PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
17. Gdańsk DocFilm Festival - 31 filmów konkursowych i pokazy specjalne. Do soboty za darmo w ECS
17. Gdańsk DocFilm Festival - 31 filmów konkursowych i pokazy specjalne. Do soboty za darmo w ECS
W środę, 29 maja, rozpoczyna się 17. edycja Gdańsk DocFilm Festival pt. Godność i praca. Przed nami cztery dni wypełnione projekcjami, spotkaniami z twórcami z Polski i zagranicy oraz filmowymi emocjami. W tym roku wstęp na wszystkie projekcje - konkursowe i na pokazy specjalne - jest wolny.
Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych: Relax  Agnieszki Albinowskiej
Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych: "Relax" Agnieszki Albinowskiej
Mat. GDFF

 

Filmy konkursowe, które zobaczymy podczas 17. Gdańsk DocFilm Festival, podzielono na dwa bloki konkursowe oraz pokazy specjalne.

W dwóch konkursach: Konkursie Głównym i Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych obejrzymy w sumie 31 filmów. Jury Konkursu Głównego wybierać będzie spośród 16 tytułów. 

Filmy możemy oglądać już w środę, 29 maja od godz. 14, ale uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w środę o godz. 20, pokazem specjalnym filmu kanadyjskiego “Koneline: nasza piękna kraina” w reż. Nettie Wilda.

Festiwal zakończy się w sobotę, 1 czerwca. 

 

Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych: „Ukołysz mnie” reż. David Tejer
Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych: „Ukołysz mnie” reż. David Tejer
Mat. pras.

 

W ramach drugiego pokazu specjalnego zobaczymy na festiwalu “Opowieści okrągłego stołu” Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza z roku 1989 (sobota, godz. 15).

Podczas festiwalu będzie też okazja, aby zapoznać się bądź przypomnieć sobie dzieła wybitnych reżyserów polskich, którzy przewodniczą w tegorocznych konkursach: Andrzeja Fidyka i Janusza Zaorskiego.

W piątek o godz. 17 rozpocznie się mini przegląd filmów Janusza Zaorskiego, który przewodniczy w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych tegorocznego GDFF. Po emisji dwóch filmów odbędzie się spotkanie z reżyserem. Taką samą formułę przyjęto również przy spotkaniu z Andrzejem Fidykiem, przewodniczącym Konkursu Głównego. Jego obrazy obejrzymy w czwartek od godz. 16.  

 

„Jesteś moim przyjacielem” w reż. Petra Lataster-Czisch zobaczymy w Konkursie Głównym. To wzruszająca opowieść o tym, że poczucie przynależności i potrzeba przyjaźni są bardzo istotną częścią ludzkiego życia
„Jesteś moim przyjacielem” w reż. Petra Lataster-Czisch zobaczymy w Konkursie Głównym. To wzruszająca opowieść o tym, że poczucie przynależności i potrzeba przyjaźni są bardzo istotną częścią ludzkiego życia
Mat. pras.

 

Kto wybiera zwyciężców

W jury Konkursu Głównego 17. edycji Gdańsk DocFilm Festival zasiadają: jako przewodniczący Andrzej Fidyk, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, twórca popularnych programów telewizyjnych: "Czas na dokument", "Miej oczy szeroko otwarte" i "Oglądaj z Andrzejem Fidykiem", a także Monika Pawluczuk, reżyserka mająca w dorobku filmy nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych, takie jak: „Kiedy będę ptakiem” i „Koniec świata”. W składzie jurorskim znalazł się również Tom McSorley, krytyk filmowy, wykładowca i dyrektor Kanadyjskiego Instytutu Filmowego.

Zwycięzców w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych wybierać będą oprócz Janusza Zaorskiego - twórcy takich filmów, jak: „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie” czy „Piłkarski poker”, aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak i autor zdjęć Petro Aleksowski. 

 

Nagrody i zakończenie festiwalu

„Gdańskie Dźwigi” - nagrodę w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych funduje Fundacja Gdańska. Kto ją otrzyma oraz kto zwycięży w 17. GDFF i odbierze statuetkę “Brama wolności’” wraz z nagrodą ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego filmu festiwalu Konkursu Głównego dowiemy się w sobotę podczas gali o godz. 19. Po wręczeniu nagród obejrzymy po raz kolejny wyróżnione filmy.

Pełny program festiwalu na stronie: https://www.facebook.com/gdansk.docfilm.festival

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl