• Start
  • Wiadomości
  • 20 lat Konstytucji RP: 2,5 tys. egzemplarzy, debata i wspólne zdjęcie

20 lat Konstytucji RP: 2,5 tys. egzemplarzy, debata i wspólne zdjęcie

2 kwietnia mija 20 lat od uchwalenia Konstytucji RP przez Zgromadzenie Narodowe. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapraszają do uczczenia tego jubileuszu. Na niedzielę szykowane jest spotkanie mieszkańców pod Dworem Artusa i wspólne zdjęcie z Konstytucją RP w dłoni. Na sobotę - debata w ECS z udziałem znawców prawa z Uniwersytetu Gdańskiego.
29.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Manifestacja przeciwko łamaniu demokracji - Gdańsk, styczeń 2016 r. Czy Polska nadal jest demokratycznym państwem prawnym?

 

Spotkanie pod hasłem “Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją” odbędzie się dokładnie w 20. rocznicę uchwalenia polskiej ustawy zasadniczej - w niedzielę, 2 kwietnia, w samo południe, pod Dworem Artusa na Długim Targu. Uczestnicy ustawią się do wspólnego zdjęcia - każdy trzymając w dłoni swój egzemplarz Konstytucji RP.

- Jeśli ktoś nie ma własnego, nie powinien się tym martwić - zapewnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Zleciłem wydrukowanie 2,5 tys. egzemplarzy Konstytucji RP. Będziemy je rozdawali wspólnie z marszałkiem Strukiem i wolontariuszami.

Wybrane fragmenty Konstytucji będą czytane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Organizatorzy zachęcają do przyjścia z flagami.

To nie wszystko. W sobotę, 1 kwietnia, o godz. 17. - w Europejskim Centrum Solidarności - rozpocznie się debata pt. “20 lat Konstytucji. Jak nas chroni. Jak ją obronić”. Uczestnikami dyskusji będą trzej naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego: prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Piotr Uziębło i dr hab. Krzysztof Grajewski. W roli moderatorów wystąpią: Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto oraz Lech Parell, prezes Gdańskiego Centrum Multimedialnego. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na początku spotkania odtworzone będzie nagranie wideo, w którym Aleksander Kwaśniewski - były Prezydent RP, a wcześniej pierwszy przewodniczący Komisji Konstytucyjnej - podzieli się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na temat funkcjonowania Konstytucji RP w ciągu minionych 20 lat, aktualnie i w przyszłości. 

Debata “20 lat Konstytucji. Jak nas chroni. Jak ją obronić” zaplanowana jest na około półtorej godziny. Portal gdansk.pl przeprowadzi z niej transmisję na żywo, a następnie zamieści reporterską relację z możliwością odtwarzania przebiegu dyskusji w wersji wideo.
 

Konstytucja RP uchwalona została przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Za jej przyjęciem opowiedziało się 451 parlamentarzystów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Unii Wolności i Unii Pracy. Przeciwko głosowało 40 przedstawicieli Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej-BBWR oraz kilku przedstawicieli PSL. Wstrzymało się sześciu uczestników głosowania.

Ostatecznie Konstytucja RP weszła w życie 17 października 1997 r., po przeprowadzeniu w dniu 25 maja ogólnonarodowego referendum, w którym uzyskała poparcie niewielką większością głosów. “Za” było 52,71 proc. głosujących (prawie 6,4 mln osób). Frekwencja w referendum była niska, wyniosła zaledwie 42,86 proc.

Zdaniem politologów, powody takiej sytuacji były dwojakie. Z jednej strony - jednoznaczne stanowisko na “nie” ze strony prawicy i hierarchii kościoła katolickiego (chcieli m.in., by w Konstytucji zapisany był prymat prawa naturalnego nad stanowionym). Z drugiej - mentalne uwarunkowania osób, które światopoglądowo nie identyfikowały się z poglądami prawicy, ale poparcie ustawy zasadniczej przygotowanej pod przemożnym wpływem postkomunistów było dla nich trudne do przełknięcia.


WSPÓLNY LIST MARSZAŁKA STRUKA I PREZYDENTA ADAMOWICZA, KTÓRY DOŁĄCZONY BĘDZIE DO ROZDAWANYCH W NIEDZIELĘ W GDAŃSKU PAMIĄTKOWYCH EGZEMPLARZY KONSTYTUCJI RP:

 

List Marszałka Struka i Prezydenta Adamowicza

 



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim