceny jazzowej, zdobywczyni przyznawanej przez Estonian Jazz Union i festiwal Jazzkaar prestiżowej nagrody Estonian Young Jazz Talent z 2014 roku oraz Peedu Kass Momentum, fortepianowe trio, firmowane przez kontrabasistę, kompozytora i wyróżniającą się postać rozwijającej się młodej sceny jazzowej z Estonii. Dla obu zespołów będzie to pierwsza wizyta w Polsce.

Po 7. latach do Żaka wraca za to szwedzka supergrupa Atomic, z nowym materiałem wydanym na albumie „Pet Variations”, na którym po raz pierwszy muzycy sięgnęli po cudze utwory kompozytorów tak różnorodnych, jak Brian Wilson z Beach Boys, Edgard Varèse, Olivier Messiaen, Carla Bley, Jimmy Giuffre czy Jan Garbarek.

 

Peedu Kass Momentum
Peedu Kass Momentum
mat. prasowe

 

Two Rivers Ensemble Amira ElSaffara to sekstet jazzowych muzyków o bliskowschodnim pochodzeniu, którzy poczynili znaczne kroki w wykorzystywaniu wzorca melodycznego makamu, transformując go w brzmienie jazzowe. Ta muzyka, głęboko zakorzeniona w formach muzycznych Iraku i bliskich mu regionów, mówi językiem swingu, improwizacji i interakcji grupowej, a wynikający z tego dźwięk różni się od pozostałych współczesnych międzykulturowych fuzji muzycznych.

Z kolei Maurice Louca jest kompozytorem i znanym artystą na scenie eksperymentalnej muzyki w Egipcie. Na Festiwalu Jazz Jantar wystąpił z zespołem Dwarfs of East Agouza, którego free jazzowe poszukiwania wkraczają w wymiar duchowej, tradycyjnej muzyki arabskiej i Bliskiego Wschodu. 17 listopada Maurice Louca przedstawi swój nowy materiał „Elephantine”.

Jak zawsze 11 listopada na Festiwalu Jazz Jantar króluje polska scena jazzowa. Młode pokolenie reprezentuje Kuba Więcek Trio (z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą). Dwa lata po premierze nagrodzonego Fryderykiem debiutu „Another Raindrop” muzycy nagrali album „Multitasking” z wykorzystaniem elektroniki, bardziej produkcyjnym podejściem do materiału i dużą dbałością o szczegóły. Z kolei Wojciech Staroniewicz, saksofonista, jest aktywny na trójmiejskiej scenie jazzowej od wielu lat. Do współpracy nad swoim ostatnim albumem „North Park” zaprosił Erika Johannessena, free jazzowego puzonistę, który jest członkiem zespołu Jaga Jazzist.

 

Program 22. Festiwalu Jazz Jantar:

 

25.10.2019 / G.20.00
ALFONS SLIK / Nie przejmuj się / Młoda Polska / premiera
Grzegorz Tarwid – piano / Szymon Gąsiorek – drums
AMIR ELSAFFAR THE TWO RIVERS ENSEMBLE / All That Jazz
Amir ElSaffar – santur, trumpet / Carlo DeRosa – double bass / Ole Mathisen – tenor saxophone, soprano saxophone / Nasheet Waits – drums / Tareq Abboushi – buzuq / Zafer Tawi – oud, percussion

 

26.10.2019 / G.20.00
RASP LOVERS / Romantic Alternative Schizophrenic Punk / Młoda Polska / premiera
Jerzy Mączyński - tenor and baritone saxophone / Szymon Wójcik - guitar / Marcel Baliński – piano, microkorg / Rafał Różalski - double bass / Bartosz Szablowski - drums
SŁAWEK JASKUŁKE SOLO / The Son / All That Jazz / premiera
Sławek Jaskułke - piano

 

27.10.2019 / G.19.00
OLO WALICKI & JACEK PROŚCIŃSKI / LLovage / Avant Days / premiera
Olo Walicki – double bass, electronics / Jacek Prościński – drums, electronics
ATOMIC / Pet Variations / Avant Days
Fredrik Ljungkvist – reeds / Magnus Broo  - trumpet / Håvard Wiik – piano / Håkon Mjåset Johansen – drums / Ingebrigt Håker Flaten - bass

 

8.11.2019 / G.20.00
GRID / Decomposing Force / Young America / polska premiera
Matt Nelson - saxophone / Tim Dahl - bass / Nick Podgurski - drums
LINDA MAY HAN OH QUINTET FEAT. NEOQUARTET / Aventurine / All That Jazz / polska premiera
Linda Oh – double bass / Fabian Almazan – piano / Will Vinson - alto saxophone / Matthew Stevens – guitar / Eric Doob - drums / NeoQuartet: Karolina Piątkowska-Nowicka – violin, Paweł Kapica – violin, Michał Markiewicz – viola, Krzysztof Pawłowski – cello

 

9.11.2019 / G.20.00
YAZMIN LACEY / Young Britain
Yazmin Lacey – vocal / Pete Beardsworth – keyboards / George French – bass guitar / Tom Towle – drums / Charlie Bone – guitar / Owen Campbell – percussion
KAMAAL WILLIAMS / Young Britain
Kamaal Williams – keyboards / Dexter Hercules – drums / Pete Martin – bass guitar

 

10.11.2019 / G.19.00
MYRA MELFORD SOLO / All That Jazz
Myra Melford - piano
SONS OF KEMET / Your Queen is a Reptile / Young Britain
Shabaka Hutchings – saxophone / Eddie Hick – drums / Tom Skinner – drums / Theon Cross – tuba

 

11.11.2019 / G.19.00
KUBA WIĘCEK TRIO / Multitasking / Młoda Polska
Kuba Więcek – saxophone / Michał Barański – double bass / Łukasz Żyta - drums
STARONIEWICZ NORTH PARK FEAT. ERIK JOHANNESSEN / Polska Scena Jazzowa
Wojciech Staroniewicz - saxophone / Erik Johannessen – trombone / Dominik Bukowski – vibraphone / Paweł Urowski – double bass / Przemysław Jarosz - drums

 

14.11.2019 / G.19.00
PEEDU KASS MOMENTUM / Estonia.NOW / pierwszy raz w Polsce
Kristjan Randalu – piano / Peedu Kass - double bass / Toomas Rull - drums 
CHRISTIAN SCOTT aTUNDE ADJUAH / Ancestral Recall / Young America
Christian Scott aTunde Adjuah - trumpet, reverse flugel, sirenette / Logan Richardson – saxophone /   
Lawrence Fields – piano, keys / Max Mucha - bass / Corey Fonville – drums / Weedie Braimah – percussion / Munir Zakee - percussion 

 

15.11.2019 / G.20.00
KIRKE KARJA QUARTET / Estonia.NOW / pierwszy raz w Polsce
Kirke Karja – piano / Kalle Pilli – guitar / Raimond Mägi – double bass / Karl-Juhan Laanesaar – drums
JAIMIE BRANCH / Fly or Die II / Avant Days / premiera
Jaimie Branch – trumpet / Lester St. Louis – cello / Jason Ajemian – double bass / Chad Taylor – drums

 

16.11.2019 / G.20.00
MATTHEW SHIPP, WILLIAM PARKER, DANIEL CARTER / Seraphic Light / Avant Days / polska premiera
Matthew Shipp – piano / William Parker – double bass / Daniel Carter - saxophones
SATOKO FUJII & JOE FONDA / Avant Days
Satoko Fujii – piano / Joe Fonda – double bass

 

17.11.2019 / G.19.00
ENEMY / Young Britain
Kit Downes – piano / Frans Petter Eldh – bass / James Maddren – drums
MAURICE LOUCA / Elephantine / Avant Days / polska premiera
Maurice Louca – electric guitar / Mattias Ståhl – vibraphone / Daniel Gahrton – alto saxophone / Piero Bittolo – baritone & alto saxophones / Isak Hedtjärn – clarinet & bass clarinet / Rasmus Kjærgård – tuba / Rosa Brunello – bass / Tommaso Cappellato – drums / Özün Usta – drums & percussion

 

20.11.2019 / G.19.00
CÉCILE MCLORIN SALVANT / The Window / All That Jazz / polska premiera
Cécile McLorin Salvant – voice / Sullivan Fortner - piano

 

BILETY

Bilety na koncerty: 25.10, 26.10, 27.10, 11.11.2019
25 zł I pula / 35 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
30 zł I pula / 40 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł I pula / 50 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury 
50 zł I pula / 60 zł II pula – bez zniżek 

Bilety na koncerty: 8.11, 15.11, 17.11, 20.11.2019
25 zł I pula / 35 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 50 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
60 zł I pula / 80 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury 
70 zł I pula / 90 zł II pula – bez zniżek 

Bilety na koncerty: 9.11, 10.11, 14.11, 16.11.2019
30 zł I pula / 40 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
50 zł I pula / 60 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
70 zł I pula / 90 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury 
80 zł I pula / 100 zł II pula – bez zniżek 

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30.09.2019. Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą. 

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.


Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

 

 

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska