PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

16. Manifa Trójmiasto w naszym mieście - dla równości i planety

16. Manifa Trójmiasto w naszym mieście - dla równości i planety
“Kobiety i Ziemia mają za dużo do zniesienia” to hasło Manify Trójmiasto 2020, która w tym roku rozpocznie się pod Fontanną Neptuna o godz. 14.00 - oczywiście w przypadający w niedzielę Dzień Kobiet, obchodzony na całym świecie już od 110 lat.
W ubiegłym roku Manifa Trójmiasto odbyła się w Gdyni, w 2020 wraca do Gdańska
W ubiegłym roku Manifa Trójmiasto odbyła się w Gdyni, w 2020 wraca do Gdańska
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

- Chcemy zamanifestować, że dość już mamy nierównego traktowania, przemocy seksualnej i domowej, szklanych sufitów i sprowadzania kobiet do roli ozdoby lub inkubatora – piszą organizatorki Manify Trójmiasto w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku. - Przeciwstawiamy się dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową, wyznanie / bezwyznaniowość, status ekonomiczny i każdą inną przesłankę, której uchybienie narusza prawa człowieka.

- W tym roku solidaryzujemy się z ruchami klimatycznymi – dodaje Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, przewodnicząca tegorocznego zgromadzenia. - To my kobiety, dbając o bliskich, ponosimy największe koszty suszy, huraganów, powodzi czy smogu. Mówimy dość niszczeniu Ziemi przez kapitalizm i patriarchat.

Manifa rozpocznie się o godz. 14.00 pod Fontanną Neptuna na Długim Targu, skąd przejdzie na Targ Węglowy - z towarzyszeniem zespołu bębniarskiego Rhythms of Resistance Trójmiasto, który od lat rozgrzewa uczestniczki i uczestników tego wydarzenia. Muzycznie wydarzenie wzbogaci również Chór TAK, a sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet będzie można wyrazić w tańcu z inicjatywą Nazywam się Miliard / One Billion Rising Poland. 

 

Julia Lassmann

 

Po przemarszu będzie można odpocząć w manifowym miasteczku przy Katowni na Targu Węglowym i do godz. 17.00 zapoznać się z prowadzonymi lokalnie działaniami na rzecz przeciwdziałania przemocy, wyrównywania szans i walki z dyskryminacją.

Punktualnie o godz. 16.00 uczestniczki zgromadzenia przyłączą się do międzynarodowej akcji #GlobalScream i przez minutę będą krzyczeć “by wyzwolić emocje, zjednoczyć się w siostrzanym krzyku i poczuć kobiecą moc”.

Do udziału w Manifie zaproszone są wszystkie osoby i organizacje, które popierają jej postulaty. Można przynosić własne transparenty, flagi i hasła.

Więcej na temat postulatów Manify i jej programu na Fb.

Wśród organizatorów Manify Trójmiasto jest blisko dwadzieścia organizacji, inicjatyw i partii politycznych.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl