PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Drugie urodziny lwów angolskich w gdańskim zoo. Pokazy karmienia, warsztaty i projekcje filmów

Drugie urodziny lwów angolskich w gdańskim zoo. Pokazy karmienia, warsztaty i projekcje filmów
Atos, Portos, Aramis i ….. Casa to nie muszkieterowie, a imiona gdańskich lwiątek. Są dziećmi ośmioletniej Tshibindy i dziewięcioletniego Arco. W weekend, 5-6 października, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Zwierząt oraz świętowanie drugich urodzin małych lwów. Gdański Ogród Zoologiczny przygotował z tej okazji mnóstwo atrakcji dla odwiedzających.
Gdańskie lwiątka, Atos, Portos, Aramis i Casa obchodzą w weekend 2. urodziny. Na zdjęciu u dołu samica Casa.
Gdańskie lwiątka, Atos, Portos, Aramis i Casa obchodzą w weekend 2. urodziny. Na zdjęciu u dołu samica Casa.
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

- Pierwszy kontakt z nowo narodzonymi lwami mieliśmy po około trzech tygodniach, kiedy prawdopodobieństwo, że matka odrzuci potomstwo była już nieznaczna - mówi Sandra Kaczmarek, opiekun lwów angolskich w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Wówczas mogliśmy brać młode na ręce, aby swobodnie je ważyć, czy wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Ważenia odbywały się w cotygodniowych odstępach. Gdy młode przyszły na świat ważyły około trzech kilogramów w przypadku samców oraz około dwa i pół kilograma w przypadku samicy. 

Trzy samce i jedna lwia samica przyszły na świat dokładnie 7 października 2017 roku. Dlatego w drugą rocznicę urodzin - w sobotę, 5 października - w gdańskim zoo będzie można nie tylko podziwiać „królewską rodzinę” z młodymi. W lwiarni i okolicach wybiegu lwów od godz. 10.00 będzie można wysłuchać opowieści ich opiekuna. Zostaną także podsumowane dwa lata życia młodych lwów angolskich i wręczone im prezenty.

- Młode lwy bardzo szybko przybierają na wadze, już po tygodniu zauważyliśmy przyrost masy o ponad kilogram - tłumaczy Anna Gembiak, opiekun lwów angolskich w gdańskim zoo. - W pierwsze urodziny, czyli dokładnie rok temu, nasze lwy ważyły niemal 90 kg, z wyjątkiem Casy, która jest z natury drobniejsza i ważyła 78 kg. W tej chwili rodzeństwo to prawie 130 kilogramowe dwulatki.

Początkowo młode lwy były bardzo ufne i ciekawe świata. Chodziły między nogami i wszystko stanowiło dla nich zabawę. 

- Od początku najbardziej energiczna i skora do zabawy była Casa - mówi Kamil Dolecki, opiekun lwów w gdańskim zoo. - Między samcami nigdy nie dostrzegliśmy specjalnej różnicy w zachowaniu, wszyscy zawsze byli zgodni: jak bracia. 

 

W tej chwili Atos, Portos i Aramis są oddzieleni od swojego ojca.
W tej chwili Atos, Portos i Aramis są oddzieleni od swojego ojca.
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl

 

Instynkt stadny coraz bardziej jest odczuwalny u samców. Opiekunowie dostrzegają to po próbach przejmowania stada przez młode lwy. Niejednokrotnie dochodziło do walk między najmłodszymi lwami, a dominującym samcem - Arco. Aktualnie Atos, Portos i Aramis są oddzieleni od ojca.

- Casa zaczęła dojrzewać, dostała pierwszą ruję. Dlatego oddzieliliśmy ją od młodych samców, aby uniknąć sporów i prób krycia - mówi Sandra Kaczmarek. - Dwuletnia samica świetnie dogaduje się z matką i pozostałymi samicami: Tolą i Berghi. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt gdańskie zoo przygotowało bardzo ciekawy program także w niedzielę, 6 października. Przeprowadzone zostaną nie tylko „spotkania” ze zwierzętami, ale także podsumowanie pierwszego roku kampanii Ocalmy Orangutany #olejolej. Warto dodać, że zoo w Gdańsku jest pomysłodawcą tej inicjatywy.

Ponadto zwiedzający będą mogli poznać charaktery i historie wybranych gatunków zwierząt, a nie będzie to tylko stado lwów. Razem z opiekunami goście ZOO odwiedzą pingwiny, foki podczas codziennego treningu medycznego czy pandy rude. Będzie można posłuchać historii o intrygujących tygrysach amurskich albo dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na ary zielone i inne papugi w naturze. Przygotowano także warsztaty tworzenia filcowych zwierząt oraz projekcję filmów z treningów medycznych lwów, orangutanów i żyraf. A wszystko to w sali edukacyjnej, w budynku głównym Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Odbędzie się również pokaz karmienia orangutanów - Rai i Alberta - wraz z opowieściami opiekuna o tych majestatycznych zwierzętach.


Szczegółowy program wydarzeń w gdańskim ZOO:

5 sierpnia 2019 r.

10.00-11.00 - lwiarnia i okolice wybiegu lwów angolskich

6 sierpnia 2019 r.

Pokazy karmienia:

10.00 – pokaz karmienia lwów, opowieści opiekuna

10.30 – pokaz karmienia pingwinów, opowieści opiekuna

11.00 – pokaz karmienia fok, opowieści opiekuna 

12.00 – pokaz karmienia tygrysów, opowieści opiekuna 

12.30 – pokaz karmienia pand małych, opowieści opiekuna 

13.00 – opowieści opiekuna, pogadanka o zagrożonych gatunkach (pawilon ptaków i gadów) 

14.00 – podsumowanie kampanii Ocalmy Orangutany #olejolej, pokaz karmienia orangutanów, opowieści opiekuna 

Sala edukacyjna:

11.00-13.00

warsztaty tworzenia maskotek z filcu 

11.15 i 13.30

pokaz filmów z treningów medycznych lwów, żyraf, orangutanów

 

Wydarzenie na Facebooku

 

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsza sesja zdjęciowa. Cztery gdańskie lwiątka na wybiegu. FILM I FOTOGALERIA

Poznaj bliżej stado lwów i parę tygrysów gdańskiego zoo

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze