PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

16 osób zostało wybranych do III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek

16 osób zostało wybranych do III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek
Ustalony został skład III kadencji Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek. Wszystkie osoby wchodzące w skład rady są zaangażowane w działalność społeczną i na rzecz integracji imigrantów. Kadencja trwa dwa lata. 18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migrantów.
rada

 

- Gdańsk jest atrakcyjnym miejscem do życia dla coraz większej społeczności imigrantek i imigrantów, którzy aktywnie współpracują z instytucjami i organizacjami odpowiadającymi za wsparcie integracji. Głównym gremium, które nas wspiera jest Rada, dlatego bardzo cieszymy się, że nowa grupa się ukonstytuowała i będziemy mogli niebawem zasiąść do wspólnej pracy. Działalność poprzedniej Rady była bardzo owocna, za co bardzo jej członkiniom i członkom jesteśmy wdzięczni – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. edukacji i usług społecznych.

Międzynarodowy Dzień Migrantów obchodzony jest 18 grudnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu zwrócenia uwagi na potrzebę przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich osób żyjących poza krajem swojego pochodzenia.


Do członkostwa w Gdańskiej Radzie Imigrantów i Imigrantek III kadencji aplikowało 26 osób. Wszystkie osoby kandydujące charakteryzowały się interesującym życiorysem i zaangażowaniem w działalność na rzecz społeczeństwa, w tym imigrantów i imigrantek. Ostatecznie na członkinie i członków rady prezydent Gdańska wybrała 16 osób. Rada III kadencji składać się będzie z 5 osób z Ukrainy, 4 z Białorusi, 2 z Rosji, 1 z Niemiec, 1 z Włoch, 1 z Czeczenii, 1 z ukraińskiego Krymu (Krymska Tatarka) i 1 pochodzenia polsko-nigeryjsko-amerykańskiego.

Wśród wybranych osób pięć było członkami/członkiniami II kadencji rady. Wśród wybranych osób są reprezentanci i reprezentantki obszaru edukacji - szkół podstawowych, jak i uczelni wyższych, osoby pracujące w korporacjach i w mniejszych firmach z różnych obszarów, posiadające własne biznesy i organizacje, a także pracujące w organizacjach pozarządowych. Jedna z osób reprezentuje Kościół Chrześcijan Baptystów.

Członkowie Rady doradzają prezydentowi Gdańska w zakresie spraw będących przedmiotem Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Uczestniczą wdrażaniu przesłanek z modelu, angażują się w pomoc i wspieranie osób przybywających do naszego miasta z różnych stron świata. Współpracują z organizacjami i instytucjami zajmującymi się tematyką integracji i migracji.

Poprzednia kadencja Rady zakończyła swoją działalność 16 października 2020 r. Kadencja Rady trwa 2 lata od dnia jej powołania. Rada jest powoływana na mocy Uchwały o przyjęciu na terenie Gdańska Modelu Integracji Imigrantów.

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze