• Start
  • Wiadomości
  • 15 lat Polski w UE. Rowerzyści opanowali Tunel pod Martwą Wisłą WIDEO I ZDJĘCIA

15 lat Polski w UE. Rowerzyści opanowali Tunel pod Martwą Wisłą WIDEO I ZDJĘCIA

W niedzielę, 28 kwietnia 2019 r., kilkuset rowerzystów przejechało Tunelem pod Martwą Wisłą. Od trzech lat gdańszczanie świętują w ten sposób kolejne rocznice oddania do użytku tej ważnej inwestycji. W tym roku również uczcili w ten sposób 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
28.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tu nie chodzi o trening i wyniki. Ważne są niezapomniane przeżycia
Tu nie chodzi o trening i wyniki. Ważne są niezapomniane przeżycia
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Drugiego takiego obiektu drogowego w Polsce nie ma. Gdański tunel pod Martwą Wisłą ma ponad 1,3 km długości, a w najgłębszym miejscu przebiega pod dnem rzeki aż 35 metrów poniżej lustra wody. Zmienił on w sposób zasadniczy krajobraz komunikacyjny w Gdańsku – o ok. 30 proc. spadła liczba aut przejeżdżających przez centrum miasta ulicą Podwale Grodzkie. Wprowadzono bowiem ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 24 ton.

Tunel ze względów bezpieczeństwa nie jest na co dzień dostępny dla pieszych i rowerzystów, ale jest jeden taki dzień w roku, to zawsze któraś z kwietniowych niedziel, kiedy właśnie cykliści „rządzą” w tunelu. Zaczęło się od tego, że dzień przed oficjalnym otwarciem (24 kwietnia 2016 r.) nowego i spektakularnego obiektu spotkali się rowerzyści, którzy świętowali zakończenie jego budowy. W trakcie wystąpienia prezydenta Pawła Adamowicza padła propozycja, by każdego roku, w rocznicę otwarcia tunelu pod Martwą Wisłą, organizować w nim wspólny przejazd rowerowy. Prezydent zgodził się ... i tak narodziła się nowa gdańska tradycja.

Zobacz relację wideo:


Tak było i tym razem. Mimo nie najlepszej prognozy pogody, na miejscu zbiórki pod Stadionem Energa Gdańsk już pół godziny przed startem peletonu, pojawiły się grupki rowerzystów. Chmury gromadziły się na niebie, ale nie padało. Przyjeżdżali znajomi, przybyły całe rodziny. Niektórzy mieli przymocowane do rowerowych ram flagi Gdańska, inni flagi Unii Europejskiej, bo w tym roku świętowano nie tylko rocznicę zbudowania tunelu, ale też 15-lecie wstąpienia Polski do UE.

Przed przejazdem czas umilali uczestnikom rowerowi akrobaci
Przed przejazdem czas umilali uczestnikom rowerowi akrobaci
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Chcemy przypomnieć, że właśnie ten tunel powstał dzięki finansowemu wsparciu z unijnych funduszy – mówili rowerzyści.

- Rozpoczynamy oktawę świętowania 15-lecia Polski w Unii Europejskiej – powiedziała uczestnicząca w przejeździe prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Pamiętajmy, że 1. maja też wiele będzie się działo, dokładnie w dzień 15. rocznicy naszego wejścia do Unii Europejskiej. Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo raz w roku można przejechać rowerem Tunelem pod Martwą Wisłą.

W tym roku świętowano też 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej
W tym roku świętowano też 15. wejścia Polski do Unii Europejskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Po godz. 11.00 peleton ruszył w asyście służb porządkowych w kierunku wjazdu do tunelu. Obiekt został czasowo zamknięty dla samochodów. Przejazd zabezpieczała też policja. Sama rowerowa wyprawa do wnętrza tunelu nie jest specjalnie wymagająca nawet dla mniej wprawionych rowerzystów.

Od strony Letnicy najpierw czekał na nich lekki zjazd, a następnie lekki podjazd. Od strony Przeróbki organizatorzy rozebrali barierkę ochronną, dzięki czemu można było od razu zawrócić do drugiej nitki tunelu.

Trasa przejazdu nie była trudna. Każdy w swoim indywidualnym tempie mógł ją pokonać
Trasa przejazdu nie była trudna. Każdy w swoim indywidualnym tempie mógł ją pokonać
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Trasa łatwa, szybka i przyjemna. Nie o trening tu bowiem chodzi, ale o niezapomniane przeżycia. Kogo wystraszyła niepewna pogoda, niech żałuje.

Czytaj też: Stwórzmy razem flagę UE. Gdańsk świętuje wejście do wspólnoty PLAN OBCHODÓW

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej