PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

13. All About Freedom Festival. Zwyciężył film reżyserki Teony Strugar Mitevskiej z Macedonii

13. All About Freedom Festival. Zwyciężył film reżyserki Teony Strugar Mitevskiej z Macedonii
W sobotę, 19 października, w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności, ogłoszono zwycięzcę tegorocznego festiwalu poświęconego idei i wartościom wolności. Za najlepszy film 13. All About Freedom Festival uznano obraz pt. "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", w reżyserii Teony Strugar Mitevskiej z Macedonii.
To już koniec 13. All About Freedom Festival. Na zdjęciu: jury konkursowe, osoby prowadzące festiwal i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
To już koniec 13. All About Freedom Festival. Na zdjęciu: jury konkursowe, osoby prowadzące festiwal i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Nagroda AAFF ufundowana przez Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz trafiła do Macedonii. Za najlepszy film 13. All About Freedom Festival uznano obraz pt. "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", w reżyserii Teony Strugar Mitevskiej. Zwyciężczyni, oprócz statuetki, otrzymała też nagrodę finansową w wysokości 30 tys. złotych.

Reżyserki nie było w Gdańsku, przebywa obecnie w Azji. W trakcie uroczystości wyświetlono krótkie nagranie z Szanghaju, w którym Mitevska podziękowała za nagrodę, podkreślając też, że zależy jej na tym, by filmy artystyczne trafiały także do kin, a tym samym do jak szerszej publiczności.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska przekazała więc Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska - symbolicznie.

- Sztuki wizualne używają obrazu, by w sposób subtelny, lecz sugestywny, bogaty w środki i symbole, pokazać prawdy o świecie - mówiła w trakcie uroczystości Agnieszka Owczarczak. - All About Freedom to wydarzenie interdyscyplinarne. Jednak przede wszystkim jest to festiwal obrazu, który od 13 lat prezentuje trudne, bolesne, często ukrywane przed opinią publiczną aktualne tematy i zjawiska. Często ukazując w nowej perspektywie, przypomina nam o problemach społecznych, których jesteśmy świadomi, a które na co dzień odsuwamy od siebie. W każdy z tegorocznych filmów w szczególny sposób wpleciony został wiodący temat festiwalu – wolność.

W tym roku jury oceniało sześć filmów konkursowych, decydując, który z obrazów najtrafniej odnosi się do wyzwań stojących przed współczesnym człowiekiem i prowadzi do lepszego zrozumienia wartości solidarności. W ocenie jego członków wszystkie filmy prezentowały znakomity poziom.

- Zwyciężył film, który w najbardziej uniwersalny sposób opowiada o wolności - podkreślali.

 

Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przekazała nagrodę, symbolicznie, zwyciężczyni tegorocznego festiwalu
Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przekazała nagrodę zwyciężczyni tegorocznego festiwalu - symbolicznie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pozostałe filmy konkursowe tegorocznego festiwalu:

- "Monos - oddział małp" (reż. Alejandro Landes)
- "Portret kobiety w ogniu" (reż. Céline Sciamma)
- "Kwiat szczęścia" (reż. Jessica Hausner)
- "Młody Ahmed" (reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne)
- "Sorry We Missed You" (reż. Ken Loach)

 

13. AAFF odbywał się w dniach 11 - 19 października.

All About Freedom Festival powstał z myśli o wolności i chęci spojrzenia na jej istotę przede wszystkim przez pryzmat artystyczny, ale także nieszablonowy, wyzwolony. Organizatorzy dobierając obrazy filmowe chcieli, by prowokowały do myślenia, by dały impuls do rozważań jej nowych i starych sensów, także konfrontowania myślenia własnego z tym, co myślą inni, tutaj w Polsce i na świecie.

- Wydarzenie to jest platformą otwartej dyskusji, która zakłada, dopuszcza i cieszy się z istnienia wielogłosowości, różnych perspektyw postrzegania, odmiennych form prezentacji, która słucha innych racji, innego oglądu, jest otwarta na doświadczenia, chce poszukiwać i samym poszukiwaniem jest uradowana - zaznacza Basil Kerski, dyrektor ECS, w którym odbywał się AAFF.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze