Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

1000 Belgów czeka na mecz. Gdańsk skorzysta na mundialu w Kaliningradzie

Gdańsk czeka w czerwcu przyjazd tysięcy kibiców piłki nożnej z okazji mundialu w Rosji. To efekt bliskiego sąsiedztwa z Kaliningradem, gdzie rozegrane będą cztery atrakcyjne mecze. Już teraz wiadomo, że do naszego miasta wybiera się zorganizowana grupa 1000 Belgów. W kolejce czekają Hiszpanie, Anglicy, Szwajcarzy i Chorwaci.

1000 Belgów czeka na mecz. Gdańsk skorzysta na mundialu w Kaliningradzie
A
A
data publikacji: 13 marca 2018 r.

Radość i entuzjazm hiszpańskich kibiców. Takie sytuacje w Gdańsku dobrze pamiętamy z Euro 2012. Dzięki mundialowi w Kaliningradzie możemy liczyć na 'dogrywkę'
Radość i entuzjazm hiszpańskich kibiców. Takie sytuacje w Gdańsku dobrze pamiętamy z Euro 2012. Dzięki mundialowi w Kaliningradzie możemy liczyć na 'dogrywkę'
Maciej Kosycarz/KFP Press

Wygląda na to, że Kaliningrad “podzieli się” kibicami z Gdańskiem. Zainteresowanie Belgów naszym miastem to efekt bardzo dobrych recenzji na portalach turystycznych. Hiszpanie i Chorwaci znają już Gdańsk i mają dobre wspomnienia z pobytu - ich reprezentacje grały na Gdańsk Arenie (dziś Energa Gdańsk Stadion) podczas Euro 2012. Na korzyść Gdańska przemawia m.in. baza noclegowa (100 tys. miejsc hotelowych w promieniu 30 km od centrum Gdańska, przy 13 tys. miejsc w Kaliningradzie), jakość usług i korzystne ceny, które już teraz po stronie rosyjskiej idą w górę.

Kalendarz meczów rosyjskiego mundialu w Kaliningradzie wygląda następująco:

  • 16 czerwca, sobota: Chorwacja - Nigeria
  • 22 czerwca, piątek: Serbia - Szwajcaria
  • 25 czerwca, poniedziałek: Hiszpania - Maroko
  • 28 czerwca, czwartek: Anglia - Belgia

- Nie wiemy jeszcze jak liczne grupy kibiców do nas przyjadą, ale tysiąc Belgów to już potwierdzona informacja - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds, polityki gospodarczej. - Wyczarterowali samoloty do Gdańska, rezerwują miejsca noclegowe w naszym mieście. Na mecz do Kaliningradu chcą podróżować wynajętymi autokarami. To tylko 170 kilometrów, dwie i pół godziny jazdy, jeśli nie liczyć postoju na granicy.

Stadion w Kaliningradzie z lotu ptaka - prace budowlane wielkimi krokami zbliżają się do końca. Pierwszy kaliningradzki mecz mundialu Rosja 2018 odbędzie się 16 czerwca, na trybunach zasiądzie 35 tys. widzów
Stadion w Kaliningradzie z lotu ptaka - prace budowlane wielkimi krokami zbliżają się do końca. Pierwszy kaliningradzki mecz mundialu Rosja 2018 odbędzie się 16 czerwca, na trybunach zasiądzie 35 tys. widzów
Google Maps Earth

Belgowie szykują się na szlagierowy mecz swojej reprezentacji z Anglią, który zaplanowano na czwartek, 28 czerwca. To oznacza, że w tym samym czasie Gdańsk może się spodziewać także dużych grup kibiców angielskich. Jak licznych? Trudno to określić. Wybudowany kosztem 300 milionów dolarów stadion w Kaliningradzie ma widownię na 35 tysięcy osób. Duża ich część o Gdańsk w ogóle nie zahaczy. Szacunki są trudne z jeszcze jednego powodu: wielkie imprezy piłkarskie stanowią okazję do turystyki i szeroko pojętej rozrywki - przyjeżdżają nie tylko kibice, którzy posiadają wejściówki na stadion, ale także ich rodziny, znajomi.

Strefa Kibica - w Gdańsku też kibicują

- Szacuje się, że jednemu kibicowi z biletem towarzyszą dodatkowo dwie, nawet trzy osoby, które na stadion nie wejdą - tłumaczy Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - Specyfikę tego typu wydarzeń dobrze znamy dzięki Euro 2012. Wszyscy pamiętamy te kolorowe tłumy kibiców na naszych ulicach, atmosferę piłkarskiego święta, radości i braterstwa.

Kaliningrad odlicza ostatnie dni do mundialu. Uroczysta 'studniówka' odbyła się w galerii handlowej 'Moskwa' we wtorek, 6 marca. Na scenie, pośrodku, wicegubernator obwodu kaliningradzkiego, Aleksander Rolbinow (stoi bokiem, w okularach)
Kaliningrad odlicza ostatnie dni do mundialu. Uroczysta 'studniówka' odbyła się w galerii handlowej 'Moskwa' we wtorek, 6 marca. Na scenie, pośrodku, wicegubernator obwodu kaliningradzkiego, Aleksander Rolbinow (stoi bokiem, w okularach)
www.gdansk.pl

Można założyć, że kibice, którzy zdecydują się na pobyt w Gdańsku, spędzą w naszym mieście kilka dni. To wynika m.in. z kalendarza rozgrywek grupowych. Nie opłaca się taka podróż na jeden wieczór - mundial to rodzaj fiesty, odbywającej się nie tylko na stadionach.

Przed Kaliningradem Belgowie grają w Moskwie - 23 czerwca ich reprezentacja ma rozegrać mecz z Tunezją.

Hiszpanie - 20 czerwca, z Iranem w Kazaniu.

Anglicy - 24 czerwca, z Panamą w Niżnym Nowgorodzie.

Szwajcarzy będą po meczu z Brazylią, rozegranym 17 czerwca w Rostowie.

Chorwaci meczem z Nigerią w Kaliningradzie rozpoczynają mundial Rosja 2018.

Przygotowania w Kaliningradzie widać na każdym kroku - nawet na pokrywach ulicznych studzienek
Przygotowania w Kaliningradzie widać na każdym kroku - nawet na pokrywach ulicznych studzienek
www.gdansk.pl

Rosjanie oczywiście też organizują swoją Strefę Kibica w Kaliningradzie - na 15 tysięcy osób.W Gdańsku do dyspozycji będzie Strefa Kibica na Targu Węglowym, z której skorzystać będą mogli wszyscy, którzy nie mają biletów na stadion w Kaliningradzie. Mecze będą wyświetlane na wielkim ekranie. Strefa pomieści każdorazowo 6 tysięcy kibiców.

TAK KIBICOWALI HISZPANIE I IRLANDCZYCY W GDAŃSKU PODCZAS EURO 2012:

Bliskie sąsiedztwo - okazja do współpracy

Gdańsk i Kaliningrad współpracują ze sobą od początku lat 90. co zostało sformalizowane w marcu 2013 roku.

CZYTAJ: Porozumienie Gdańsk - Kaliningrad podpisane

Pomogło to m.in. w przygotowaniach do otwarcia tzw. małego ruchu granicznego, zawieszonego niestety w 2015 r. przez rząd PiS. Teraz otwiera się nowa perspektywa współpracy: w związku z przyjazdem kibiców na mundial. Rosjanie coraz głośniej odliczają czas do pierwszego meczu. W Kaliningradzie reprezentacje Chorwacji i Nigerii wyjdą na murawę boiska za mniej niż 100 dni.

Od 5 do 7 marca w Kaliningradzie - na zaproszenie tamtejszych władz - gościła delegacja Gdańska z wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz, Andrzejem Bojanowskim - prezesem Areny Gdańsk i Łukaszem Wysockim, prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

- Dla Rosjan w Kaliningradzie to pierwsza tak wielka impreza międzynarodowa, nie do końca więc zdają sobie sprawę, jakie wyzwania przed nimi stoją, podobnie jak my przed euro 2012 - podkreśla wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Ale są bardzo otwarci na współpracę i korzystanie z naszych doświadczeń. Zaprosiliśmy przedstawicieli komitetu organizacyjnego do Gdańska na jeden z meczów Lechii. Przyjadą prawdopodobnie w kwietniu.

Wizyta gdańskiej delegacji u Aleksandra Rolbinowa, wicegubernatora obwodu kaliningradzkiego
Wizyta gdańskiej delegacji u Aleksandra Rolbinowa, wicegubernatora obwodu kaliningradzkiego
www.gdansk.pl

- Są do omówienia między innymi sprawy dotyczące transportu kibiców między Gdańskiem i Kaliningradem - dodaje Łukasz Wysocki, prezes GOT. - Pytanie podstawowe, czy służby graniczne będą działały dość sprawnie, by przejazd autokarami z Polski do obwodu kaliningradzkiego nie stanowił problemu. Próbujemy się zorientować, czy kibice nie mogliby podróżować do Kaliningradu statkami Żeglugi Gdańskiej. Teoretycznie są różne możliwości: rejs do Bałtijska i stamtąd przejazd pociągiem, albo rejs nawet bezpośrednio do Kaliningradu, pod warunkiem, że strona rosyjska przygotuje nabrzeże do zejścia pasażerów na ląd.

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora