• Start
  • Wiadomości
  • 11. festiwal NARRACJE. Organizatorzy czekają na zgłoszenia kuratorów

11. festiwal NARRACJE. Organizatorzy czekają na zgłoszenia kuratorów

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 15 i 16 listopada 2019 roku i zaprowadzi nas do gdańskiej dzielnicy Siedlce. Kandydaci na stanowisko kuratora Narracji #11 mogą przysyłać swoje kandydatury do piątku, 28 lutego 2019 roku. Kto nim zostanie, przeczytamy do 14 marca na stronie www.ikm.gda.pl.  
25.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuratorem 5. edycji NARRACJI w 2014 roku był Rob Garrett, nowozelandzki kurator realizujący projekty artystyczne w przestrzeni publicznej, często angażujący do nich młodych, niezależnych artystów
Kuratorem 5. edycji NARRACJI w 2014 roku był Rob Garrett, nowozelandzki kurator realizujący projekty artystyczne w przestrzeni publicznej, często angażujący do nich młodych, niezależnych artystów
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Konkurs trwa od 22 stycznia do 28 lutego 2019. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: info@narracje.eu lub pocztą tradycyjną na adres Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.

Zgłoszenia powinny zawierać: list intencyjny podający motywy udziału w konkursie; zarys koncepcji festiwalu odnoszącej się do specyfiki terenu, na którym wydarzenie się odbędzie; listę artystów przewidzianych do zaproszenia do udziału w festiwalu oraz krótki opis zrealizowanych lub planowanych przez nich projektów lub działań w przestrzeni publicznej, które stałyby się częścią programu 11. edycji NARRACJI wraz ze zdjęciami lub wizualizacjami (dotyczy istniejących prac); wstępnie rozpisany budżet wydarzenia; aktualne CV kandydata zawierające informacje o jego doświadczeniu zawodowym, zrealizowanych dotychczas festiwalach i innych projektach artystycznych oraz wykształceniu kierunkowym.

Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają kuratorów z Polski i z zagranicy do udziału w konkursie. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie: www.narracje.eu oraz www.ikm.gda.pl/narracje.

Kuratora NARRACJI #11 wyłoni pięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której wejdą dyrektorzy Instytut Kultury Miejskiej i Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz zaproszeni przedstawiciele środowisk twórczych. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 14 marca włącznie na stronie www.ikm.gda.pl.

Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska - Biskupia Górkaw 2016 roku
Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska - Biskupia Górkaw 2016 roku
Dominik Paszliński/gdansk.pl


NARRACJE to festiwal, który odbywa się w przestrzeni miasta od 2009 roku. Odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wraca do galerii i instytucji.

W ciągu dziesięciu lat festiwal zmieniał się - efektowne instalacje świetlne zaczęły ustępować formom sprzyjającym krytycznemu spojrzeniu na przestrzeń. Z każdym rokiem NARRACJE wchodziły coraz głębiej w miasto – opuściły centrum, by zapuszczać się w kolejne dzielnice, które użyczały im opowieści, sugerowały wątki i prowokowały rozwiązania.

Siła tego festiwalu polega na szacunku, z jakim jego twórcy podchodzą do żywego organizmu miasta i wyczuciu w sposobie pracy z przestrzenią i jej mieszkańcami. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst pozwalając odkrywać je ponownie.

narracje_oliwa-001_755x503
Rok temu Narracje zawitały do Oliwy
Dominik Paszliński/gdansk.pl

W tym roku Narracje dzielnicą festiwalu stanie się Gdańsk-Siedlce.

Teren ten, ze względu na korzystne położenie, zasiedlony był już od czasów średniowiecza, a tutejsze osady stanowiły przedmieścia miasta. W XIX wieku obszar Siedlec został włączony w granice miasta i zielone suburbium stopniowo zaczęło zamieniać się w dzielnicę robotniczą. Wiek XX przyspieszył proces przemian, których efekty możemy obserwować obecnie. Pod względem zabudowy Siedlce to jedna z najbardziej urozmaiconych dzielnic Gdańska. Odnajdziemy tu czynszowe kamienice i robotnicze domy z XIX i początku XX wieku, neogotyckie, strzeliste gmachy, modernistyczną, nowocześnie projektowaną zabudowę mieszkalną, socrealistyczne osiedle mieszkaniowe, przytłaczające bloki z wielkiej płyty, naiwnie bajkowy postmodernizm oraz współczesne, odgradzające się od przestrzeni dzielnicy osiedla deweloperskie.



TV

To przedszkole jest wzorem