PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

20. Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy. Wśród laureatów Miasto Gdańsk i gdańskie firmy

20. Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy. Wśród laureatów Miasto Gdańsk i gdańskie firmy
20. jubileuszowa edycja nagrody Gryf Gospodarczy zakończona. 20 września podczas gali w Operze Bałtyckiej nagrodzono najlepszych pomorskich liderów biznesu i przedsiębiorców działających na Pomorzu. Wśród 10 laureatów aż pięciu działa w Gdańsku.
Uroczysta gala wręczenia Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2019 w Operze Bałtyckiej
Uroczysta gala wręczenia Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2019 w Operze Bałtyckiej
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Nagrody Pomorskie Gryfa Gospodarczego wręczono w tym roku już po raz dwudziesty. Uroczysta jubileuszowa gala finałowa miała miejsce w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Gryfy przyznawane są od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Władze Gdańska reprezentował na uroczystości Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Nagroda Gryf Gospodarczy przyznawana jest od 200 r.
Nagroda Gryf Gospodarczy przyznawana jest od 200 r.
zdj. Marcin Szumny/pomorskie.eu


Tegoroczna edycja Gryfa Gospodarczego była rekordowa, ponieważ finalistów konkursu wybierano spośród ponad stu kandydatów zgłoszonych z całego województwa. Reprezentowali oni niemal wszystkie branże pomorskiej gospodarki. W ośmiu głównych kategoriach komisja konkursowa nominowała 33 firmy i organizacje. Wyróżnieni zostali Liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Natomiast wiodące media patronujące konkursowi dodatkowo przyznały Gryfa Medialnego firmie, która cieszy się największą popularnością wśród czytelników, radiosłuchaczy i internautów z Pomorza.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2019

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Fido Voice sp. z o.o. z Sopotu
Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Invicta sp. z o.o. z Gdańska
Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: PPU Nava sp. z o.o. z Gdańska
Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Gdańska Stocznia Remontowa im Józefa Piłsudskiego z Gdańska
Lider inwestycji: Klimor sp. z o.o. z Gdyni
Lider odpowiedzialności społecznej: MGJ sp. z o.o. z Leśniewa
Pomorski start-up: Just Join It sp. z o.o. z Gdańska
Lider kształcenia zawodowego – mikro i małe przedsiębiorstwo: Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa
Lider kształcenia zawodowego – średnie i duże przedsiębiorstwo: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA ze Starogardu Gdańskiego
Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Miasto Gdańsk
Gryf Medialny: Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z Łubiany

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańsk ds.inwestycji z Gryfem Gospodarczym dla Miasta Gdańsk w kategorii gmina przyjazna przedsiębiorcom
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańsk ds.inwestycji z Gryfem Gospodarczym dla Miasta Gdańsk w kategorii gmina przyjazna przedsiębiorcom
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


W tym roku przyznano także nagrodę specjalną, którą otrzymała fundacja InfoShare z Gdańska „za wizjonerstwo i konsekwencję w tworzeniu oraz rozwoju ekosystemu współpracy nowych technologii i biznesu".

Podczas gali finałowej uhonorowano również 10 osób szczególnie zasłużonych oraz zaangażowanych we współtworzenie 20-letniej historii Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy. Pamiątkowe medale województwa pomorskiego otrzymali:

Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza,
Jan Zarębski – pierwszy marszałek województwa pomorskiego,
Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre,
Adam Mikołajczyk – dyrektor oddziału korporacyjnego mBanku SA w Gdańsku i w Gdyni,
Anna Gast – dyrektor oddziału korporacyjnego mBanku SA ds. MŚP oddział w Gdańsku,
Anita Sasim – dyrektor biura regionu północnego w mBank SA, oddział bankowości detalicznej,
Ewa Rojek – menedżer ds. marketingu, komunikacji i rozwoju biznesu PWC,
Henryk Ćwikliński – prof. Uniwersytetu Gdańskiego i wieloletni przewodniczący komisji konkursowej,
Piotr Jarocki – pomorski przedsiębiorca, wieloletni organizator konkursu
Włodzimierz Szordykowski – wieloletni dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i sekretarz Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości.

 


Fido Voice sp. z o.o. z Sopotu
jako jedna z pierwszych firm na świecie tworzyła chatboty, wdrażając je w Polsce już w 2001 r. Od ponad 10 lat zbiera doświadczenia w obszarze wykorzystywania sztucznej inteligencji do walki z przemocą w sieci. Zastosowała innowacyjne rozwiązania (tzw. trzecia fala sztucznej inteligencji) leżące u podstaw systemu Samurai, wykrywającego agresję w internecie.

Invicta sp. z.o.o. z Gdańska od blisko 18 lat stawia sobie za priorytet kompleksową ochronę ludzkiego zdrowia, inwestuje w rozwój technologii, realizuje projekty naukowe oraz wdraża innowacyjne procedury w zakresie wspierania płodności i leczenia chorób kobiecych. W przeciągu ostatnich 4 lat wdrożyła ponad 30 nowych produktów i usług.

PPU Nava sp. z o o. z Gdańska to wiodące biuro projektowe statków. Od ponad 25 lat świadczy usługi inżynieryjne na zamówienie dla dużych firm na całym świecie w takich dziedzinach, jak architektura i inżynieria morska, nadzór techniczny i inne usług inżynieryjne. Według magazynu „Forbes" jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce.

Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA z Gdańska działa od 1952 r. i jest liderem wśród europejskich stoczni remontowych oraz znaczącym graczem na światowym rynku stoczniowym. Działa w branży okrętowej remontując, przebudowując i budując obiekty pływające. Od 1989 r. świadczy usługi głównie dla zagranicznych armatorów z całego świata. Prace realizowane przez GSR w znacznym stopniu stymulują rozwój gospodarczy Pomorza, jak i całego kraju.

Klimor sp. z o. o. z Gdyni należy do grupy kapitałowej Klima-Therm. Firma posiada ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych. Stale poszerza swoją ofertę o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania korzystając ze światowych trendów. Dynamicznie rozwija się, rozbudowując hale produkcyjno-magazynowe, optymalizując i automatyzując proces produkcyjny czy zwiększając zatrudnienie.

MGJ sp. z o.o z Leśniewa to nowoczesny tartak oraz jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w województwie pomorskim. Angażuje się w działania proekologiczne, dba także o pracowników poprzez liczne szkolenia i warsztaty. Firma działa na rzecz społeczności lokalnej – wspiera finansowo świetlicę opiekuńczo-wychowawczą, szkołę i szpital, sponsoruje drużynę piłkarską, promuje zdrowy styl życia i działania przedsiębiorcze wśród młodzieży.

Just Join It sp. z o.o. z Gdańska to najpopularniejszy, branżowy portal pracy dla polskich programistów w formie mapy rynku pracy. Ogłoszenia zaprezentowane są na nim w innowacyjnej formie, z wykorzystaniem geolokalizacji. Start Up obsługuje ponad 2 tysiące klientów, wspiera w rekrutacji niemal wszystkie polskie software house'y, startupy czy wielkie korporacje, które posiadają działy IT.

Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa działa na rynku nieprzerwanie od 1997 r. Świadczy usługi mechaniczne oraz blacharsko-lakiernicze dla wszystkich marek motoryzacyjnych. Współpracuje z trzema zespołami szkół na terenie województwa pomorskiego, przygotowując uczniów do wykonywania zawodu oraz egzaminów kwalifikacyjnych. Wyposaża uczniów w wiedzę na temat najnowszej technologii oraz technik motoryzacyjnych nie objętych programem nauczania.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA ze Starogardu Gdańskiego są największym polskim producentem leków oraz liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Jednym z wielu działań firmy są organizowane zajęcia praktycznej nauki w zakresie kształcenia uczniów w zawodzie technik analityk. Polpharma organizuje specjalistyczne kursy i szkolenia dla uczniów, wizyty studyjne, wycieczki zawodowe oraz staże krajowe i zagraniczne.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało założone w 1950 r. Ze względu na wysoki poziom nauczania jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół średnich w Trójmieście i przyciąga najzdolniejszych uczniów z całej Polski. Szkoła od 1992 r. posiada w swojej ofercie klasę o profilu ekonomicznym, realizuje przedsięwzięcia, takie jak debaty szkolne, młodzieżowe mini-przedsiębiorstwa czy klasę akademicką Szkoły Głównej Handlowej.

Miasto Gdańsk współpracuje z przedsiębiorcami od wielu lat. Na najwyższe uznanie zasługuje m.in. inicjatywa powołania pierwszego w Polsce Centrum Pracy Seniorek i Seniorów, powstanie Działu Zatrudnienia Cudzoziemców i Punktu Pomocy Cudzoziemcom czy świadczenie usług w ramach Centrum Rozwoju Talentów. W czerwcu 2019 r. wraz z Województwem Pomorskim, miasto Gdańsk otrzymało nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości.

Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z Łubiany to jeden z największych producentów porcelany w Europie i jedna z najbardziej rozpoznawalnych pomorskich marek. Firma sprzedaje swoje produkty w 40 krajach na całym świecie Elegancja i wysoka jakość sprawiają, że produkty firmy goszczą w większości polskich domów i restauracji już od pół wieku, będąc symbolem polskiej porcelany.

Fundacja InfoShare z Gdańska od 13 lat organizuje największą w Europie Środkowo-Wschodniej konferencję o nowych technologiach, promując jednocześnie Pomorze jako znakomite miejsce do pracy i życia. Od kilkunastu prelegentów i 200 uczestników w 2007 r. do ponad 200 prelegentów i 6 tysięcy uczestników w 2019 r. – to najlepsza wizytówka działalności fundacji. To także ponad 200 firm i 500 startupów zjeżdżających do regionu po kontakty do inwestorów i funduszy z całego świata.

 


na podst. tekstu Macieja Szumnego/pomorskie.eu

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl