PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

13. Gdański Festiwal Tańca jesienią. Dwa spektakle w Klubie Żak w najbliższy weekend

13. Gdański Festiwal Tańca jesienią. Dwa spektakle w Klubie Żak w najbliższy weekend
Na jesienną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Tańca złożą się dwa wieczory. W sobotę 20 listopada, zobaczymy produkcje trójmiejskich tancerek: solo „My hopelessness” Joanny Woźnej oraz „Mirroring” Magdaleny Kowali i Anny Zglenickiej. W niedzielę, 21 listopada - spektakl z węgierskiego zespołu Éva Duda Dance Co w choreografii „Mirror”, która jest podsumowaniem dziesięciu lat twórczości Évy Dudy. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Mirroring widzowie poznali premierowo podczas 13. GFT w Klubie Żak. W spektaklu zatańczą Magdalena Kowala i Anna Zglenicka z Hertz Haus
"Mirroring" widzowie poznali premierowo podczas 13. GFT w Klubie Żak. W spektaklu zatańczą Magdalena Kowala i Anna Zglenicka z Hertz Haus
fot. Paweł Wyszomirski

 

SOBOTA, 20 listopada 2021, godz. 19

MIRRORING / Magdalena Kowala, Anna Zglenicka

chor. i wyk.: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka (Hertz Haus) / współpraca artystyczna: Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon / muz.: Wojciech Wilk

spektakl trwa 40 min

„Mirroring” to kolejny duet trójmiejskiego zespołu Hertz Haus, który ma na swoim koncie kilka znaczących produkcji. Wśród nich wyróżniają się: „Solo na cztery kaski i stracony czas” w choreografii Anny Piotrowskiej – jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek polskiej sceny tańca oraz „102,5” – duet nagrodzony na konkursie SzoloDuo w Budapeszcie (1. miejsce i nagroda publiczności), na tegorocznym 3,2,1.. taniec! w Krakowie i MyMove w Tarnowie. 

Spektakl “Mirroring” powstał w ramach rezydencji we współpracy z mentorami Ulriqą Fernqvist i Peterem Svenzonem, założycielami szwedzkiego teatru Art Of Spectra.

13. Gdański Festiwal Tańca w Klubie Żak, czyli 10 dni cielesnych zachwytów i olśnień

Po premierze, która odbyła się w Klubie Żak, 20 sierpnia 2021 na 13. Gdańskim Festiwalu Tańca, Łukasz Rudziński pisał: „Mirroring” w całości organizuje wielka fizyczna bliskość pomiędzy Magdaleną Kowalą i Anną Zglenicką (…) Ich ruch często jest lustrzanym odbiciem, którego granica przebiega pomiędzy ich dłońmi. Wiele też jest tu statycznych póz, wyłanianych na kilka sekund ze światła. Najwięcej jednak bliskości.

Anna Zglenicka jest absolwentką Teatrologii UG, i Intermediów na gdańskiej ASP. Studiowała Taniec w kulturze fizycznej na AWF-ie w Poznaniu. Zdobywa umiejętności i wiedzę na warsztatach tańca współczesnego w Polsce, Tel Awiwie i Londynie. W 2017 nagrodzona indywidualnym wyróżnieniem dla najlepszej tancerki na festiwalu „Otwórz Oczy” w Słupsku. Oprócz tańca zajmuje się sztukami wizualnymi.

Magdalena Kowala rozpoczęła swoją drogę taneczną w Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek w projektach łączących hip hop z tańcem współczesnym. Po przeprowadzce do Gdańska brała udział w spektaklach realizowanych przez Sopocki Teatr Tańca oraz Teatr Znak. Interesuje się sceną taneczną Izraela, brała udział w warsztatach techniki ruchu Gaga w Tel Awiwie oraz w Londynie.

 Éva Duda Dance Co to jeden z najbardziej docenianych zespołów tanecznych na scenie węgierskiej
Éva Duda Dance Co to jeden z najbardziej docenianych zespołów na węgierskiej scenie tanecznej
fot. Gábor DusaMY HOPELESSNESS / Joanna Woźna

chor. i wyk.: Joanna Woźna (Hertz Haus) - trwa 7 minut

„My hopelessness” Joanny Woźnej „dosłownie z hukiem otworzyło wieczór pokazów. (…) Mocny początek tancerka kontynuowała wyrazistym i bardzo technicznym tańcem oraz śmiałym pomysłem zdzierania z siebie kolejnych warstw ubrania - pisała Natalia Szafrankiewicz po pokazie spektaklu na Solo Dance Contest. Premierowo oglądaliśmy jej występ w podczas GFT w sierpniu tego roku.

Joanna Woźna jest zawodową programistką, która pasjonuje się tańcem współczesnym. W ramach zajęć w olsztyńskiej Pracowni Pryzmat brała udział w spektaklach w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i na festiwalu Altofest w Neapolu. Obecnie współtworzy trójmiejski kolektyw Hertz Haus. Szczególnie interesuje ją floorwork, animal flow, kontakt improwizacja i praca z ciężarem.

 

“Mirror” Éva Duda Dance. To spektakl stworzony jako podsumowanie dziesięciolecia istnienia zespołu
“Mirror” Éva Duda Dance. To spektakl stworzony jako podsumowanie dziesięciolecia istnienia zespołu
fot. Dorottya_ÓdorNIEDZIELA, 21 listopada 2021, godz. 19

MIRROR / Éva Duda Dance Co

  • wyk.: Gabriella Bacsó, Márton Csuzi, Csongor Füzesi, Júlia Gaál, Gábor Ivanov, Levente Lukács / Dániel Dragos, Zsófia Temesvári, Anna Szilvási 
  • reż. i chor.: Duda Éva
  • muz.: Péter Kunert, Ábris Gryllus, Astor Piazzola 
  • premiera: marzec 2020, spektakl trwa 40 minut

“Mirror” to spektakl stworzony jako podsumowanie dziesięciolecia istnienia zespołu Éva Duda Dance Co. Jedna z najczystszych prac zespołu, wykonana przez niezwykle sprawnych tancerzy, którzy prezentują pełnię swoich możliwości. Następujące po sobie dynamiczne, intensywne sekwencje, impulsywne partnerowania i prawie całkowity bezruch, noszą piętno unikalnego stylu Évy Dudy, charakteryzującego się dużą dynamiką i fizycznością. Artystka gościła w Klubie Żak jako opiekunka rezydencji w 2019 roku. 

Éva Duda Dance Co uznawana jest za jedną z najlepiej ugruntowanych niezależnych grup tańca współczesnego na Węgrzech. Ich spektakle to wizualnie ekspresyjne choreografie od progresywnych współczesnych dzieł po wysokiej jakości spektakle teatralne z muzyką na żywo i elementami nowego cyrku. Założycielka zespołu – Eva Duda ukończyła Węgierską Akademię Tańca w Budapeszcie i studia z reżyserii scenicznej na University of Arts in Targu-Mures. Jest zapraszana do tworzenia oper i musicali, jako pedagog i mentor przez instytucje i uczelnie m.in. na Węgrzech, w Niemczech Austrii i USA.

- Język ruchowy jest oszałamiający, nie wydaje się nawet ludzki: jakby byli w stanie rozciągnąć ciała poza granice zdolności poruszania się człowieka. Praca Évy Dudy i jej zespołu jest nie do pominięcia na węgierskiej scenie tanecznej. "Mirror" to szczery i estetyczny hołd dla całej twórczości zespołu - pisała po premierze Brigitta Bodza Korsós. 

Na spektaklach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w wydarzeniach przy zachowaniu dystansu i w masce. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie. 

Bilety (obejmują wszystkie prezentacje danego dnia): 25 zł / 20 zł - Karta Do Kultury* / 15 zł – ulgowe* / 10 zł – Karta Tancerza*

  • wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ).
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl