• Start
  • Wiadomości
  • 11 Listopada z Muzeum Gdańska. Koncert carillonowy i pokazy kucia w Kuźni Wodnej

Święto Niepodległości z Muzeum Gdańska. Koncert carillonowy i pokazy kucia w Kuźni Wodnej

W poniedziałek, 11 listopada, po zakończeniu 17. Parady Niepodległości, przy Muzeum Bursztynu na Targu Węglowym odbędzie się koncert carillonu mobilnego „Gdańsk”. A wieczorem, w Kuźni Wodnej w Oliwie zaplanowano bezpłatne warsztaty wypalania ceramiki i pokazy, podczas których mistrzowie kowalstwa artystycznego wykują Orła Białego.
08.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Carillon mobilny „Gdańsk”
Carillon mobilny „Gdańsk” zabrzmi w Święto Niepodległości, o godz. 11:30, na Targu Węglowym - przy Muzeum Bursztynu
 Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Każdego roku Muzeum Gdańska włącza się w obchody Święta Niepodległości - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska i zdradza szczegóły dotyczące tegorocznego programu. - Carillonistka miejska Monika Kaźmierczak wykona utwory patriotyczne, które zostaną zagrane na jedynym w Polsce carillonie mobilnym. Podobnie jak w roku ubiegłym kowale-artyści ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali będą wykuwali w ogniu symbol naszego kraju - Orła Białego. Drugi zostanie wypalony z gliny - mówi Ossowski.

 

ZOBACZ TEŻ:

Świętuj z nami 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Zobacz, jakie atrakcje przygotowało miasto

 

Utwory patriotyczne upamiętniające odzyskanie Niepodległości oraz aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych polskich kompozytorów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak zabrzmią po zakończeniu przemarszu na Targu Węglowym w poniedziałek, 11 listopada - ok. godz. 11:30. Koncert carillonowy z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości odbędzie się przy Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26).

- To jedna z kilkunastu okazji w roku, by zobaczyć i usłyszeć jedną z wizytówek Gdańska - mówi Monika Kaźmierczak. - Carillon „Gdańsk” to jedyny w tej części Europy instrument mobilny składający się 48. dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów, który może dostać się w dowolne miejsce Polski.

 

Kuźnia Wodna w Oliwie - jeden z najpiękniejszych oddziałów Muzeum Gdańska. Tu jeszcze ze starym dachem
Kuźnia Wodna w Oliwie - jeden z najpiękniejszych oddziałów Muzeum Gdańska. Tu jeszcze ze starym dachem
Fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

Pokazy w Kuźni Wodnej w Oliwie (ul. Bytowska) - już pod nowym dachem - odbywać się będą od godziny 17:00 do 21:00. Będzie to okazja, by podziwiać pracę kowali wykuwających Orła Białego i inne przedmioty z metalu, a także wypalanie orła z ceramiki.

Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, a przygotowane z ceramiki przedmioty wziąć do domu i wysuszyć.

 

Muzeum już od kilku lat organizuje pokazy kowalskie i ceramiczne w Narodowe Święto Niepodległości
Muzeum już od kilku lat organizuje pokazy kowalskie i ceramiczne w Narodowe Święto Niepodległości
Fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

 

- Nasza propozycja to symboliczne nawiązanie do niepodległości wykutej w ogniu. Leszek Supiński będzie wykuwał orła ze stalowej blachy. Tomasz Ramotowski i Adam Czerwiński będą kuć podkowy, a Piotr Czerepak - narzędzia, gwoździe i okucia. Jacek Ilecki z kolei przyjedzie do nas z przygotowanym orłem wykonanym z gliny i zaprezentuje, jak dawniej wypalano przedmioty użytkowe. Orzeł Pana Jacka ma trafić do zbiorów Muzeum Gdańska - mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Wstęp na wydarzenia przygotowane przez Muzeum Gdańska jest bezpłatny.

Zobacz relację z wcześniejszej edycji:

 

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę