• Start
  • Wiadomości
  • 15. Festiwal Goldbergowski od środy, 4 listopada. Wszystkie koncerty transmitowane online

15. Festiwal Goldbergowski od środy, 4 listopada. Wszystkie koncerty transmitowane online

Od środy do niedzieli wieczory będzie można spędzić przy dźwiękach muzyki dawnej za sprawą. 15. edycja Festiwalu Goldbergowskiego, organizowanego w Gdańsku, z uwagi na epidemię ma charakter online: wszystkie koncerty będą transmitowane przez www.goldbergfestival.pl oraz www.gdansk.pl. Dodatkowo w sobotę, 7 listopada, przed publicznością w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury wystąpi Zespół Arte dei Suonatori oraz Marcin Świątkiewicz.
03.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
15. edycję Festiwalu Goldbergowskiego zainauguruje Andrea Buccarella - włoski klawesynista, organista i dyrygent, uznawany za jednego z najbardziej cenionych muzyków swojej generacji, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej
15. edycję Festiwalu Goldbergowskiego zainauguruje Andrea Buccarella - włoski klawesynista, organista i dyrygent, uznawany za jednego z najbardziej cenionych muzyków swojej generacji, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej
mat. organizatora

 

 

Tegoroczna, 15 już. edycja cieszącego się co roku dużą popularnością wśród melomanów Festiwalu Goldbergowskiego - jedynego takiego wydarzenia poświęconego twórczości gdańszczanina-wirtuoza, który zainspirował między innymi Jana Sebastiana Bacha i innych wielkich kompozytorów - będzie miała nieco inny charakter niż dotychczas. Powodem, podobnie jak w przypadku innych imprez kulturalnych i muzycznych organizowanych w całym kraju, ale i za granicą, jest epidemia koronawirusa.

- Miałam poważne obawy, czy udałoby się zaprosić do Gdańska artystów zagranicznych. Dlatego podczas tegorocznej edycji wystąpią oni w miejscach swojego pobytu, a każdy z koncertów zostanie zarejestrowany i będzie można oglądać go w internecie - tłumaczy Alina Ratkowska, dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego, którego 15. edycja rozpocznie się w środę, 4 listopada, i potrwa do niedzieli, 8 listopada (wydarzenie przeniesiono z przełomu sierpnia i września).

Każdy z zespołów muzyki dawnej i solistów zaproszonych do udziału w festiwalu przygotuje specjalny repertuar, który przybliży publiczności muzyczne dziedzictwo dawnego Gdańska. Usłyszymy kompozycje autorów działających w tym mieście, lub w jakiś sposób z nim związanych - na przykład gdańskich kapelmistrzów, dworskich urzędników „muzycznych”, żyjących w XVII i XVIII wieku.

- Wszystkie prezentacje są przygotowywane pod kątem występu Festiwalu Goldbergowskiego. To szczególna okoliczność, ponieważ zazwyczaj zespoły mają już przygotowane swoje propozycje koncertowe i przedstawiają je przed publicznością w różnych miejscach. Tutaj usłyszymy dedykowane koncerty na festiwal - mówi Alina Ratkowska.

Koncerty będą rejestrowane lokalnie, w miejscach działalności zaproszonych na festiwal muzyków - w Niemczech Francji, Szwajcarii oraz Polsce - gdzie wystąpi zespół Arte dei Suonatori wraz z solistą Marcinem Świątkiewiczem. To wydarzenie jako jedyne odbędzie się z udziałem publiczności, choć mocno ograniczonej obostrzeniami reżimu sanitarnego - do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku będzie mogło przyjść jedynie 30. słuchaczy. Dlatego także i ono będzie transmitowane online.

 

Musica Fiata to niemiecki zespół instrumentów historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVI i XVII wieku
Musica Fiata to niemiecki zespół instrumentów historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVI i XVII wieku
mat. organizatora

 

Wydarzenie zainauguruje koncert, w środę, 4 listopada - o godzinie 19:00 z sali Scholi Cantorum Basiliensis Hochschule für Alte Musik w Szwajcarii zabrzmią słynne „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu włoskiego klawesynisty, żyjącego i tworzącego w szwajcarskiej Bazylei, Andrei Buccarellego. Specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej artysta należy do grona najbardziej cenionych, ale też utytułowanych muzyków swojej generacji. Podczas festiwalu usłyszeć będzie można w jego wykonaniu utwór, który sprawił, że nazwisko gdańskiego klawesynisty na trwałe zapisało się w historii muzyki.

Dzień później, w czwartek, 5 listopada, w Christuskirche w Berlinie, w ramach festiwalu wystąpią natomiast aż dwie grupy instrumentalistów: niezwykle ceniony niemiecki zespół instrumentalny Musica Fiata, i uzupełniają go La Capella Ducale - obie pod dyrekcją założyciela, Rolanda Wilsona. Przedstawią między innymi oratoria gdańskiego kapelmistrza Kaspara Förstera, żyjącego w latach 1617-1673.

Za sprawą kolejnego występu - w piątek, 6 listopada - przeniesiemy się do francuskiego opactwa Royaumont, we współpracy z którym udało się przygotować koncert grupy Les Folies Françoises. Zabrzmi muzyka nauczycieli Goldberga - pierwszym z nich po wyjeździe z rodzinnego Gdańska był Wilhelm Friedemann Bach, a później jego ojciec Johann Sebastian.

Jedyna z tegorocznych prezentacji - zaplanowanych w tradycyjnej stacjonarnej odsłonie - odbędzie się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w sobotę, 7 listopada. Złoży się na nią koncert klawesynowy patrona festiwalu, wykonany przez znakomitego polskiego klawesynistę Marcina Świątkiewicza, wraz z towarzyszącym mu zespołem Arte dei Suonatori (uwaga, koncert jest biletowany, szczegóły w programie poniżej). Wcześniej tego dnia - o godzinie 17:00 - w Herbaciarni w klasztorze Ojców Oblatów, odbędzie się spotkanie promujące publikacje poświęcone Goldbergowi, wydane przez Chopin University Press. Prezentację wydawnictw poprowadzi redaktor Beata Stylińska z PR2 Polskiego Radia. Oba wydarzenia będą transmitowane online.

Podczas finałowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 8 listopada pod kierunkiem Michaela Alexandra Willensa wystąpią soliści i orkiestra Kölner Akademie. Artyści wykonają między innymi utwory Johanna Balthasara Erbena, działającego w Gdańsku na stanowisku kapelmistrza w latach 1658-1686. Koncert zarejestrowany zostanie w kościele ewangelickim w Ehrenfeld, będącej jedną z dzielnic Kolonii.

 

Roland Wilson jako założyciel i dyrektor Musica Fiata występował na czołowych festiwalach w całej Europie i był częstym gościnnym członkiem w wielu renomowanych zespołach muzyki dawnej
Roland Wilson jako założyciel i dyrektor Musica Fiata występował na czołowych festiwalach w całej Europie i był częstym gościnnym członkiem w wielu renomowanych zespołach muzyki dawnej
mat. organizatora

 

Program 15. Festiwalu Goldbergowskiego:

Środa, 4 listopada, godzina 19:00, on-line na www.goldbergfestival.pl oraz www.gdansk.pl - Koncert inauguracyjny. Wystąpi Andrea Buccarella (klawesyn). W programie Jan Sebastian Bach „Wariacje Goldbergowskie”.

Czwartek, 5 listopada, godzina 19:00, koncert on-line na www.goldbergfestival.pl oraz www.gdansk.pl - wystąpi La Capella Ducale & Musica Fiata pod batutą Rolanda Wilsona. W programie między innymi kompozycje Kaspara Förstera. Rejestracja nagrania w Christuskirche, Berlin-Oberschöneweide.

Piątek, 6 listopada, godzina 19:00, koncert on-line na www.goldbergfestival.pl oraz www.gdansk.pl - „Goldberg i jego mistrzowie”. Wystąpi Les Folies Françoises w składzie: Jocelyn Daubigney (flet), François Poly (wiolonczela) i Béatrice Martin (klawesyn). W programie kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Wilhelma Friedemanna Bacha. Rejestracja nagrania w Bibliotece Opactwa Royaumont (Francja).

Sobota, 7 listopada, godzina 19:00, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury (ul. Elżbietańska 9/10) oraz on-line: www.goldbergfestival.pl i www.gdansk.pl - wystąpi Zespół Arte dei Suonatori oraz Marcin Świątkiewicz (klawesyn). W programie między innymi Koncert klawesynowy Johanna Gotlieba Goldberga. Bilety do OCEiK: normalny 30 zł, ulgowy (młodzież szkolna i studencka z ważną legitymacją, emeryci i renciści, posiadacze Karty do Kultury/Karty Dużej Rodziny) 20 zł. Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem po wcześniejszej rezerwacji pod adresem: rezerwacja@goldbergfestival.pl.

Niedziela, 8 listopada, godzina 19:00, koncert on-line na www.goldbergfestival.pl oraz www.gdansk.pl - „Confitebor tibi Domine”. Wystąpi Kölner Akademie pod batutą Michaela Alexandra Willensa. W programie między innymi sakralna muzyka gdańskiego kapelmistrza Johanna Balthasara Erbena. Rejestracja nagrania w Friedenskirche Evangelische Kirchengemeinde, Ehrenfeld.

 

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę