• Start
  • Wiadomości
  • 12 listopada opieka medyczna jak w święta, ale wizyty u specjalistów nieodwołane

12 listopada opieka medyczna jak w święta, ale wizyty u specjalistów nieodwołane

W dodatkowy dzień wolny po “niepodległościowym weekendzie” ze służby zdrowia korzystamy tak, jak podczas dni wolnych i świątecznych. Z jednym wyjątkiem - wizyty u specjalistów umówione wcześniej i przypadające na ten dzień odbędą się normalnie.
11.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

96211
Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Tu szukamy pomocy nie tylko w nagłych wypadkach zagrażających życiu, ale w dni wolne od pracy, święta i w nocy  
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W Gdańsku pomoc medyczną w trybie nocnej i świątecznej opieki udzielają przede wszystkim szpitale i dwie przychodnie. To nowy sposób świadczenia tego rodzaju usług, który obowiązuje od 1 października 2017 roku, w wyniku ustawy o tzw. “sieci szpitali”.

W wybranych szpitalach stworzono miejsca, w których udzielane są świadczenia w trybie nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Gdańsku to szpitale: dwa szpitale spółki Copernicus - im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha, szpital dziecięcy “Polanki” i 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Jak dowiedzieliśmy się w Pomorskim Oddziale NFZ w Gdańsku w wolny dzień 12 listopada 2018 roku nie przepadają wizyty u specjalistów, umówione wcześniej. Zapisani pacjenci będą przyjmowani normalnie, ale tylko oni - nowi nie będę mogli ani zapisać się tego dnia na wizytę, ani skorzystać z konsultacji.   

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie, w dni wolne od pracy - całodobowo. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. 

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przypomina, że w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia

pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście

  1. Copernicus, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50
  2. Copernicus, Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2
  3. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż)
  4. Szpital dziecięcy “Polanki” , ul Polanki 119 (dzieci i młodzież do 18 r.ż.)
  5. Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4
  6. Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21
  7. Szpitale Pomorskie w Gdyni: 

           Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1,

           Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego, 1

           NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1

       8. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego               10.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę