PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
11. Gdański Festiwal Tańca. O męskości - jej granicach i stereotypach
11. Gdański Festiwal Tańca. O męskości - jej granicach i stereotypach
11. edycję GFT rozpoczyna przegląd spektakli w wykonaniu artystów, których gdańska widownia miała okazję już poznać dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest. W dniach 23-24 lutego 2019 r. wystąpią Leila Ka, Dominik Więcek, Federica Bottini (w duecie z Laurą Guy) oraz Saraha Bleasdale.
Leila Ka to ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest
Leila Ka to ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest
Paweł Wyszomirski


Gdański Festiwal Tańca wciąż się rozwija. Co roku nie tylko ukazuje kierunki w europejskim tańcu i promuje młodych tancerzy, ale również łączy będąc miejscem spotkań, wspólnej pracy i artystycznego fermentu. Festiwalowi towarzyszy konkurs Solo Dance Contest, który od kiedy otworzył się na międzynarodową aktywność, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony artystów ze świata. W 2017 na ręce konkursowego jury wpłynęło 146 zgłoszeń, rok później już 175.

Jak będzie w tym roku zobaczymy w czerwcu, ale już w najbliższy weekend mamy szansę obejrzeć tancerzy, którzy w tym konkursie występowali.  

Zatańczą dla nas: ubiegłoroczna zwyciężczyni – Leila Ka, która podbiła serca gdańskiej publiczności niezwykle precyzyjnym i ujmującym PODE SER; Dominik Więcek, kilkukrotny finalista, także nagrody publiczności; Federica Bottini, której rozwój sceniczny mogliśmy obserwować na przestrzeni kilku lat, w duecie z Laurą Guy, oraz tegoroczna rezydentka – Sarah Bleasdale, która rozśmieszyła widownię do łez na SDC 2016.

Federica Bottini zatańczy w duecie z Laurą Guy. Federica specjalizuje się w kilku stylach tańca: balecie, hip-hopie, a nawet w capoeirze
Federica Bottini zatańczy w duecie z Laurą Guy. Federica specjalizuje się w kilku stylach tańca: balecie, hip-hopie, a nawet w capoeirze
Paweł Wyszomirski


- Spektakle oscylują wokół tematyki stereotypu męskości, zachowań dozwolonych. Pytają o to, ile prawdy o nas samych pokazujemy, a na ile sami ją znamy. Będą mówić o podobnej tematyce z punktu widzenia różnych osób - wyjaśnia Maria Miotk, kurator festiwalu.

Każde przedstawienie operuje inną techniką i środkami: od przebieranek i śmiechu w INNERMAN – premierowym spektaklu rezydencyjnym, przez błyskotliwą ironię i wzruszenia BROMANCE, aż po zaskakujące, przykuwające uwagę warstwą choreograficzną UP STAY UP i NO CHAO.

W sobotę 23 lutego obejrzymy INNERMAN w wykonaniu Sarah Bleasdale, Nadine Freisleben oraz Angeli Fegers, które pracowały nad spektaklem pod okiem Evy Dudy, cenionej węgierskiej choreografki i wykładowczyni budapesztańskiej Akademii Tańca Współczesnego. Drugim spektaklem będzie NO CHÃO. Zatańczą Leila Ka - zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest 2018 oraz Alexandre Fandard.

“Francuzka imponuje dynamiką, charyzmą, precyzją ruchu” - pisał po występie Leili Ka, rok temu, Mirosław Baran. Leila na co dzień tańczy w prestiżowym zespole Maguy Marin.

Dominik Więcek [na zdj.] wraz z Michałem Przybyłem wystąpi w niedzielę w spektaklu BROMANCE
Dominik Więcek [na zdj.] wraz z Michałem Przybyłem wystąpi w niedzielę w spektaklu BROMANCE
Paweł Wyszomirski


Niedzielne spektakle rozpocznie BROMANCE - spektakl Michała Przybyła i Dominika Więcka.

„Najpiękniejszym fragmentem Bromance'u jest scena tanga, które w wirze skomplikowanych figur, hiperprofesjonalnie odtańcowują obaj performerzy, złączeni ze sobą „ciało w ciało”. Tyle że co rusz w ten wypełniony nieodzowną namiętnością i wzajemną fascynacją nastrój wkrada się jakimś dziwnym, złośliwym trafem „gra w łapki”, wykonywana całkiem serio – obaj walą się po rękach tak, żeby zabolało. A potem znów, jak gdyby nigdy nic, wracają do wypełnionej namiętną bliskością tanecznej partytury.” - napisał po premierze Juliusz Tyszka.

11. edycję GFT zakończy UP STAY UP. Tancerki Laura Guy i Federica Bottini poznały się w trakcie konkursu Solo Dance Contest 2016 i postanowiły nawiązać współpracę.

- To również spektakl o tym, na ile pokazujemy swoje pragnienia w kontakcie z innymi - mówi Maria Miotk.

UP STAY UP powstało w trakcie rezydencji w Lake Studio w Berlinie i zostało zaprezentowane na festiwalach w Skopje Dance Fest i ACT Fest w Bilbao w czerwcu 2017 roku. Laura obecnie tańczy w Ephemera Dance Company, a po szkoleniu w Indiach prowadzi także zajęcia jogi. Federica specjalizuje się w kilku stylach tańca: balecie, hip-hopie, a nawet w capoeirze. Trzykrotnie uczestniczyła w konkursie Solo Dance Contest i dała się poznać widzom, jako żywiołowa i spontaniczna osobowość.


PROGRAM

Sobota, 23.02.2019

godz. 19.00 - INNERMEN / choreografia i wykonanie: Sarah Bleasdale, Nadine Freisleben, Angela Fegers / współpraca artystyczna: Eva Duda / w ramach projektu rezydencja/premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca 2019 / 50 minut / PREMIERA

godz. 21.00 - NO CHÃO / choreografia: Leïla Ka / wykonanie: Leila Ka, Alexandre Fandard / koprodukcja: L’étoile Du Nord (Paris) / Festival La Becquée (Brest) Iadu / La Villette (Paris) / Journées Danse Dense (Paris) / Le 783 (Nantes) / Micadanses (Paris) / Le Théâtre Scène Nationale (St-Nazaire) / 30 minut / pokaz przedpremierowy


Niedziela, 24.02.2019

godz. 19.00 - BROMANCE / koncept, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek/ muzyka: Przemek Degórski/ opieka dramaturgiczna: Anna Królica / zrealizowane w ramach konkursu rezydencyjnego NOWA GENERACJA / produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA / 50 minut / premiera: 5.10.2018

godz. 21.00 - UP STAY UP / koncept i choreografia: Laura Guy, Federica Bottini / 30 minut /  premiera: listopad 2016

BILETY obejmuje dwa spektakle jednego dnia: 30 zł / 25 zł - Karta Do Kultury* / 15 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy / 10 zł – Karta Dużej Rodziny* / 8 zł – Karta Tancerza*.

O TYM:

10. Gdański Festiwal Tańca. Dziesięć dni tanecznej pasji i gracji

Rozpoczął się 9. Gdański Festiwal Tańca. Nie tylko dla tancerzy

Japonka Ruri Mito wygrała konkurs Solo Dance Contest. Kończy się GFT w Żaku

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze