PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
2016 rok dobry dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 2017 będzie jeszcze lepszy - znamy plany nowych wystaw!
2016 rok dobry dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 2017 będzie jeszcze lepszy - znamy plany nowych wystaw!
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w ubiegłym roku pobiło własny rekord frekwencyjny. Ponad 373 tys. osób odwiedziło łącznie oddziały gdańskiego muzeum. W tym roku może być jeszcze lepiej - aż cztery nowe wystawy czasowe pojawią się w najbliższych miesiącach, w tym jedna poświęcona dzielnicy Chełm, świętować będziemy także urodziny Muzeum. A to nie wszystko.

Biżuteria świata i fotografie słynnej polskiej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej w Muzeum Bursztynu - cieszącym się największą popularnością oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Biżuteria świata i fotografie słynnej polskiej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej w Muzeum Bursztynu - cieszącym się największą popularnością oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Na początku tego roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało ciekawe infografiki podsumowujące dane frekwencyjne za 2016 rok.

- Takie badania przeprowadziliśmy co roku, tylko że były mechanicznie zliczane przez pracowników na podstawie raportów kasowych. Od kwietnia ubiegłego roku mamy system kasowy iKSORIS, który polega na tym, że gdy przychodzi do nas turysta i kupuje bilet, podaje swój kod pocztowy albo kraj pochodzenia. Mamy też dane, jaka jest frekwencja w danych oddziałach. To wszystko trafia do naszego systemu - tłumaczy dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy MHMG.

Dzięki tak zebranym danym widać, że 2016 rok był rekordowy jeśli chodzi o frekwencję, względem poprzednich lat w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Ponad 373 tysiące osób w sumie odwiedziło jeden z ośmiu gdańskich oddziałów należących do MHMG. Większość, bo aż 73% stanowili Polacy, ale nie zabrakło tez gości z zagranicy: głównie z Niemiec, a także Skandynawii i innych krajów Europy Zachodniej.

- Myślę, że tak dobry wynik frekwencyjny może wynikać między innymi z sytuacji globalnej. Podejrzewam, że pewien odpływ turystów przekierował się z krajów arabskich tutaj. Ale też Polacy sami coraz chętniej zaczynają wybierać swój kraj jako atrakcyjny turystycznie. A fakt, że Gdańsk został nominowany do tytułu European Best Destination 2017, jest potwierdzeniem atrakcyjności naszego miasta, jako wiodącego w Polsce - mówi Gierszewski.

Oprócz Niemców i Skandynawów Muzeum odwiedzili w ubiegłym roku także mieszkańcy… Watykanu - dokładnie 7 osób, czyli 1% populacji miasta-państwa


Optymistyczne dane. Infografika pokazuje, że gdańskie muzeum w przeciągu kilku lat osiągnęło frekwencyjny sukces
Optymistyczne dane. Infografika pokazuje, że gdańskie muzeum w przeciągu kilku lat osiągnęło frekwencyjny sukces
MHMG

Mapka pokazuje kraj pochodzenia tych, którzy odwiedzili Muzeum w ubiegłym roku
Mapka pokazuje kraj pochodzenia tych, którzy odwiedzili Muzeum w ubiegłym roku
MHMG

Muzeum Bursztynu wygrywa

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska składa się z siedmiu oddziałów:

  • Ratusza Głównego Miasta
  • Dworu Artusa
  • Muzeum Nauki Gdańskiej
  • Domu Uphagena
  • Wartowni Nr 1 Westerplatte
  • Muzeum Poczty Polskiej
  • Muzeum Bursztynu i Twierdzy Wisłoujście

Zebrane dane frekwencyjne pozwoliły ustalić, które z nich cieszą się największą popularnością, a które mniejszym zainteresowaniem. Jeśli chodzi o miejsce na podium, tu bez zaskoczenia - najpopularniejsze są najbardziej kojarzące się z Gdańskiem miejsca na tzw. Trakcie Królewskim. Pierwsze miejsce przypadło Muzeum Bursztynu - jednemu z najmłodszych gdańskich muzeów, otwartemu w 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej.

Turystów jak magnes przyciąga także wizytówka Gdańska: Ratusz Głównego Miasta - gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Podobnie w przypadku innego niezwykle reprezentacyjnego zabytku przy tzw. Trakcie Królewskim, jakim jest Dwór Artusa.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Poczty Polskiej.

- Muzeum Nauki Gdańskiej to oddział sezonowy, czynny przeważnie od końca maja do końca października, więc frekwencja jest mała. Natomiast Muzeum Poczty Polskiej to oddział niezwykle ciężki. Z jednej strony eliminuje go położenie z dala od szlaków turystycznych, choć może się to trochę się zmienić, bo w okolicy powstało Muzeum II Wojny Światowej. Z drugiej przedstawia bardzo bolesne dzieje Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk a nie każdemu turyście to odpowiada - tłumaczy Gierszewski. 


Prawie 30% turystów odwiedzających w zeszłym roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kierowało swoje kroki do Muzeum Bursztynu
Prawie 30% turystów odwiedzających w zeszłym roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kierowało swoje kroki do Muzeum Bursztynu
MHMG

Nowe, ambitne plany

Nie trzeba się obawiać, że sukces frekwencyjny uderzy władzom Muzeum do głowy. Wręcz przeciwnie, już pierwsza połowa roku zapowiada się imponująco.

W maju 2017 r. w aż czterech oddziałach MHMG otwarta zostanie czasowa wystawa historyczna „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”. Zaprezentowana zostanie na niej postać Kazmierza Jagiellończyka i jego stosunek do Gdańska w trakcie trwania wojny trzynastoletniej, omówione będą także przywileje z lat 1454-1457, ich wpływ na zmianę wizerunku herbu miejskiego, a także recepcja tego herbu w epokach późniejszych. Główna część wystawy powstanie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, natomiast w Domu Uphagena i na Twierdzy Wisłoujście powstaną wystawy planszowe o herbie miejskim w architekturze oraz banderze gdańskiej, a w Muzeum Bursztynu ekspozycja „Bursztynowy herb Gdańska”. Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędzie się cykl wykładów, oprowadzania kuratorskie po wystawie, zajęcia edukacyjne i gra miejska.

W czerwcu 2017 r. w Domu Uphagena odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Gdańskie kąpieliska morskie w XIX wieku”, poświęconej kąpieliskom morskim, które powstały na podgdańskich plażach w ciągu XIX wieku (od około 1800 do 1914 roku).

Także w czerwcu ruszy projekt „Historia gdańskich dzielnic - Chełm” - wystawa plenerowa, prezentowana w różnych miejscach dzielnicy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz publikacja z serii „Gdańskie dzielnice”, t. 1: „Chełm”.

W lipcu znów rozpocznie się Wieczorne Kino pod Wartownią nr 1 na Westerplatte. Przez dwa letnie miesiące gdańszczanie za darmo będą mogli obejrzeć rzadko publikowane materiały filmowe i dokumentalne o historii naszego miasta.

Z kolei w październiku w Muzeum Bursztynu odbędzie się wernisaż wystawy „Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym.” Będzie to pierwsza prezentacja tak szeroko ujętej europejskiej sztuki bursztynniczej pierwszej połowy XX wieku, ukazująca różnorodność wytwórczości bursztynowej: od wyrobów wykonanych według projektów uznanych artystów, poprzez modne przedmioty artystyczne znajdujące się na wyposażeniu eleganckiego męskiego gabinetu czy damskiego buduaru, do masowych produkcji, które nosiła, tzw. ulica w latach 20. i 30. XX w.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze