PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
14. Festiwal Filmów Jednominutowych. FINAŁ w Gdańsku, 16-17 października
14. Festiwal Filmów Jednominutowych. FINAŁ w Gdańsku, 16-17 października
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na finał Festiwalu Filmów Jednominutowych. W programie pokazy ubiegłorocznych zwycięskich produkcji i spotkania z twórcami. Wydarzenia będą odbywały się w Ratuszu Staromiejskim oraz Centrum św. Jana. Wstęp wolny.
Kadr z filmu Oddech, autorstwa Grzegorza Myćki, prezentowanego podczas pokazu specjalnego na gali finałowej 12. Festiwalu Filmów Jednominutowych
Kadr z filmu Oddech, autorstwa Grzegorza Myćki, prezentowanego podczas pokazu specjalnego na gali finałowej 12. Festiwalu Filmów Jednominutowych
Autor: Grzegorz Myćka

 

Festiwal Filmów Jednominutowych co roku - już od 13. lat - zaprasza młodych filmowców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, do udziału w konkursie na krótki film.

Finał wydarzenia odbędzie się w środę i czwartek, 16-17 października, 2019 r. Złożą się na niego spotkania z jurorami konkursu na film jednominutowy, którzy zaprezentują wielostronne spojrzenie na fenomen filmu, oraz gala wręczenia nagród połączona z pokazem najlepszych jednominutówek z minionego roku.

- Zamknięcie wizji artystycznej w jednej minucie to wielkie wyzwanie, wymagające dyscypliny i kreatywności. Cechy te charakteryzują grupę filmowców, których prace obejrzycie Państwo na pokazie pokonkursowym - zapraszają organizatorzy.

 

 

PROGRAM 14. FESTIWALU FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH

 

Środa, 16 października, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35):

- godz. 17:00 - Spotkania z Jurorami. Dawid Adamek i Agnieszka Pisarek: o prowadzeniu kanału „Sfilmowani” - jednym z najpopularniejszych dyskusyjnych kanałów filmowych na polskim YouTube (ponad 165 000 subskrypcji), gdzie omawiane są premiery kinowe, seriale i rankingi, pojawiają się też relacj z festiwalu.

Prowadzenie: Piotr Kurpiewski.

 

- godz. 18:00 - Spotkania z Jurorami. Bartosz Kruhlik: o reżyserii filmowej. O jurorze: reżyser, absolwent szkoły filmowej w Łodzi. Jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na festiwalach około 500 razy (m. in. w San Sebastian, Karlovych Varach i Montrealu), gromadząc blisko 150 nagród i wyróżnień. Reklama społeczna „Poznaj mnie lepiej” jego autorstwa zdobyła wyróżnienie na 11. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku. W 2019 roku debiutancki pełnometrażowy film fabularny Kruhlika „Supernova” zdobył nagrodę za najlepszy debiut reżyserski podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Prowadzenie: Krzysztof Kornacki.

 

- godz. 20:00 - Total Recall: Międzynarodowy Festiwal Renarracji Filmów (konkurs opowiadania filmów). Total Recall to międzynarodowy festiwal renarracji filmów, stworzony przez Bernda Terstegge w 1999 roku. Przez ten czas opowiedzianych zostało ponad 500 filmów. Total Recall to zderzenie słowa mówionego i obrazu. Festiwal renarracji filmów od lat zjednuje wielbicieli kina na całym świecie. Podczas październikowego spotkania każdy z uczestników będzie mógł opowiedzieć o swoim najlepszym lub najgorszym doświadczeniu filmowym. Pojedyncza scena czy całość obrazu – tylko od Was zależy, co wybierzecie. Gatunek i forma filmu są dowolne. Na wystąpienie i zjednanie sobie publiczności macie 10 minut: bez notatek, rekwizytów, dźwięku, bez dodatkowych pomocy. Na koniec wieczoru widzowie wskażą osobę, której opowieść była najlepsza.

Prowadzenie: Bernd Terstegge.

 

Czwartek, 17 października, Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50):

- godz. 19:00 - Gala wręczenia nagród i pokaz najlepszych filmów jednominutowych. Prowadzenie: Szymon Jachimek.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

Patroni i Mecenasi 14. Festiwalu Filmów Jednominutowych: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Więcej o Festiwalu Filmów Jednominutowych tutaj: Jednominutówki.

 
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl