PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

14. Festiwal Metropolia Jest Okey od 27 do 30 grudnia online. W programie nie tylko koncerty

14. Festiwal Metropolia Jest Okey od 27 do 30 grudnia online. W programie nie tylko koncerty
Tradycyjnie pod koniec roku Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wielkie święto muzyki w Trójmieście i na Pomorzu: Festiwal Metropolia jest Okey. 14. edycja wydarzenia w całości odbędzie się online - w programie koncerty m.in. No Limits, Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Obrasqi, Aleph i Aneta Wadowska quartet; promocja książki „Czytanie Pomorza #5” i spektakl Teatru Dada von Bzdülöw. Udział w całym festiwalu jest bezpłatny.
Trójmiejski zespół No Limits wystąpi pierwszego dnia festiwalu Metropolia Jest Okey - w niedzielę, 27 grudnia, o godzinie 18:00. Koncert będzie transmitowany online z klubu Parlament
Trójmiejski zespół No Limits wystąpi pierwszego dnia festiwalu Metropolia Jest Okey - w niedzielę, 27 grudnia, o godzinie 18:00. Koncert będzie transmitowany online z klubu Parlament
fot. Iwona Wojdowska i Jacek Chmielewski

Od niedzieli, 27 grudnia, do środy, 30 grudnia, Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza wszystkich przed komputery, do wspólnego - po raz pierwszy w zaciszu domowym - uczestnictwa w wielkim święcie muzyki i kultury, Festiwalu Metropolia jest Okey. 14. edycja wydarzenia w całości odbędzie się online - koncerty i wydarzenia towarzyszące transmitowane będą bezpłatnie na Facebooku - na stronie festiwalu.

Atrakcje odbywać się będą tradycyjnie w klubie Parlament, Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, i w Centrum Świętego Jana. Wzorem ostatnich lat, kiedy zasięg imprezy powiększył się o nowe miejsca wydarzeń - między innymi o Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie - dołączyli w tym roku kolejni partnerzy: Żuławski Ośrodek Kultury oraz Fundacja Ramtamtam z Sopotu.

Muzyczną część festiwalu zainauguruje koncert grupy No Limits, która będzie świętować trzydziestolecie obecności scenicznej - legendarny trójmiejski zespół wystąpi w oryginalnym składzie. Na tej samej scenie pojawi się też zespół FreeQ ButiQ z Glennem Meyerem z grupy Blenders oraz Dobrzy Ludzie - nowy projekt lidera zespołu Kobiety, Grzegorza Nawrockiego. A prosto z Żuławskiego Ośrodka Kultury transmitowany będzie koncert wokalistki jazzowej Joanny Knitter, która z towarzyszącymi jej muzykami wykona utwory Arethy Franklin. Ciekawym wydarzeniem muzycznym tegorocznej edycji festiwalu będzie także między innymi koncert zatytułowany „Druga fala”, podczas którego na scenie Radia Gdańsk wystąpią dzieci muzyków tworzących Trójmiejską Scenę Alternatywną lat 80.

 

Utwory Arethy Franklin zabrzmią podczas festiwalu za sprawą Joanny Knitter i jej projektu Blues & Folk Connection. Nz. wokalistka podczas koncertu „Jutro będzie dobry dzień” w Operze Leśnej (towarzyszy jej Wojciech Staroniewicz)
Utwory Arethy Franklin zabrzmią podczas festiwalu za sprawą Joanny Knitter i jej projektu Blues & Folk Connection. Nz. wokalistka podczas koncertu „Jutro będzie dobry dzień” w Operze Leśnej (towarzyszy jej Wojciech Staroniewicz)
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

W ramach spotkania literackiego odbędzie się promocja publikacji „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #5 - oryginalnego wydawnictwa Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wśród autorów antologii znaleźli się poeci Wojciech Boros („Nocne życie Trójmiasta”) i Andrzej Fac („Spacery tropem Róży Ostrowskiej”), czy literaturoznawca dr Janusz Mosakowski („Gdańsk śladami niemieckojęzycznej literatury”). W książce pojawiła się też trasa wyznaczona miejscami Lecha Bądkowskiego - 2020 na Pomorzu był rokiem poświęconym temu wybitnemu samorządowcowi i literatowi. Spotkanie poprowadzi aktor i kabareciarz Szymon Jachimek.

O tym, jak szczególna jest to odsłona festiwalu, przypominać będzie nie tylko formuła wirtualna. Twórcy wydarzenia i artyści występujący będą odwoływać się do bieżących wydarzeń.

- Rok 2020 jest szczególnie trudny dla nas wszystkich. Również dla kultury i artystów. Dlatego jako organizatorzy staramy się wspierać artystów przy każdej okazji, tak, jak przy wiosennej Akcji Kulturalna Zaraza - mówią organizatorzy. - Tegoroczna edycja będzie też hołdem dla bohaterów ostatnich miesięcy: pracowników służby zdrowia i protestujących na Białorusi. Nasza solidarność przejawiać się będzie w sposób artystyczny, podczas koncertów i wydarzeń towarzyszących. O tym, jak ważne miejsce w życiu każdego człowieka zajmuje kultura, doświadczyliśmy wszyscy podczas izolacji. Niech głos artystów będzie słyszalny.

 

Program 14. Festiwalu Metropolia Jest Okey:

Niedziela, 27 grudnia
- godzina 17:30, Klub Parlament - przemówienie i rozdanie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego. Prowadzenie: Konrad Mielnik;
- godzina 18:00, Klub Parlament - koncerty: No Limits, FreeQ ButiQ, Przyborowski, Roots Cafe, Słowiańska Dusza;
- godzina 19:00, Żuławski Ośrodek Kultury - koncert: Joanna Knitter Blues & Folk Connection „Aretha”.

Poniedziałek, 28 grudnia
- godzina 19:00, Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie - koncerty: Obrasqi, Nawrocki & Dobrzy Ludzie.

Wtorek, 29 grudnia
- godzina 18:00 - promocja książki „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #5”;
- godzina 19:00, Sala prób Ramtatamtam w Sopocie - koncerty: Aleph, Aneta Wadowska quartet, Es & Ex;
- godzina 19:00, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie - koncert: Ilona Damięcka Trio.

Środa, 30 grudnia
- godzina 19:00, Centrum św. Jana Teatr - spektakl: Dada von Bzdülöw „To to To” (Kasia Chmielewska / Jakub Truszkowski);
- godzina 19:00, Radio Gdańsk - koncert na żywo: Druga Fala.

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze