PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
2 kilometry lampek. Gigantyczna choinka na Długim Targu
2 kilometry lampek. Gigantyczna choinka na Długim Targu
Już po raz dziewiętnasty na Długim Targu w Gdańsku stanął gigantyczny świerk z okazji Bożego Narodzenia. Tegoroczna choinka mierzy 20 metrów, waży cztery tony i przyjechała z lasu w Sulęczynie. Będzie zdobiła miasto do końca stycznia.

Jerzy Pinkas

W tym roku choinka nie wjechała na ulicę Długą - jak to miało miejsce w latach ubiegłych - przez Zieloną Bramę. Chwilę przed godz. 15, od strony ulicy Ławniczej drzewo przywiozła laweta w asyście dźwigu. Operacja osadzania drzewa trwała około godziny. To jednak nie koniec prac związanych z tworzeniem świątecznej atmosfery.

- Po umieszczeniu drzewa w stojaku, zacznie się operacja budowania wokół niego specjalnego stelaża, który utrzyma ciężar oświetlenia i wszystkich ozdób, które zawisną na choince - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- A tych ozdób będzie sporo - dodaje Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. Jest okazała i gęsta, planujemy zawiesić na niej między innymi dwa kilometry lampek.

Choinka rozbłyśnie świątecznym blaskiem 5 grudnia o godzinie 16:00. Tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją Święty Mikołaj przypłynie do nabrzeża przy Zielonym Moście i weźmie udział w imprezie o nazwie „Gdańska Choinka”.

Gigantyczny świerk, to nie jedyne świąteczne drzewo w okolicy. Na Targu Węglowym - po raz drugi - pojawi się choinka podarowana gdańszczanom. Tym razem prezent dla miasta zrobiła pani Agnieszka, mieszkanka Leźna. 10 metrowe drzewo zaczęło zagrażać bezpieczeństwu domu przy którym rośnie. Trzeba je było ściąć - stąd pomysł, by stało się dobrem wspólnym i cieszyło oczy wszystkich gdańszczan.


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze