• Start
  • Wiadomości
  • 11. Gdański Festiwal Tańca. Daniel Morales zwycięzcą 10. edycji Solo Dance Contest

11. Gdański Festiwal Tańca. Daniel Morales zwycięzcą 10. edycji Solo Dance Contest

W piątek, 14 czerwca 2019 r., jury 10. Solo Dance Contest ogłosiło zwycięzców jubileuszowego konkursu. Są nimi: Daniel Morales z Hiszpanii, Marie Klemm z Niemiec i Yotam Peled z Izraela, do którego rąk trafiła też Nagroda Publiczności. Polka Wiktoria Reszka otrzymała wyróżnienie.
15.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Daniel Morales z Hiszpanii wygrał tegoroczny 10. Solo Dance Contest
Daniel Morales z Hiszpanii wygrał tegoroczny 10. Solo Dance Contest
fot. Paweł Wyszomirski

 

Do gdańskiego konkursu zgłosiło się w tym roku 75. tancerzy z wielu części świata. Byli to laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie jury zakwalifikowało 25. tancerzy - z Polski, Włoch, Indii, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii i Izraela, a na scenie Żaka obejrzeliśmy 24 sola. Jeden z tancerzy odwołał przyjazd z powodów osobistych.

Po trzydniowych prezentacjach, w środę, 13 czerwca 2019 r., poznaliśmy nazwiska sześciorga laureatów. Na liście znaleźli się: Marie Klemm, Daniel Morales, Katarzyna Myrda, Yotam Peled, Wiktoria Reszka i Ivan Strelkin.

Dziś po obejrzeniu ich tanecznych propozycji po raz kolejny, jury zdecydowało, że pierwsze miejsce i 3 tys. Euro przypadnie Danielowi Moralesowi za solo “Invisible”. Jury uznało, że artysta "konsekwentnie rozwija choreograficzny język, w relacji do ciała i jego pamięci, łącząc ruch, muzykę i obecność sceniczną".

Hiszpan Daniel Morales przyjechał do Gdańska po raz kolejny. Już dwa lata temu, w 2017 r., dał się poznać gdańskiej publiczności jako niezwykle interesujący artysta. Jego spektakl “IRM Vol.1” zajął wówczas drugie miejsce w konkursie Solo Dance Contest. Urodzony na Gran Canarii tancerz, od 2002 r. trenuje tańce uliczne i współczesny. Od 2013 r. pracuje w Tenerife Danza Lab. Dwa lata temu zaczął też reżyserować własne spektakle, także jako rezydent Centrum Choreograficznego La Gomera, El Graner - Mercat de Les Flors i nunART Guinardó. Występuje w CocoonDance Company i Compañía Nómada.

 

Drugie miejsce jury przyznało Marie Klemm za solo “One more drama”
Drugie miejsce jury przyznało Marie Klemm za solo “One more drama”
fot. Paweł Wyszomirski

 

Drugie miejsce i 2000 Euro jury przyznało Marie Klemm za solo “One more drama”.  Jury doceniło “łączenie obecności scenicznej i umiejętności technicznych, zabawę ruchem, które tworzą sytuacje, niekiedy obrazowe, zabawne, absurdalne lub abstrakcyjne, poprzez które artystka wciąga publiczność w swój świat.”

Marie Klemm pochodzi z Niemiec i studiowała na Folkwang-University of Arts w Essen. U Piny Bausch tańczyła w „Tannhäuser” i „Le sacre de printemps”. Współpracowała też z choreografami takimi jak Johannes Wieland, Henrietta Horn, Rodolpho Leoni, Jann Gallois i Jill Crovisier.

 

Trzecie miejsce przypadło Yotamowi Peledowi za solo “Boys don’t cry”
Trzecie miejsce przypadło Yotamowi Peledowi za solo “Boys don’t cry”
fot. Paweł Wyszomirski

 

Na trzecim miejscu uplasował się i otrzymał 1000 Euro izraelski tancerz Yotam Peled za solo “Boys don’t cry”. Jury w uzasadnieniu werdyktu wymieniło: “specyficzny język ruchowy, który wyraziście przetwarza temat spektaklu w manifestacje cielesną i za perfekcyjne wykonanie.” Jego występ podobał się również publiczności, która przyznała mu swoją nagrodę. Nagrodę publiczności zdobył  Yotam Peled.

Yotam Peled w wieku 21 lat, po ukończeniu służby w izraelskich siłach obronnych, zaczął tańczyć i uczyć się sztuki cyrkowej. W 2015 roku przeniósł się do Berlina i pracował jako wolny strzelec, jego prace były prezentowane w Izraelu, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Japonii i Wietnamie. Solo „Boys don't cry” otrzymało nagrody w MASDANZA, Awaji street art w Japonii i Wurzburg dance festival.

 

Boys Don't Cry from BOLD Studio on Vimeo.

 

Jury Wyróżnienie trafiło do rąk 18-letniej Wiktorii Reszki - “najbardziej obiecującej tancerki” wg jury. Wiktoria Reszka była najmłodszą uczestniczką SDC. W 2018 roku wzięła udział w Kibbutz Summer Intensive, Batsheva Winter Intensive oraz Vertigo Intensive. W Saint Petersburgu i Moskwie uczestniczyła w projekcie DEEP END (choreografia Alina Belyagina). Jej solo "Silverliner", które zaprezentowała i do którego choreografię ułożył Artur Bieńkowski, wygrało też główną nagrodę podczas konkursu 3 2 1 taniec w Krakowie w 2019. A w Gdańsku otrzymała Nagrodę Specjalną.

 

Wiktoria Reszka była najmłodszą uczestniczką SDC. Jury uznało ją najbardziej obiecującą
Wiktoria Reszka była najmłodszą uczestniczką SDC. Jury uznało ją "najbardziej obiecującą"
fot. Maciej Moskwa

 

Zmagania tancerzy w tym roku oceniało międzynarodowe Jury w składzie: Magdalena Reiter – tancerka (dawniej Teatr Dada von Bzdülöw, od wielu lat prowadzi swój teatr w Słowenii), założycielka i artystyczny dyrektor międzynarodowych warsztatów VIBRA; Marie Kinsky – kuratorka, pedagog, ukończyła paryską Sorbonę, obecnie pracuje w Czechach; Guy Cools – krytyk, producent i dramaturg tańca; Peter Svenzon – kompozytor i choreograf sławnego Art of Spectra oraz Rodolpho Leoni - profesor choreografii, który w młodości założył pierwszą brazylijską grupę tańca współczesnego.

 

Co przed nami?

Przed nami jeszcze dwa dni festiwalu, podczas których obejrzymy cztery spektakle. W sobotę czeka nas Dzień węgierski - dwa razy na scenie w Sali Suwnicowej wystąpi tancerka znana już Gdańsku - Rita Góbi. Zatańczy najpierw sama spektakl pt. Volitant, a trzy godziny później z japonką Ruri Mitoh - dwukrotną finalistką i zwyciężczynią Solo Dance Contest. Tancerki pokażą spektakl “Freestyle”. Pomiędzy tymi występami pojawią się w “The station” Ferenc Fehér i Dávid Mikó. W niedzielę, na finał zobaczymy “Faschion” grupy Pink Mama Theatre. To premierowe przedstawienie inspirowane niedawano zmarłym Karlem Lagerfeldem trwać będzie aż 110 minut i przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

 

PROGRAM:

15.06.2019 / Dzień węgierski

  1. 19.00 / VOLITANT / Rita Góbi

wyk. Rita Gobi / Węgry / premiera 2017 / 37 min. /

  1. 20.30 / THE STATION / Ferenc Fehér, Dávid Mikó

Węgry / premiera 2017/ 40 min.

  1. 22.00 / FREESTYLE / Ruri Mitoh, Rita Góbi

wyk. Rita Gobi, Ruri Mitoh / Węgry,Japonia / premiera 2019 /  40min. / dwukrotna finalistka i zwyciężczyni Solo Dance Contest.



16.06.2019

G.19.00 / FASHION / Pink Mama Theatre

chor. Sławek Bendrat / wyk. Mark Christoph Klee, Dominik Krawiecki, Charlotte Mclean, Valentin Markus Opperman, Izabela Orzełowska, Tomek Pomersbach, Marek Wieczorek / Niemcy / premiera 2019 / 110 min.

wstęp tylko dla osób pełnoletnich


WIĘCEJ:
11. Gdański Festiwal Tańca. O “Ciele i duszy” opowiedzą tancerze w Klubie Żak
11. Gdański Festiwal Tańca. "Motus Animi Continuum" Ewy Wycichowskiej. ROZMOWA

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę