PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

12. Gdański Festiwal Muzyczny i fortepian w roli głównej

12. Gdański Festiwal Muzyczny i fortepian w roli głównej
Znakomici artyści: 24 solistów, pięć orkiestr i muzyka Chopina, Brahmsa, Paderewskiego i innych. Program Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, organizowanego w mieście od 2008 roku, dominuje w tym roku muzyka fortepianowa. W finale sonaty Mozarta, Faure'go, Debussy'ego i Szymanowskiego zagrają skrzypaczka Bomsori Kim z partnerującym jej Rafałem Blechaczem.
Melomani podczas koncertów, które odbędą się również w kościele św. Jana, będą mogli zachwycić się odrestaurowanym kamiennym ołtarzem
Melomani podczas koncertów, które odbędą się również w kościele św. Jana, będą mogli podziwiać świeżo odrestaurowany kamienny ołtarz w świątyni
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdańskiemu Festiwalowi Muzycznemu co roku przyświeca inna idea kreowana bądź przez artystów rezydentów bądź ważne wydarzenia. Obchodziliśmy już rok Chopina, Verdiego, rezydentami byli Konstanty Andrzej Kulka czy Włodzimierz Nahorny. W tym roku to instrument - fortepian zdominuje program wydarzenia.

Czekają nas koncerty solistów - Krzysztof Książek, laureat konkursu im. F. Chopina na instrumentach historycznych, wykona oryginalną wersję Koncertu fortepianowego f- moll Chopina w poniedziałek, 20 maja, o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim, a 22 maja o godz. 17 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk Theo Ranganathan - laureat nagrody im. J.Waldorffa 52 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku zagra utwory Brahmsa, Liszta i Prokofiewa.

Komu za mało jednego artysty na scenie ma szansę posłuchać fortepianów z udziałem skrzypiec i wiolonczeli - po raz pierwszy 22 maja o godz. 19 w Sali Kameralnej PFB wystąpi trio w składzie Robert Kwiatkowski - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela i Marcin Sikorski - fortepian, a 23 maja, w dużej Sali Koncertowej zagrają Gidon Kremer - skrzypce, Giedre Dirvanauskaite - wiolonczela i Georgijs Osokins - fortepian. Podobny skład zakończy festiwal - w sobotę, 25 maja, godz. 19 koreanka Bomsori Kim - skrzypce zagra z Rafałem Blechaczem. Wykonają sonaty Mozarta, Faure'go, Debussy'ego i Szymanowskiego.

W programie festiwalu nie zabraknie też jak zwykle muzyki wokalno-instrumentalnej, której posłuchamy dwa razy w Centrum św. Jana: 21 maja o godz. 19 będzie to Oratorium Pory Roku Józefa Haydna, a dwa dni później Kantata Na Uroczysty Dzień Urodzin Króla Polski Augusta III.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

 

CZYTAJ:

Kamienny ołtarz w kościele św. Jana odrestaurowany. Udostępniony do oglądania

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl