PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

13. międzynarodowe targi TRAKO 2019 - święto branży kolejowej w Gdańsku od wtorku

13. międzynarodowe targi TRAKO 2019 - święto branży kolejowej w Gdańsku od wtorku
Na gdańskie targi TRAKO, które odbywają się w dniach 24 - 27 września, przyjedzie ponad 700 wystawców z 30 krajów. Wydarzenie to przede wszystkim spotkanie branżowe, ale fani transportu szynowego i ci, którzy rozważają karierę w kolejnictwie, także będą mieli swój dzień - ogólnodostępny piątek. Terenowa ekspozycja taboru dostępna jest codziennie i bezpłatnie.
Targi to stoiska wystawców w halach oraz ekspozycja plenerowa tramwajów, lokomotyw i wagonów
Targi to stoiska wystawców w halach oraz ekspozycja plenerowa tramwajów, lokomotyw i wagonów
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

“Miasteczko kolejowe” wokół siedziby Centrum Wystawienniczo - Kongresowego AMBEREXPO, gdzie odbywa się 13. edycja Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, rośnie już od tygodnia. Pod ekspozycję taboru oraz maszyn i urządzeń torowych przygotowano tu tysiąc metrów torów.

W odbywających się co dwa lata targach udział weźmie w tym roku ponad 700 wystawców z 30 krajów z całego świata. TRAKO to największe w Polsce spotkania branży transportu szynowego i drugie co do wielkości i znaczenia targi kolejowe w Europie (po berlińskich). W poprzedniej edycji gdańskie targi odwiedziło ponad 16,5 tys. osób.

TRAKO to przede wszystkim miejsce spotkań przedstawicieli branży kolejowej i tramwajowej: organizatorów transportu i przewoźników, dostawców technologii, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ekspertów, inżynierów, inwestorów, ale także pasjonatów kolei.

 

W 2017 r. targi TRAKO odwiedziło ponad 16,5 tys. osób
W 2017 r. targi TRAKO odwiedziło ponad 16,5 tys. osób
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W ciągu czterech dni targów (od 24 do 27 września; wtorek - piątek) odbędzie się ponad 40 wydarzeń: debat, seminariów, konferencji, prezentacji i sesji biznesowych. W międzynarodowym gronie uczestników poruszane będą aktualne i priorytetowe dla branży tematy.

Uczestnicy targów to nie tylko przedstawiciele globalnych korporacji, ale także czołówka największych polskich firm z branży kolejowej i tramwajowej, prywatni i samorządowi przewoźnicy, dostawcy technologii dla kolei i taboru.

Szczegółowy opis wszystkich wydarzeń TRAKO`19 na stronie internetowej wydarzenia.

Wspomniana ekspozycja plenerowa taboru prezentowana będzie na torach przy AmberExpo, (w tym także przy peronie Gdańsk Stadion Expo). Zobaczyć będzie tu można tramwaje firm Stadler, PESA i Modertrans oraz prawdziwą „perełkę”: historyczny wagon silnikowy z Bergische Stahlindustrie z wagonem Carl Weyer. Jest to jeden z najstarszych składów tramwajowych w Polsce. 

W plenerze eksponowane będą oczywiście także lokomotywy z wagonami: PKP Intercity, PESA, Bombardier Transportation, NEWAG, PKP Cargo, PLASSER, Stadler oraz liczne maszyny torowe.

Plenerowa część targów jest dostępna bezpłatnie codzienne dla wszystkich chętnych. Hale wystawiennicze zaś udostępnione będą publiczności w piątek (27 września), bilet wstępu kosztuje 15 zł.

Tego samego dnia w AmberExpo odbędzie się Dzień Edukacji i Kariery w branży transportu szynowego, który przygotowano z myślą o osobach poszukujących nowych wyzwań zawodowych (w tym także uczniach, studentach i doktorantach) oraz nauczycielach i dyrektorach szkół. Wystawcy TRAKO przedstawią oferty pracy, staży i praktyk. Wstęp na Dzień jest bezpłatny - wystarczy się zarejestrować. Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Od wtorku do czwartku targi TRAKO będą otwarte w godz. 10-17; w piątek w godz. 10-16.

 

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO odbywają się w 2019 r. po raz 13
Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO odbywają się w 2019 r. po raz 13
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Podczas targów odbędzie się także akcja charytatywna TRAKO DZIECIOM, czyli finał poświęconego tematyce kolejowej konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Savoir-vivre w podróży”. Przeprowadzona zostanie aukcja prac młodych twórców, pozyskane środki zasilą konto Fundacji „Dr Clown”.

Organizatorem targów są Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Grupa PKP. Partnerami targów są firmy Bombardier, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz TRACK TEC. Partnerem Dnia Edukacji i Kariery jest Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Infrastruktury.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl